Jak wyczyścić śmierdzące buty? Domowe sposoby na śmierdzące buty

Kobieta, która trzyma śmierdzące buty
Jak wyczyścić śmierdzące buty?
Źródło: AndreyPopov/Getty Images
Śmierdzące buty to problem nie tylko po intensywnym treningu czy w czasie upalnego lata. Także nowe buty mogą nieprzyjemnie pachnieć. Jak odświeżyć buty bez prania w pralce? Jak je wyczyścić? Jak pozbyć się śmierdzącego zapachu bez specjalistycznych środków?

Zanim wypróbujesz jakikolwiek sposób na śmierdzące buty, najpierw sprawdź, czy obuwie nie jest wilgotne i dobrze je wysusz. Nieprzyjemny zapach butów zwykle wynika z tego, że w wilgotnym środowisku bujnie rozwijają się bakterie i grzyby. Każde buty - czy to sportowe, czy robocze - czyścimy i dokładnie suszymy po każdym użyciu. Najlepiej suszyć je na świeżym powietrzu i słońcu lub wkładać do środka gazety, które wchłoną nadmiar wilgoci.

Śmierdzące buty - co robić?

Jeśli narzekamy na śmierdzące buty po treningu, warto stosować dezodoranty lub zasypki do stóp. Zwracajmy też uwagę, z czego zrobione są buty i skarpetki. Naturalne materiały - skóra, bawełna, bambus - przepuszczają powietrze, wchłaniają pot i zmniejszają potliwość stóp.

Wszystko o butach

DD_20210904_Zanotti_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Włoska sielanka największego projektanta butów
Włoska sielanka największego projektanta butów
Rady jak odnowić buty
Rady jak odnowić buty
Modne i wygodne buty na jesień
Modne i wygodne buty na jesień
Domowe SPA dla butów – renowacja i zabezpieczenie
Domowe SPA dla butów – renowacja i zabezpieczenie
Z drukarni do zakładu szewskiego
Z drukarni do zakładu szewskiego

Przed zastosowaniem poniższych sposobów na śmierdzące buty, sprawdź jeszcze wkładki. Jeśli są mocno przepocone, mokre czy uszkodzone - kup nowe. Istnieją np. wkładki cedrowe o właściwościach antybakteryjnych czy wkładki z węglem aktywowanym.

Nowe śmierdzące buty - co zrobić?

Czy jest skuteczny sposób na śmierdzące nowe buty? To zależy od butów. Śmierdzące buty skórzane po kilku dniach wietrzenia na wewnątrz powinny nadawać się do noszenia. Najczęściej jednak nowe buty śmierdzą sztucznym tworzywem lub klejem. Też można je wietrzyć, choć mimo to zapach może na nich pozostać.

Jeśli żaden ze sposobów na nowe śmierdzące buty nie zadziała - pozostaje nam ich reklamacja. Sprzedawca powinien ją uwzględnić, w końcu nieprzyjemnie pachnące buty trudno użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Zabrzmi to dziwnie, ale warto powąchać buty przed zakupem.

Co na śmierdzące buty - domowe sposoby

Sposób na śmierdzące buty sportowe to mycie ich po każdym treningu. Jak wyczyścić śmierdzące buty? Możemy po prostu wrzucić je do pralki, najlepiej np. w poszewce na jaśka. Pamiętajmy, aby wyjąć sznurowadła i wkładki. Do prania wykorzystujemy zwykły proszek, do płukania - ocet. Butów skórzanych nie pierze się w pralce. Jeśli pranie w pralce jest niezalecane (poszukajmy informacji na metce), warto wypróbować poniższe sposoby.

Sposób na śmierdzące buty - herbata

Herbata na śmierdzące buty może być zarówno liściasta, granulowana, jak i w torebkach. Aby zwiększyć jej, działanie dodajmy kilka kropel olejku eterycznego - najlepiej z cytrusów. Świetnie sprawdzi się olejek cytrynowy, grejpfrutowy czy pomarańczowy, a także herbaciany i eukaliptusowy.

Przed zastosowaniem olejku eterycznego zawsze sprawdźmy, czy nie mamy na niego uczulenia. Olejki eteryczne możemy wykorzystać także jako samodzielny sposób na śmierdzące buty. Wystarczy nasączyć olejkiem kilka wacików kosmetycznych i włożyć je do butów.

Śmierdzące buty - jak pozbyć się zapachu za pomocą produktów, które masz w kuchni?

Jak usunąć śmierdzący zapach z butów bez kupowania specjalistycznych środków? Wypróbuj:

  • zwykłą sól kuchenną - dwie łyżeczki do każdego buta na kilka godzin;
  • skórki z kilku cytryn (z jednej będzie za mało) - najlepiej zostawić je na noc;
  • ocet zmieszany pół na pół z wodą - wlewamy do butelki ze spryskiwaczem np. po płynie do szyb, spryskujemy buty i pozostawiamy do wyschnięcia.

Dobry domowy sposób na śmierdzące buty to zapakowanie ich do szczelnej reklamówki i włożenie do zamrażarki. Po kilku godzinach śmierdzące buty nie powinny być problemem. Śmierdzące buty robocze można przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym i wysuszyć. Pozbędziemy się w ten sposób zarazków.

Jeszcze inne, nieoczywiste, domowe sposoby na śmierdzące buty to:

  • lakier do włosów;
  • żwirek dla kota;
  • węgiel drzewny (wkładamy go do starej skarpetki lub materiałowego woreczka i związujemy);
  • kostka mydła.

Śmierdzące buty - soda to skuteczny sposób

Soda na śmierdzące buty lub proszek do pieczenia zadziała już po kilku godzinach. Wsypujemy sodę do śmierdzących butów - wystarczy po łyżce - i zostawiamy na kilka godzin. Zapach powinien zniknąć, trzeba tylko dokładnie wytrzepać buty i przetrzeć je na sucho. Jeśli chcemy, aby buty pachniały, możemy do sody dodać szałwię lub lawendę. Aby nie musieć następnego dnia czyścić sody z wnętrza obuwia, możemy wykorzystać ciekawy sposób na śmierdzące buty:

  • do dwóch starych, czystych, cienkich skarpetek wkładamy po dwie łyżki sody oczyszczonej;
  • do sody dodajemy wybrane zioła;
  • związujemy skarpetki w supły i wkładamy po jednej do każdego buta.

Kwas borowy na śmierdzące buty stosuje się podobnie jak sodę oczyszczoną czy proszek do pieczenia.

Domowy środek na śmierdzące buty

Aby stworzyć swój własny środek na śmierdzące buty, wystarczy zmieszać:

  • 3 łyżki sody;
  • 1 łyżkę mąki ziemniaczanej;
  • 5 kropli olejku eterycznego.

Stosuje się go tak samo, jak sodę.

Co na śmierdzące buty?

Istnieją specjalne preparaty na śmierdzące buty w sprayu lub w płynie, którymi zwilża się wnętrze butów. Na noc wkłada się także do butów specjalne kulki pochłaniające zapach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości