Cienie pod oczami, zasinienia i opuchlizny to zmora wielu osób, nie tylko tych, które za mało śpią. Niekiedy są wynikiem uwarunkowań genetycznych. Jak się pozbyć tego problemu domowymi sposobami? Kilka skutecznych sposobów zdradziła w naszym studiu kosmetyczka Aneta Suchowierska.
Jak zlikwidować opuchliznę pod oczami? Zdaniem gościa Dzień Dobry TVN, nie da się tego zrobić szybko, bo to jest proces.
Czyli musimy regularnie stosować kosmetyki. Jeśli mamy skłonność do powstawania zasinień na podłożu genetycznym, odziedziczyliśmy je po rodzicach, to musimy dbać o to, żeby regularnie dostarczać skórze tych składników. Jeżeli mamy zrobić coś ekspresowo, przed wielkim wyjściem, pamiętajmy, że kosmetyki muszą być zimne, muszą być wcześniej w lodówce, żeby poobkurczać naczynia krwionośne
- radzi kosmetyczka Aneta Suchowierska.
Cienie pod oczami można do pewnego stopnia zlikwidować w domu.
Dobrze sprawdzą się kostki zamrożonego mleka. Co ważne, masaż należy wykonać w kierunku ucha, ponieważ są to ruchy drenujące
- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.
Z pomocą przyjdzie również wałek jadeitowy lub kwarcowy. Powinniśmy przemasować nim całą twarz, aby wykonać właściwy drenaż, który odprowadzi do węzłów chłonnych limfę powodującą zastoje pod oczami. Zawsze od środka twarzy do zewnątrz.
Kamień szlachetny nie bierze temperatury od naszej skóry, jest cały czas zimny
- dodaje nasza ekspertka.
Kremy na hemoroidy - kosmetyczny mit
Niektóre kremy doodbytnicze (na hemoroidy) mają w swoim składzie tribendozyd, który skutecznie zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Według kobiet, które go używały, po kilkunastu minutach od nałożenia kremu, wszelkie opuchnięcia oraz przebarwienia stają się mniej widoczne. To nie jest dobry pomysł - ostrzega kosmetyczka.
To jest dramat, nie zdawałam sobie sprawy z tego, że kobiety to robią. Rzeczywiście, może na moment ten efekt jest, ale trzeba pamiętać, że nie ma to żadnego działania pielęgnacyjnego. A skutki mogą być fatalne
Do skutków ubocznych stosowania pod oczy kremu na hemoroidy należą: podrażnienie spojówek, wysuszenie skóry, alergia i zapchane pory.
Cienie pod oczami - jakie kremy stosować
Szukaj takich, które zawierają substancje łagodzące, obkurczające naczynia krwionośne i rozjaśniające skórę. Będą to: witamina C, wyciąg z żurawiny, kofeina oraz wyciągi ziołowe (z rumianku, świetlika, nagietka, miłorzębu i arniki), ponadto aloes, pantenol i alantoina.
Domowe sposoby na pozbycie się cieni pod oczami
- na noc do lodówki włóż 2 małe łyżeczki (w wersji ekspresowej – na 15 minut do zamrażarki). Rano przyłóż wypukłą stroną do okolic pod okiem. Zimno powinno zmniejszyć cienie i opuchliznę.
- na kilka minut przyłóż do oczu torebki z herbatą po zaparzeniu (oczywiście, gdy będą już zimne). Zawarte w herbacie kofeina i garbniki obkurczą naczynia krwionośne.
- okłady z ogórka. W tym celu umyj i potnij warzywo na plasterki, a następnie schłódź w lodówce. Zimny miąższ z ogórka obkurczy naczynia krwionośne i rozjaśni fioletowe cienie.
- kompres z rumianku, nagietka lub świetlika – te trzy zioła rozjaśniają sińce i łagodzą podrażnienia. Przygotuj z nich skoncentrowany napar, a następnie (po wystygnięciu) zanurz w nim płatki kosmetyczne i połóż pod oczy.
- plasterki jabłek - dzięki zawartości kwasu jabłkowego sprawiają, że skóra jest nawilżona, zmiękczona i rozjaśniona. Wystarczy 20 minut, by okład poprawił wygląd skóry i wyraźnie rozjaśnił cienie pod oczami.
- surowe ziemniaki - w celu zlikwidowania obrzęków należy wykonać okład ze skórek ziemniaków, uprzednio schłodzonych w lodówce. Zimne skórki ściągają nadmiar wody nagromadzonej pod skórą i napinają ją. Zbawienne działanie na cienie pod oczami ma również sok z ziemniaków. Działa wybielająco, przez co doskonale radzi sobie z zaczerwieniami i zasinieniami.
- zaparz mocną kawę i ostudź. Lepszy efekt na skórze uzyskasz, jeśli kawa będzie dobrze schłodzona – możesz wstawić ją do lodówki. Następnie przecięty na pół bawełniany płatek kosmetyczny zanurz w kawie i lekko odciśnij. Połóż pod oczy. Gdy okład straci chłodzącą moc, zdejmij go i użyj kremu pod oczy. Kofeina pobudza krążenie, a chłodny okład zmniejsza obrzęk.
- ubite białka kurzych jaj to znana maseczka wygładzająca. Jednak innym, mniej popularnym jej działaniem, jest łagodzenie opuchlizny. Zatem ubite na sztywną pianę białka rozprowadź w okolicach oczu. To sposób na ekspresową pomoc przed wielkim wyjściem.
- choć sól nie słynie ze zdrowotnych właściwości, może okazać się świetnym rozwiązaniem, gdy opuchlizna wokół oczu nie ustępuje pod wpływem stosowanych dotąd sposobów. W 500 ml wody rozcieńcz pół łyżeczki soli. W roztworze zanurz bawełniane waciki i połóż na zmęczonych powiekach na minimum 10 minut.
Zobacz też:
- Maseczka z kawy – jak można ją zastosować? Rodzaje i właściwości
- Kurze łapki pod oczami, czyli jak zredukować pierwsze oznaki starzenia
- Zmarszczki pod oczami to problem każdej kobiety. Poznaj zabiegi, które pozwolą z nimi walczyć
Autor: Luiza Bebłot