Co warto wiedzieć o farbie do skóry?

Farba do skór
Co warto wiedzieć o farbie do skóry?
Źródło: Ivan-balvan/Getty Images
Farby do skór zarówno tych naturalnych, jak i sztucznych są niezbędne do przeprowadzenia skutecznej renowacji. Dzięki nim można naprawić wszelkie ubytki, które powstają podczas codziennego użytkowania. Dowiedz się, jak wybrać farbę do skóry.

Aby farba do skóry mogła totalnie odnowić buty, torebkę czy inny element garderoby, trzeba wcześniej przygotować odpowiednio ich nawierzchnię. Jak to zrobić?

Jak przygotować buty do nałożenia farby do skóry?

Bez właściwego przygotowania buta lub torebki nie można poprawnie pokryć ich świeżą warstwą farby do skóry. Tylko czysta i odtłuszczona nawierzchnia, które nie posiada zamkniętych porów, jest w stanie przyjąć barwnik odpowiednio głęboko. Etap przygotowania warto potraktować równie poważnie jak etap nakładania farby. Dzięki temu uda się osiągnąć zadowalający efekt. W przeciwnym wypadku skóra przyjmie pigment jedynie częściowo, a podczas późniejszej eksploatacji i tak się wykruszy. Jeszcze zanim na bucie znajdzie się świeża farba do skóry, należy w pełni zdrapać lub zmyć starą – jest również niezbędna czynność przed patynacją. Przy zdzieraniu można skorzystać z papieru ściernego, grunt by miał odpowiednią gradację. Można także skorzystać ze środków przeznaczonych do usuwania starej farby, tym bardziej, że niektóre z nich nie uszkadzają struktury materiału. Jeżeli zdecydujemy się na użycie któregoś z chemicznych środków, warto zaopatrzyć się w rękawiczki, maseczkę. Wszelkiego rodzaju zmywacze i tego typu preparaty są żrące i najlepiej używać ich w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad rodzajem farby do skóry i tym, gdzie ją kupić, dobrze jest poznać zasady doboru farby oraz sposoby jej nakładania. Przyspieszy to znacznie późniejszą pracą oraz pozwoli uniknąć błędów zakupowych.

HGTV: Jak zrobić ścianę tablicową pomalowana farbą magnetyczną?
Źródło: HGTV

Jak wybrać farbę do skóry i jak ją nakładać?

Farba do skóry np. w sprayu potrafi zupełnie odmienić wygląd buta i sprawić, że będzie prezentował się stylowo lub wręcz odwrotnie. Z tego powodu, warto poświęcić nieco czasu na wybór produktu. Lakier trzeba dostosować do rodzaju materiału. Inny będzie pasował do zamszu, a inny skóry czy nubuku. Oprócz tego warto też określić swoje potrzeby i wybrać np. farbę dającą połysk lub matową. Farbę do skóry powinno się nakładać w określony sposób, który zależy od rodzaju lakieru. Najwięcej kłopotów może sprawiać farba płynna, gdyż aby odpowiednio ją rozprowadzić po powierzchni buta, trzeba mieć nieco zdolności manualnych. Farbę do butów np. czarną nakłada się przy użyciu gąbki, pędzelka, flanelki lub pistoletu natryskowego. Czasem zestawy do renowacji obuwia zawierają niektóre z wymienionych narzędzi, a przeważnie jest to pędzelek i gąbka. Za pomocą pędzelka farbę nanosi się na szwy oraz zgłębienia. Na gąbkę również nakłada się farbę i kolistymi ruchami rozprowadza ją po obuwiu. Niekiedy trzeba użyć jej nieco więcej i warto przed rozpoczęciem renowacji zakupić odpowiednią ilość. Czarna farbę do skóry należy nanosić do momentu, aż gąbka będzie sucha. Czynność należy powtórzyć nawet 3 razy, lecz dopiero po przeschnięciu każdej z nałożonych warstw. Malowanie można uznać za zakończone, gdy kolor buta będzie jednolity. Czarną, białą czy jakąkolwiek inną farbę do skóry znajdującą się na obuwiu, należy pozostawić do wyschnięcia na co najmniej kilkanaście godzin.

Dlaczego warto używać farby wodnej do renowacji skóry licowej?

Osoby, które zajmują się odnawianiem skór licowych, często korzystają z farb na bazie wody. Te lakiery są znane z tego, że sprawdzają się przy pokrywaniu całych powierzchni, choć nieco słabiej wnikają w strukturę skóry. Z tego powodu często używają ich posiadacze mniej ekskluzywnych skór ze średniej półki. Skóry te nie są bowiem w stanie wchłonąć dużej ilości pigmentu. Z materiałów tego typu wykonane są przeważnie różne modele butów np. sportowych. Osoby szukające farby do skórzanej tapicerki nie są raczej zainteresowane farbą na bazie wody, za to często korzystają z niej miłośnicy designerskich butów sportowych oraz malarze. Farby wodne są proste w użyciu. Z tego powodu często przydają się osobom, które zajmują się renowacją obuwia w domowym zaciszu. Oprócz tego dostępna jest duża paleta barwa i zakup np. srebrnej farby do skóry nie powinien stanowić problemu. Dzięki temu każdy, kto ma ochotę odnowić swoje buty czy torebkę, może to zrobić za niewielkie pieniądze.

Jak używać farby do butów zamszowych?

Jednym ze sposobów renowacji obuwia zamszowego jest ponowne pomalowanie go farbą np. na bazie alkoholu. Farba do butów zamszowych powinna mieć pigment, który głęboko wniknie w strukturę powierzchni. Proces przygotowania buta jest identyczny jak w przypadku innych rodzajów farby. Podczas samego malowania należy pamiętać o włożeniu do środka gazet lub prawidła, aby lepiej naciągnąć materiał.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ivan-balvan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Robert Karaś pobił rekord świata. Vito Bambino został ojcem. Jak Dawid Kwiatkowski przygotowuje się do koncertów?

Robert Karaś pobił rekord świata. Vito Bambino został ojcem. Jak Dawid Kwiatkowski przygotowuje się do koncertów?

Artyści kontra TVN na lodzie w szczytnym celu

Artyści kontra TVN na lodzie w szczytnym celu

Tomasz Komenda nie żyje. Sejm przyjął ustawę ws. pigułki "dzień po". Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Te newsy mogłeś przegapić

Tomasz Komenda nie żyje. Sejm przyjął ustawę ws. pigułki "dzień po". Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Te newsy mogłeś przegapić

Uczestniczka "Hotelu Paradise" jest w ciąży. Sypią się gratulacje

Uczestniczka "Hotelu Paradise" jest w ciąży. Sypią się gratulacje

Timothée Chalamet i Austin Butler ujawniają kulisy "Diuny 2"

Timothée Chalamet i Austin Butler ujawniają kulisy "Diuny 2"

Seniorzy kupowali bezwartościowe produkty za olbrzymie pieniądze. "Mama wydała na to około 200 tys. zł"

Seniorzy kupowali bezwartościowe produkty za olbrzymie pieniądze. "Mama wydała na to około 200 tys. zł"

Daniel Olbrychski w szczerych słowach o Tomaszu Karolaku: "Jest, choć niby nie wygląda"

Daniel Olbrychski w szczerych słowach o Tomaszu Karolaku: "Jest, choć niby nie wygląda"

Katarzyna Sokołowska pozuje z synem. Fani: "Jaki już duży"

Katarzyna Sokołowska pozuje z synem. Fani: "Jaki już duży"

Atak nożownika w szpitalu. Dźgnął byłą partnerkę. "Krzyczał, że ją zabije"

Atak nożownika w szpitalu. Dźgnął byłą partnerkę. "Krzyczał, że ją zabije"

Rekord świata pobity. Zrobił to 19-letni Kanadyjczyk

Rekord świata pobity. Zrobił to 19-letni Kanadyjczyk