Pielęgnacja twarzy i ciała

Jak prawidłowo określić typ cery? Jakie testy mogą w tym pomóc?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
Kobieta przegląda się w lustrze

Pod określeniem "typ cery" może kryć się zarówno jej odcień, jak i sposób funkcjonowania jej gruczołów. W pierwszym przypadku można np. mieć typ urody jesieni, zimy, wiosny czy lata, co determinuje pasujące do kobiety kolory.

W drugim przypadku typy cery dzielą się przede wszystkim na normalną, suchą, mieszaną oraz tłustą, chociaż często mówi się też o wrażliwej, naczynkowej czy dojrzałej. Jak określić typ cery? Jakie testy mogą być w tym pomocne?

Jak rozpoznać typ urody?

Najlepszym sposobem na poznanie swojego typu urody jest profesjonalna analiza kolorystyczna. Jednak niewiele kobiet decyduje się na takie rozwiązanie. Na szczęście istnieje kilka testów, które można przeprowadzić w domowych warunkach. Najlepiej zacząć od określenia temperatury typu cery czy oczu, tzn. czy jest on ciepły, czy raczej zimny. Pierwszą próbą może być ta z użyciem biżuterii. Jeżeli urodę bardziej podkreśla ta wykonana ze złota, prawdopodobnie reprezentujemy ciepły typ urody, czyli wiosnę lub jesień. Jeżeli zdecydowanie lepiej ze skórą współgra srebro, prawdopodobnie będzie to typ urody zimy bądź chłodnego lata. Analogicznie należy postąpić również z wyraźnie ciepłym i zimnym odcieniem ubrania (do tego celu można użyć również innych przedmiotów z materiału, np. ściereczki czy ręcznika), a także z kosmetykami, np. szminką czy różem do policzków. Drugi sposób to przyjrzenie się kolorowi żył na nadgarstku. Przy zimnym typie skóry zwykle są one niebieskie, a przy ciepłym zielonkawe. Po wykonaniu tej wstępnej analizy można już spróbować dokładniej określić typ cery.

W przypadku, gdy test na typ cery wskazał na ciepłą kolorystykę, należy wybrać między:

  • wiosną – typ dość delikatny, jasny, z niewielką liczbą kontrastów. Cera pani wiosny zazwyczaj ma odcień lekko brzoskwiniowy bądź bursztynowy, rzadziej orzechowy. Ma również skłonność do powstawania na niej piegów, a przy tym łatwo się opala na złocisty kolor. Oczy wiosny zwykle przybierają odcień niebiesko-zielony bądź ciepły niebieski, rzadziej jasnobrązowy,
  • jesienią – typ ciemniejszy i głębszy. Najczęstsze odcienie skóry pani jesieni to kość słoniowa lub lekko złotawy. Nierzadko jest też usiana złotymi piegami. Ma także skłonność do oparzeń słonecznych. Oczy mają odcień ciepły, w tym brązowy, bursztynowy, zielony czy turkusowy.

W przypadku typów zimnych należy wybrać między:

  • latem – bardzo delikatne, często o naczynkowym typie cery. Kolor skóry to zazwyczaj jasny róż bądź mleczna biel, ewentualnie beż bądź bardzo jasny oliwkowy. Czasem widać na niej szarawe piegi. Zwykle opala się bez trudu. Oczy pani lato najczęściej mają odcień szarości bądź chłodnego błękitu, rzadziej zimnej zieleni,
  • zimą – występuje w dwóch podstawowych typach, południowym i Królewny Śnieżki. Ten pierwszy jest ciemniejszy, nieco oliwkowy, a drugi wyjątkowo blady, niemal transparentny. Oczy zimy zwykle mają kolor ciemnego brązu czy lodowatego błękitu, czasem wpadają w odcień granatu.

Test na typ cery – jak to sprawdzić?

Typ cery to również sposób, w jaki pracują znajdujące się w niej gruczoły. Te łojowe będą odpowiedzialne za wytwarzanie sebum, a potowe za wilgoć. W połączeniu tworzą one barierę ochronną naskórka. Jeżeli gruczoły pracują prawidłowo, najczęściej mamy do czynienia ze skórą normalną. Zmniejszenie ich pracy zazwyczaj tworzy cerę suchą. Z kolei ich nadproduktywność oznacza powstanie cery tłustej. Niekiedy może to zależeć również od miejsca położenia gruczołów, wtedy też mamy do czynienia z cerą mieszaną. Jak sprawdzić typ cery? Często wystarczy prosty test. Potrzebna będzie godzina wolnego, a także delikatny żel lub pianka do mycia. Najpierw należy starannie umyć skórę, po czym określić swoje odczucia. Jeżeli nie pojawia się ściągnięcie czy zaczerwienienie, najprawdopodobniej jest to skóra sucha bądź mieszana, chociaż te objawy paradoksalnie często pojawiają się na cerze tłustej. Rozstrzygnie o tym następna godzina, podczas której trzeba pozostawić skórę bez użycia jakiegokolwiek kosmetyku. Jeśli po jej upływie skóra dalej jest ściągnięta i lekko piecze, jest to typ suchy. Jeżeli natomiast zaczęła się świecić i stała się nieco lepka, to prawdopodobnie cera tłusta. Kiedy każda część twarzy zachowuje się inaczej, to często skóra mieszana.

Do pozostałych typów cery należą: wrażliwa, naczynkowa oraz dojrzała. Zazwyczaj są one jednocześnie suche, jednak nie jest to sztywna reguła. Innym, bardzo kłopotliwym typem jest też cera trądzikowa, zwykle występująca z łojotokiem.

Warto również pamiętać, że niekiedy typ skóry może się zmienić. Niestety, wiele pań trzyma się dawno postawionego rozpoznania, co może być szkodliwe nie tylko dla urody, lecz także komfortu. Co więcej, czasami nadmierne lub niedostateczne wydzielanie sebum czy potu może nie być cechą wrodzoną, a skutkiem niewłaściwej pielęgnacji.

Jakim jestem typem urody? Jak rozpoznać typ skóry? Te pytania zadaje sobie wiele kobiet. Na szczęście, stosując się do powyższych porad, dość łatwo można na nie odpowiedzieć.

Zobacz też:

Kaszkowata cera – przyczyny i pielęgnacja. Jak walczyć z niedoskonałościami na twarzy?

Cera w okresie dojrzewania. Jak o nią dbać?

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Zobacz, jak wykonać masaż, który odejmuje lat:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości