Kosmetyki z retinolem mogą podrażniać skórę. Jak je aplikować, by tego uniknąć?

Kobieta nakładająca na twarz pielęgnacyjne serum. Pielęgnacja skóry. Domowa pielęgnacja. Retinol. Retinol sandwich.
Pielęgnacja skóry
Źródło: Artem Varnitsin / EyeEm/Getty Images
Retinol wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, sprawdza się także jako remedium na trądzik czy kłopotliwe przebarwienia. Wyjątkowy składnik, który tak chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce, może jednak wywoływać podrażnienia skóry. "Retinol sandwich" to ciesząca się coraz większą popularnością metoda, która pomaga skutecznie zniwelować skutki uboczne kuracji.

Retinol w pielęgnacji skóry - właściwości, efekty

Retinol jest pochodną witaminy A, potocznie zwanej też "witaminą młodości". Pielęgnacja twarzy oparta na działaniu tego składnika pozwala pozbyć się zrogowaciałej warstwy naskórka, a także poprawić kondycję głębszych warstw skóry. Regularne stosowanie wybranych preparatów wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, co przekłada się na widoczną poprawę wyglądu. Po kilku miesiącach kuracji cera staje się jędrna i elastyczna, a zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej kobiet chętnie sięga po kosmetyki z retinolem. Niestety, ich stosowanie wiąże się z ryzykiem wywołania podrażnień na skórze.

Retinol to składnik wysoce aktywny, dlatego należy starannie dobierać jego stężenie do potrzeb i rodzaju cery. W trakcie kuracji pochodną witaminy A nie należy zapominać o stosowaniu kremów z filtrem, ponieważ silnie reaguje ona na kontakt ze światłem słonecznym. Początek przygody z retinolem zwykle wiąże się z problemami, związanymi z przyzwyczajaniem się skóry do nietypowego składnika pielęgnacji. Cera może się łuszczyć, piec, czerwienić i wykazywać wszelkie objawy nadmiernego przesuszenia. Właśnie dlatego wiele kobiet szybko rezygnuje z kuracji, obawiając się dotkliwych skutków ubocznych. Odpowiedzią na ten problem może okazać się "retinol sandwich", czyli wyjątkowa metoda, dzięki której nawet osoby początkujące i posiadające cerę wrażliwą mają szansę przekonać się do tego rodzaju pielęgnacji.

"Retinol sandwich" krok po kroku

Metoda "retinol sandwich" zyskuje coraz większą popularność. Zawdzięcza ją między innymi serwisom społecznościowym, w których nie brakuje inspiracji dotyczących codziennej pielęgnacji skóry. Kuracja pochodną witaminy A oparta na "kanapkowym" rozwiązaniu to propozycja, którą zamieścił na swoim profilu użytkownik TikToka Chris Tomassian. Ekspert w dziedzinie dermatologii, posługujący się pseudonimem "dr.tomassian", przyciągnął uwagę ponad 1,3 mln internautów, a wszystko to za sprawą użytecznych porad, które każdego dnia oferuje swoim obserwatorom. Polecany przez niego sposób na zastosowanie retinolu ma szansę przypaść do gustu zwłaszcza osobom z suchą i wrażliwą cerą, ale także tym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tak szczególną pielęgnacją. Metoda wymaga użycia wyłącznie dwóch kosmetyków. Pierwszy z nich to krem nawilżający o prostym, hipoalergicznym składzie, pozbawiony silnych składników aktywnych. Drugi to oczywiście skoncentrowany produkt z retinolem, wykazujący dostosowane do potrzeb skóry stężenie. W jaki sposób aplikować je na twarz?

  1. Na starannie oczyszczoną i osuszoną skórę nałóż wybrany krem nawilżający.
    1. Poczekaj, aż preparat dobrze się wchłonie.
      1. Zaaplikuj na twarz niewielką ilość produktu z retinolem - porcja wielkości grochu będzie wystarczająca.
        1. Odczekaj kilka minut.
          1. Nałóż na twarz kolejną warstwę kremu nawilżającego.
            Aktualnie czytasz: Kosmetyki z retinolem mogą podrażniać skórę. Jak je aplikować, by tego uniknąć?

            Artykuł zawiera lokowanie produktów Douglas

            Zobacz także:

            Zobacz wideo: Jak zadbać o swoją skórę po wakacjach?

            Jak zadbać o swoją skórę po wakacjach?
            Źródło: Dzień Dobry TVN

            Autor: Magdalena Brzezińska

            Źródło zdjęcia głównego: Artem Varnitsin / EyeEm/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości