Jak zrobić maseczkę z awokado idealnie dopasowaną do twoich potrzeb?

Max/Getty Images
Max/Getty Images
Źródło: Getty Images

Coraz chętniej sięgamy po awokado – uwielbiamy dodawać go do sałatek czy przyrządzać meksykańskie guacamole. Jego właściwości są szeroko znane, nie wszyscy jednak wiedzą, że można również wykorzystać je zewnętrznie – na przykład przygotowując maseczkę z awokado.

Maska z awokado jest bardzo prostym kosmetykiem, który można przygotować zaledwie z kilku składników. Jej wykonanie jest niedrogie, a ty masz pewność, że korzystasz z naturalnego oraz nietestowanego na zwierzętach produktu. W zależności od dodatków maseczka z awokado może świetnie nawilżać, łagodzić podrażnienia oraz oczyszczać skórę trądzikową. Pozwala również wygładzić włosy i nadać im blasku.

Maseczka z awokado – właściwości

Awokado jest owocem bogatym w składniki odżywcze – zawiera dużo tłuszczów jednonienasyconych i omega-3, a także potas ("minerał młodości"), sporo kwasu foliowego oraz witamin B6, C i E. Awokado jest świetnym środkiem antybakteryjnym, dlatego maseczka z awokado na trądzik to idealne rozwiązanie. Dzięki zawartości lecytyny spowalnia procesy starzenia się skóry oraz przyspiesza gojenie się ran. Olej z awokado pozwala także odbudować warstwę lipidową.

Jakie efekty przynosi maska z awokado?

Maseczka z awokado zalecana jest w szczególności osobom z przesuszoną, wrażliwą i pozbawioną blasku cerą, ponieważ po jej zastosowaniu skóra jest nawilżona i bardziej elastyczna. Kosmetyk ten pozwala także na poprawę kolorytu skóry. Po zastosowaniu maski z awokado skóra jest wygładzona i zabezpieczona przed nadmierną utratą wody. Awokado świetnie wspomaga walkę z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, ponieważ wpływa na spłycenie zmarszczek i ujędrnienie skóry twarzy. Maseczka na twarz z awokado powoduje nie tylko nawilżenie i sprężystość, ale i oczyszczenie cery.

Maska z awokado na włosy ułatwia ich rozczesywanie oraz zmniejsza puszenie się. Po jej zastosowaniu włosy są wygładzone i nawilżone oraz pełne blasku. Co więcej, pozwala na regenerację zniszczonych i suchych włosów. Dzięki swoim silnie nawilżającym właściwościom nie jest polecana dla osób, których włosy mają tendencję do przetłuszczania się.

Maseczka na twarz z awokado

Jak już wspomniano, taka maseczka w zależności od zastosowanych dodatków może mieć różnorakie właściwości. Jak zrobić maseczkę z awokado? Przedstawiamy kilka sprawdzonych receptur.

Maseczka z awokado i miodu – świetnie sprawdza się jako kosmetyk nawilżający.

Składniki:

  • ½ awokado,
  • 2 łyżeczki miodu
  • ½ łyżeczki soku z cytryny.

Przygotowanie: Miąższ z połówki awokado włóż do miseczki, dodaj pozostałe składniki i dokładnie rozgnieć przy pomocy widelca. Maseczkę nałóż na skórę na kwadrans, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Maseczka z awokado i cytryny – dobre rozwiązanie dla osób walczących z przebarwieniami na skórze.

Składniki:

  • ½ awokado rozgniecionego na papkę,
  • kilka kropel soku z cytryny.

Przygotowanie: Wymieszaj awokado z sokiem z cytryny i nałóż na twarz na około 15 minut. Po tym czasie zmyj.

Maseczka z awokado i zielonej herbaty – idealna maseczka nawilżająca.

Składniki:

  • miąższ z ½ awokado,
  • napar z 2 łyżeczek zielonej herbaty parzonej przez pół minuty.

Przygotowanie: Awokado wymieszaj z herbatą, dostosowując ilość płynu do konsystencji awokado (maska nie może być zbyt rzadka). Taką maseczkę można nakładać również pod oczy, ponieważ nie podrażnia ich ani nie wywołuje łzawienia.

Maseczka z awokado i kakao – przydatna w leczeniu trądziku

Składniki:

  • ½ awokado,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 1 łyżeczka kakao.

Przygotowanie: Składniki dokładnie wymieszaj i tak powstałą masę nałóż na twarz na 15 minut.

Maseczka z awokado i płatków owsianych – dobrze łagodzi podrażnienia

Składniki:

  • ½ awokado,
  • 1 łyżeczka jogurtu naturalnego,
  • 1 łyżeczka płatków owsianych.

Przygotowanie: Do wydrążonego i rozgniecionego miąższu z awokado dodaj zmielone płatki oraz jogurt i dokładnie wymieszaj. Maseczkę nałóż na twarz na kwadrans, a następnie zmyj.

Maseczka na włosy z awokado

Maska na włosy z awokado jest równie łatwa w przygotowaniu co maseczka na twarz. Aby zregenerować włosy, warto zastosować maseczkę przygotowaną z miąższu z 1 awokado, 1 łyżki jogurtu naturalnego i 1 łyżki dowolnego oleju naturalnego, np. kokosowego, z kiełków pszenicy, lub z pestek moreli (rodzaj oleju warto dostosować do porowatości włosów). Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać – najlepiej za pomocą blendera. Maskę nakłada się na nieumyte, zwilżone włosy na około 35 minut, następnie należy ją spłukać i umyć włosy jak zwykle. Nawilżającą i wartościową maseczkę do włosów z awokado można przygotować również z dodatkiem 2 łyżek oliwy z oliwek i 1 łyżki miodu.

Jak zrobić maseczkę z awokado, która wspomoże walkę z rozdwojonymi końcówkami? Poniżej sprawdzony przepis.

Składniki:

  • 1 awokado,
  • 1 banan,
  • kilka kropel soku z aloesu.

Przygotowanie: Składniki zblenduj na gładką masę, a następnie nałóż na lekko zwilżone, nieumyte włosy. Po upływie 20 minut spłucz maskę z włosów i umyj je dowolnym szamponem.

Maseczka węglowa na twarz. Jak ją zrobić?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie