Drożdże nie tylko w kuchni. Domowe sposoby na maseczki na twarz i włosy

Drożdże ze sklepowych półek znikają w mgnieniu oka. Nic dziwnego, to magiczny składnik, dzięki któremu na naszym świątecznym stole okazale prezentować się będą babki, ciasta i chleby. My postanowiliśmy wykorzystać je w nieco innym celu, bo pielęgnacyjnym. O tym, jak samemu zrobić drożdże, a następnie stworzyć z nich maseczki, opowiedziała nam kosmetyczka Aneta Suchowierska.

Pielęgnacyjne działanie drożdży

Kwarantanna to czas, kiedy możemy zwolnić. Warto pomyśleć wtedy nie tylko o obowiązkach, ale także przyjemnościach, które pomogą nam się zrelaksować. Co powiecie na domowe spa? Wbrew pozorom wcale nie potrzebujecie profesjonalnego sprzętu i najdroższych kosmetyków. Jednym ze składników, który ma zbawienny wpływ na naszą skórę i włosy są drożdże i to właśnie o nich dziś porozmawiamy.

Drożdże często wykorzystywane są w kosmetyce. Posiadają witaminy z grupy B, wit. H (biotynę), kwas foliowy, cynk, magnez, potas, siarkę, żelazo, miedź, chrom. Co więcej, posiadają także właściwości detoksykujące, a także działanie antybakteryjne. Ze względu na zdolność hamowania wydzielania łoju i ograniczenia powstawania zaskórników drożdże są surowcem często stosowanym w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej, ale także do pobudzenia skór starszych, pozbawionych witalności. Cenną zdolnością drożdży jest także opóźnianie procesów starzenia.

Jak zrobić samemu drożdże?

Ze względu na pandemię koronawirusa drożdże stały się w sklepach towarem deficytowym. Jeśli nie udało wam się dostać choć jednego opakowania, nie ma powodów do zmartwień. Nasza specjalistka zdradziła przepis na domowe drożdże, w którym wystarczą zaledwie trzy składniki.

To, co jest ważne, takie drożdże muszą odstać, żeby się stworzyły

- powiedziała specjalistka.

Przepis na domowe drożdże

Składniki:

  • 2 średniej wielkości ugotowane ziemniaki
  • cukier
  • jasne piwo niepasteryzowane

Przygotowanie:

Ugotowane ziemniaki należy rozgnieść lub zblendować tak, aby otrzymać gładką papkę. Do powstałej masy dodajemy łyżeczkę cukru i mieszamy. Gdy nasze składniki połączą się, dodajemy do nich łyżeczkę jasnego piwa i ponownie mieszamy, aby wszystko ładnie się ze sobą połączyło. Otrzymaną masę przekładamy do szklanego naczynia i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na parę dni i utrzymujemy temperaturę pokojową.

Maseczki na twarz i włosy

Drożdże idealnie sprawdzają się jako maseczka na twarz. Wygładzają skórę, wyrównują koloryt i świetnie działają w walce z niedoskonałościami.

Rozświetlająca maseczka na twarz

Składniki:

  • drożdże
  • sok z cytryny

Przygotowanie:

Odżywcza maska na włosy

Składniki:

  • 1/2 kostki drożdży
  • żółtko
  • sok z połowy cytryny
  • olej rycynowy

Przygotowanie:

Wszystkie składniki dobrze mieszamy. Uzyskaną maskę nakładamy na całe włosy, wcieramy w głowę i pozostawiamy na okres 15 minut. Po upływie określonego czasu całość dokładnie spłukujemy letnią wodą. Drożdże są bogate w witaminę H, znaną z przywracania włosom miękkości, jedwabistości i blasku.

Najlepszą formą zaaplikowania takiej maski jest umycie głowy, spłukanie dobrze szamponu, wtarcie tej mikstury, złożenie foliowego czepka na włosy, albo ręcznika

– powiedziała Aneta Suchowierska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości