Zabieg renowacji butów skórzanych, zamszowych lub z nubuku potrafi zupełnie odmienić wygląd buta – dzięki niemu ulubione obuwie sprzed lat zyskuje nowe życie.
Wszystko o butach
Kiedy zdecydować się na renowację butów i na czym ona polega?
Najczęstszymi klientami firm zajmujących się renowacją butów są osoby mające sentyment do obuwia. Nie oznacza to jednak, że każdy rodzaj buta nadaje się do renowacji. Gdy obuwie ma przetartą podeszwę, w której znajduje się dziura, naprawa może być wyłącznie stratą pieniędzy. Do renowacji najlepiej nadają się buty ze skórzaną podeszwą, szyte ręcznie. Niestety wiele spośród współcześnie produkowanego obuwia już po kilku sezonach nadaje się wyłącznie do wyrzucenia.
Profesjonalna renowacja butów polega m.in. na impregnowaniu, woskowaniu i pastowaniu obuwia przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Oprócz tego wiele firm zajmuje się także artystycznym malowaniem butów, nadającym im zupełnie nowy wygląd.
Jak przeprowadzić renowację butów skórzanych?
Do czyszczenia butów ze skóry najlepiej nadaje się szczotka z miękkim włosiem i mokra szmatka. Dzięki nim można usunąć różne cząsteczki brudu, żeby przygotować but do rozprowadzenia płynu do czyszczenia skór. Nigdy nie należy myć butów pod strumieniem wody. W przypadku renowacji butów skórzanych należy usunąć także stare impregnaty i pasty. Może to spowodować "zniknięcie" koloru, ale można później wyrównać koloryt.
Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi jest szpachla do butów. Umożliwia zakrycie przetarć oraz ubytków. Gdy but już zostanie osuszony, pokrywa się go balsamem do renowacji lub koloryzującym kremem. Warto pamiętać, by nie nakładać zbyt grubych warstw tych kosmetyków.
Ostatnim etapem renowacji butów skórzanych jest pastowanie, polerowanie i impregnacja. Kolor pasty powinien być możliwie jak najbardziej zbliżony do koloru buta, a wcierać ją należy okrężnymi ruchami dłoni. Impregnacja to etap, który wiele osób pomija, lecz warto o niej pamiętać – zaimpregnowany but nie ulega przebarwieniom oraz nie przemaka.
Jak przeprowadzić naprawę obuwia z zamszu i nubuku?
Buty zamszowe i z nubuku są dość trudne w pielęgnacji. Warto je zaimpregnować jeszcze przed pierwszym wyjściem w nich na zewnątrz – można w tym celu użyć dowolnego preparatu. Do czyszczenia i naprawy butów używa się specjalnej szczoteczki, np. z metalowymi włoskami. Dzięki niej można wydobyć cząsteczki brudu spomiędzy włosków, rozdzielić je i przygotować do dalszej pielęgnacji.
Renowację butów zamszowych i z nubuku można zacząć od ręcznego wyprania butów. Producenci kosmetyków obuwniczych mają w swoich ofertach m.in. specjalne szampony do zamszu i odplamiacze. Po umyciu można zacząć szczotkowanie. Renowacja obuwia tego typu jest inna niż w przypadku butów skórzanych, więc trzeba też używać innych past. Aby odświeżyć kolor, można użyć renowatora, czyli koloryzującego aerozolu.
Zarówno podczas odświeżania obuwia zamszowego, jak i podczas renowacji butów z nubuku kolor renowatora powinien być nieco ciemniejszy niż kolor buta, dzięki czemu przebarwienia zostaną lepiej zamaskowane. Jednak przed użyciem jakiegokolwiek produktu należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Nie zaszkodzi również przetestować preparat na niewielkiej powierzchni.
Czy warto samodzielnie przeprowadzać renowację butów sportowych?
Renowacja butów sportowych, nadająca im zupełnie nowy wygląd, to zadanie, które może być trudne do przeprowadzenia w domowych warunkach. O ile sam proces czyszczenia butów jest stosunkowo prosty, o tyle pozostałe czynności, takie jak: podklejanie miejscowe, szycie i uzupełnianie ubytków, mogą sprawić kłopot osobom bez doświadczenia w takich pracach. Amatorska renowacja butów sportowych dość często nie przynosi upragnionych rezultatów, gdyż do wykonania tych czynności niezbędna jest wiedza, doświadczenie oraz dostęp do właściwych kosmetyków obuwniczych.
Zobacz także:
- Jak wyczyścić śmierdzące buty? Domowe sposoby na śmierdzące buty
- Jak wybrać klej do butów?
- Czy każde obuwie można prać w pralce? Jakiego programu użyć do prania butów w pralce?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: LENblR/Getty Images