Najlepsze sposoby konserwacji i impregnacji - jak przygotować buty na jesień

Osoba czyszcząca buty jesienne
bondarillia/Getty Images
Jak wybrać dobry impregnat do butów? Nubuk, skóra licowa, zamsz i inne materiały wymagają odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Zwłaszcza, jeśli ostatni sezon leżakowały w szafie. Zanim założymy jesienne obuwie warto je nieco odświeżyć!

Dobry impregnat do butów to podstawa. W jesienno-zimowym okresie nasze obuwie narażone jest na niesprzyjające czynniki, które mogą spowodować jego uszkodzenie, takie jak śnieg, deszcz, niska temperatura, sól na drogach czy błoto. Także wczesną wiosną chodzimy jeszcze w skórzanym obuwiu – to długi okres, dlatego warto o nie zadbać. Na szczęście istnieją sprawdzone preparaty służące do konserwacji. Jaki jest najlepszy impregnat do butów? W sprayu czy w formie pasty?

Hydrofobowy impregnat do butów skórzanych – jaki wybrać?

Proces konserwacji butów polega na nasyceniu ich powierzchni odpowiednimi substancjami w celu stworzenia specjalnej, wodoodpornej powłoki. Dobrze dobrany impregnat do butów może znacznie przedłużyć żywotność obuwia. Skórzane buty mają wiele odmian, a sposób konserwacji nieco różni się przy każdym rodzaju.

Jak odpowiednio stosować impregnat do butów z nubuku czy skóry licowej

Skórzane buty potrzebują odpowiedniego poziomu natłuszczenia. Najlepszym impregnatem do butów jest impregnat wodoodporny. Aby dokonać hydrofobowej impregnacji, należy przyszykować:

  • terpentynę,
    • tłuszcz do skór,
      • olej do skór,
        • pastę woskowo-żywiczną.

          Składniki te można dostać w wielu sklepach obuwniczych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W dalszej kolejności trzeba ich tylko prawidłowo używać. Uwaga – ten rodzaj impregnacji nie sprawdzi się przy delikatnym zamszu i nubuku!

          Jak nakładać impregnat do butów skórzanych, aby dobrze przygotować je na jesień?

          Aby proces konserwacji obuwia był jak najbardziej skuteczny, kieruj się poniższą kolejnością impregnacji krok po kroku.

          Etap 1 – Czyszczenie skóry

          Nie można impregnować brudnych butów. Skórzane buty należy przemyć letnią wodą. Nie powinno dodawać się do niej żadnych chemicznych środków. Następnie trzeba pozostawić je do całkowitego wyschnięcia w miejscu o temperaturze pokojowej. Niewskazane jest stawianie obuwia na grzejnikach czy przy rozgrzanych piecach. Skórzany materiał tego nie toleruje i może ulec zniszczeniu.

          Jeżeli buty impregnuje się już kolejny raz, pozostałości poprzedniego środka należy usunąć terpentyną. Trzeba delikatnie zamoczyć w niej materiałową szmatkę i wycierać pozostałości poprzednich śladów impregnatu do butów. Jeśli widać, że pasta się rozmazuje, koniecznie należy zmienić ściereczkę, aby nie doprowadzać do tarcia zabrudzeń.

          Etap 2 – Olejowanie

          Najpierw trzeba rozprowadzić równomiernie olej na całej powierzchni buta, a następnie odstawić obuwie nawet na 10-20 godzin. Po tym czasie sprawdzić, czy jest suche. Jeśli tak, powtórzyć cały proces. Wszystko zależy od skóry – czasami olejowanie należy powtarzać w kilkunastogodzinnych odstępach czasowych. Po tym etapie warto pozostawić buty na dobę w spokoju, a następnie przejść do trzeciego kroku.

          Etap 3 – Natłuszczanie

          Podobnie jak w drugim etapie, należy rozprowadzić tłuszcz na całej powierzchni obuwia. Jeżeli tłuszcz jest gęsty, można go delikatnie podgrzać, a następnie nakładać gąbką, ściereczką bądź palcami. Temperatura ciała również lekko rozpuści tłuszcz. Warto zwrócić uwagę na miejsca łączenia się szwów – tutaj środek natłuszczający musi być rozprowadzony bardzo dokładnie.

          Etap 4 – Nakładanie pasty

          Pastę żywiczną należy starannie rozprowadzić po powierzchni butów, nie zapominając o zwróceniu szczególnej uwagi na zgięcia i szwy. Warto użyć do nakładania pasty szczoteczki z naturalnego włosia.

          Najlepszy sposób impregnacji i przygotowania butów na jesienną pogodę uzyskuje się właśnie poprzez spełnienie czynności z tych czterech etapów. Tak zakonserwowane buty warto pielęgnować, przecierając je po lekkim przybrudzeniu samą wodą. Jeśli starannie wypełni się wszystkie kroki, dobrymi efektami będzie można cieszyć się przez kilka miesięcy.

          Dobry impregnat na jesień do butów z innych materiałów

          Nie każdy rodzaj materiału można konserwować tymi samymi sposobami. Przykładowo, jeśli chodzi o odpowiedni impregnat do butów trekkingowych, najlepiej kupić specjalistyczną maść w sklepie. Innymi popularnymi tworzywami obuwia są elegancki zamsz i nubuk.

          Konserwacja butów zamszowych i z nabuku

          W przypadku zamszowych czy nubukowych butów w żadnym wypadku nie można stosować oleistych, wilgotnych past. Jednak odpowiednio dobrany hydrofobowy impregnat do butów jest jak najbardziej wskazany. Zazwyczaj występuje on w formie wygodnego do aplikacji sprayu i nie jest to duży wydatek. Warto zainwestować w dobry impregnat do butów zamszowych czy nubukowych, pozwoli to na ich dłuższe użytkowanie oraz bardziej efektowny wygląd przez całą jesień.

          Jeżeli odpowiednio zadba się o swoje buty, będzie można je nosić przez długie miesiące. Ponadto odpowiednia impregnacja dobrze wpływa na wodoodporność butów - mniej chętnie chłoną wodę, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernego niszczenia materiału, z którego zostały zrobione.

          Zobacz wideo: Ile par butów to dużo?

          Dzień Dobry TVN

          Zobacz także:

          Autor: Adrian Adamczyk

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana