Moda i Uroda

Ubrania na upały - czarne czy białe? Jakie tkaniny są najlepsze na lato?

Moda i Uroda

Aktualizacja:
kobieta w kapeluszu i czarnej letniej sukience, różowa ściana

Jakie ubrania są najlepsze na upały? Czarne czy białe? Na jakie materiały postawić? Przede wszystkim na lekkie, zwiewne i oddychające. Sprawdź, dlaczego kolor nie jest tak ważny, jak nam się wydaje.

Czarne czy białe ubrania? Które są lepsze w upały?

Zdecydowana większość odpowiedzi przekonuje, że białe, ponieważ czarny kolor „przyciąga słońce”. Tymczasem nie do końca tak jest. A wiemy to, ponieważ na ten temat prowadzone były nawet specjalne badania. Jedne z nich, pt. „Dlaczego Beduini noszą czarne szaty na gorących pustyniach” zostały opublikowane w 1980 r. w czasopiśmie naukowym „Nature”.

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Białe ubrania często uznawane są za „przewiewne, bo jasne”. Warto mieć świadomość, że w upały grzeją nas nie tylko promienie słoneczne, ale również nasza własna temperatura organizmu. I choć biel tkanin promienie odbija, to ciepłotę ciała zatrzymuje przy nim. Z kolei czarne ubrania absorbują oba źródła ciepła. Może się wydawać, że w takim razie lepiej postawić na nie. Badacze przekonują jednak, że tak naprawdę to nie kolor ubrań jest najistotniejszy, jeśli chcemy lepiej znosić upały. Ważniejsza jak tkanina, z której powstały oraz ich rozmiar.

-Ilość ciepła uzyskanego przez Beduina wystawionego na gorącą pustynię jest taka sama, niezależnie od tego, czy nosi on czarną, czy białą szatę. Dodatkowe ciepło, pochłonięte przez czarną szatę, zostało wytracone, zanim dotarło do skóry — cytuje badaczy "The Guardian".

W upalne dni warto zakładać na siebie luźne ubrania. Dzięki temu powietrze swobodnie przepływa pomiędzy tkaniną, a skórą. O samych tkaninach więcej piszemy poniżej.

Naturalne tkaniny najlepsze na upały

Len

Len jest rośliną z rodziny lnowatych, a tkanina jest uzyskiwana z włókien płaskich. Ostatnio coraz popularniejszy jest len wytwarzany w procesie ekologicznym.

Lniane tkaniny są uznawane za jedne z najstarszych na świecie. W starożytnym Egipcie wykorzystywano je do mumifikowania ze względu na działanie antybakteryjne, a w średniowieczu lniana odzież była używana do pracy w polu, ponieważ ma właściwości wentylujące, jest przewiewna i lekka jak piórko. Wszystko to sprawia, że ubrania z lnu są idealne na lato. Nie strzępią się, nie elektryzują i wykazują wyjątkową odporność na ścieranie.

W upalne dni sprawdzają się długie lniane sukienki, które przyjemnie chłodzą ciało. Tę funkcję spełnią także luźne tuniki i spodnie o szerokich nogawkach. Ubrania z lnu świetnie się z sobą łączą nawet jeśli faktura tkanin jest zróżnicowana. Czy całkiem gładka, czy nierównomiernie tkana, by uzyskać efekt ozdobny, zwykle przyciąga uwagę.

Do listy zalet lnianych ubrań należy dodać jeszcze trwałość - zachowują pierwotny fason nawet po wielu praniach. Prać natomiast można len nawet w bardzo wysokich temperaturach - pod warunkiem, że jest w stu procentach naturalny. Zauważalnie wypłukują się jednak z niego kolory. Aby unikać szybkiego blaknięcia, dobrze jest sukienki z snu prać w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni.

Mankamentem ubrań z lnu jest podatność na gniecenie. Dlatego niekoniecznie sprawdzają się w sytuacjach formalnych, kiedy zależy nam na nienagannej elegancji.

Bawełna

Bawełna to dla wielu osób jeden z najbardziej oczywistych wyborów, jeśli chodzi o ubrania na lato. Bawełna jest włóknem pochodzenia roślinnego używanym do produkcji ubrań od tysiącleci. Już w starożytnym Rzymie noszono bawełniane tuniki.

Bawełna jest rośliną z rodziny malwowatych. Surowiec wykorzystywany do produkcji tkaniny pochodzi z owoców bawełny z włókien nasiennych. Podczas tkania w przędzarce są one impregnowane chemicznym płynem, by zabezpieczyć je przed łamaniem. Rafinacji dokonuje się w roztworze wodorotlenku sodu. Podczas tego procesu pęcznieją ściany komórkowe włókna, przędza zostaje wygładzona i zmiękczona.

Właśnie ta miękkość jest ogromną zaletą bawełny oraz to, że materiał doskonale przepuszcza powietrze. Z tych powodów bawełniane ubrania są szczególnie polecane latem. Zapewniają komfort w upalne dni, ponieważ uwalniają nadmiar ciepła na zewnątrz i wchłania sporo wilgoci. Wadę bawełniane rzeczy mają taką, że wilgotne plamy są na nich bardzo widoczne. Mimo to latem chętnie nosimy bawełniane T-shirty, sukienki czy spodnie.

Jeśli zależy ci na szczególnie dobrej jakości bawełnianych ubrań, szukaj tych z egipskiej bawełny Mako, która jest wyjątkowo miękka i gładka, a jednocześnie bardzo trwała. Z takiej bawełny zazwyczaj szyje się bluzki i sukienki. Wysokiej jakości jest także bawełniane tkaniny amerykańska Sea Island czy indyjska Suvin.

Jedwab

Jedwab ma chiński rodowód. Podanie głosi, że został odkryty na dworze cesarza Husug Ti w 2640 roku p.n.e., natomiast badania archeologiczne wykazują, że narzędzia do produkcji jedwabnych tkanin mogły być używane już ok. 3600 roku p.n.e.

Jedwab jest naturalnym włóknem pochodzenia zwierzęcego. Otrzymuje się go z kokonów jedwabników. Gąsienica budując kokon za pomocą dwóch ciągłych włókien przed trzy dni owija nici wokół siebie mniej więcej sto tysięcy razy. Nici osiągają długość od półtora nawet do trzech kilometrów. Szczotkuje się je w ciepłej wodzie, aby znaleźć początek każdej. Następnie z dwóch nici przędzie się pojedynczą i łączy ją z innymi w grubszą nić. Dopiero wtedy zyskuje trwałość odpowiednią do tkania. Najdelikatniejszy jedwab pochodzi z jedwabników żerujących na liściach morwowych.

Ze względu na proces produkcji jedwab jest tkaniną ekskluzywną. Należy też do najlżejszych. Zdarza się więc, że podczas barwienia są dodawane sole metali i szkło wodne, aby ją sztucznie obciążyć. To jednak obniża trwałość materiału.

Typowe tekstylia wykonane z jedwabiu to bielizna, suknie wieczorowe i ślubne, ale także letnie sukienki, koszule oraz koszulki. Jedwab oprócz tego, że jest ultralekki, delikatny i odporny na zagniecenia, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała - jest to bowiem jeden z najbardziej higroskopijnych materiałów. Do jego właściwości praktycznych należy zaliczyć to, że bardzo szybko schnie.

Sztuczne tkaniny odpowiednie na lato?

Zdecydowana większość sztucznych tkanin tylko utrudnia znoszenie upałów. Wiele z nich nie przepuszcza powietrza, przykleja się do ciała i powoduje, że tylko bardziej się pocimy. Są jednak od tego wyjątki.

Wiskoza

Dobrej jakości wiskoza może się sprawdzić latem. Wygląda jak bawełna, ale w dotyku jest jak jedwab. Z tego powodu bywa nazywana sztucznym jedwabiem. I rzeczywiście, jest sztucznym włóknem, lecz stworzonym na bazie naturalnego materiału - celulozy, a do produkcji celulozy używa się drewna, m.in. sosny i buku.

Wiskoza jest przyjazna dla skóry. Przyjemnie się ją nosi, ponieważ wchłania dużo wilgoci i zapobiega powstawaniu zapachu potu na ubraniu. Tak jak jedwab ma właściwości chłodzące. Z wiskozy szyje się przede wszystkim bluzki i sukienki. Tkanina jest miękka i dobrze współpracuje z sylwetką.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Zamkutowicz/Diana Ryściuk

Źródło: bader.de/medonet

Źródło zdjęcia głównego: Nisian Hughes/Getty Images

Pozostałe wiadomości