Moda i Uroda

Czyszczenie nubuku – jak prawidłowo pielęgnować i impregnować buty?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Czyszczenie nubuku

Obuwie z nubuku jest eleganckie i dobrze wygląda podczas wielu okazji. Noszone przez cały rok, wymaga różnych sposobów pielęgnacji. Odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone, posłuży przez kilka lat, cały czas zachowując kolor i właściwą formę. Do jego pielęgnacji można używać zarówno profesjonalnych środków, jak i sposobów domowych.

Nubuk to materiał podobny do zamszu. Bardzo efektowny i elegancki, wykorzystywany jest do butów codziennych i wieczorowych. Aby zachował swój kolor i strukturę, powinien być poddawany odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu. Oprócz dostępnych środków profesjonalnych do czyszczenia nubuku, skuteczne są również domowe sposoby. Kluczem do sukcesu w pielęgnacji nubuku jest regularność.

Zobacz wideo: Wszystko o butach

Wszystko o butach

Włoska sielanka największego projektanta butów
Włoska sielanka największego projektanta butów Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czyszczenie nubuku – jak dbać o buty z nubuku?

Nubuk jest tańszym odpowiednikiem zamszu. Popularny i elegancko wyglądający materiał wykorzystuje się do produkcji butów zarówno codziennych, i jak oficjalnych. Noszony jest przez cały rok, dlatego pielęgnację należy dostosować do pory roku. Letnim butom z nubuku zazwyczaj wystarczy regularne przecieranie zwilżoną szmatką, z trudniejszymi zabrudzeniami z powodzeniem poradzi sobie np. gumka do ścierania. Inaczej jest w przypadku jesiennych i zimowych butów z nubuku, które stale narażone są na przemoknięcia, błoto i sól. W ich pielęgnacji, prócz standardowego czyszczenia, niezbędna okazuje się również impregnacja, która chroni buty przed zniszczeniem. Najważniejsze kroki w pielęgnacji butów z nubuku

 1. 1Najważniejsza w czyszczeniu nubuku jest regularność. Podstawą powinno być szczotkowanie butów przy pomocy specjalnej szczotki z miękkim włosiem. Częste szczotkowanie poprawia strukturę powierzchni, zapobiegając powstaniu zbitej formy. Ponadto pomaga też w oczyszczaniu butów z zaschniętego piachu lub drobnych zabrudzeń.
 2. 2Nigdy nie należy zostawiać zabrudzeń na powierzchni buta. Nieusuwanie ich może skutkować ich utrwaleniem. Plamy powinny być usunięte, zanim zaschną, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy wyczyścić buty w najbliższym możliwym czasie.
 3. 3Nubuk to materiał, który nie lubi wody, dlatego nie można doprowadzić do jego zamoczenia, a czyszczenia nigdy nie należy przeprowadzać pod bieżącą wodą. Dopuszczalne jest jedynie delikatne zwilżenie szmatki lub gąbki.
 4. 4Buty z nubuku nie powinny być suszone bezpośrednio przy źródle ciepła. Stawianie ich przy lub na grzejniku może spowodować ich kurczenie i deformację. Nigdy nie należy ich wystawiać również na bezpośrednie działanie słońca, gdyż to może powodować blaknięcie koloru.
 5. 5Przed wyjściem na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym buty należy spryskać impregnatem, który tworząc delikatną powłokę, zapobiegnie ich namakaniu i niszczeniu. Przed zastosowaniem preparatu należy oczyścić buty z kurzu i pozostałego brudu, by nie utrwalać zabrudzeń.
 6. 6Raz na jakiś czas warto sięgnąć po tzw. renowator. To specjalny preparat, który wyrównuje i odświeża kolor, przywracając mu intensywność i naturalny blask.

Czyszczenie nubuku – domowe sposoby

Do czyszczenia nubuku z dużych i trudnych do usunięcia plam niezastąpione są profesjonalne środki. Prócz czyszczących, mają również właściwości pielęgnacyjne, dlatego powinny znaleźć się pod ręką szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Drobne zanieczyszczenia łatwo usuniemy domowymi sposobami. Oto niektóre z nich:

 • Gumka do ścierania – prosty, szybki i skuteczny sposób na usunięcie zarysowań i zanieczyszczeń powstałych w wyniku uderzenia, tarcia butem o but lub przydepnięcia. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się tradycyjna miękka, biała gumka, którą pocieramy delikatnie w zabrudzonym miejscu. Gumką traktujemy zawsze wysuszone buty.
 • Mokre chusteczki – delikatne i bardzo skuteczne. Warto je mieć w swojej torebce, gdyż to szybki sposób na wyczyszczenie butów w ciągu dnia.
 • Szczoteczka do zębów – pod warunkiem że będzie z miękkim i delikatnym włosiem. Usuwanie zabrudzenia szczoteczką powinno się przeprowadzić na wysuszonych butach.
 • Talk – to sposób na czyszczenie jeszcze mokrych butów. Dobrym pomysłem jest posypanie ich talkiem i pozostawienie do wyschnięcia. Następnie przy pomocy szmatki lub szczoteczki należy buty wyczyścić.
 • Ocet z wodą – zmieszane w stosunku 1:1 są skutecznym sposobem na trudne do usunięcia tłuste plamy. Powstałą mieszankę należy wprowadzić w plamę szmatką, pocierając, aż do zlikwidowania zanieczyszczenia. Następnie czyste miejsce przetrzeć samą wodą.
 • Płyn do naczyń – wystarczy zaledwie jedna kropla na szklankę wody, by powstałą mieszaniną skutecznie usunąć powstałe na butach zacieki z wody, błota lub soli.

Zobacz wideo: Gdzie chować buty? Pomysłowe szafki do przedpokoju

Gdzie chować obuwie? Pomysłowe szafki do każdego przedpokoju
Gdzie chować obuwie? Pomysłowe szafki do każdego przedpokoju Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: pavel_balanenko/Getty Images

Pozostałe wiadomości