Upalne dni to duże wyzwanie dla naszych stóp. Latem najlepiej sprawdzają się przewiewne klapki lub sandały. Od kilku lat modne są kryte buty wykonane z tkaniny na plecionej podeszwie nazywane espadrylami. W sklepach można znaleźć również klapki espadryle inspirowane tym obuwiem, które zapewniają przewiewność tak potrzebną skórze w czasie upałów.
Klapki espadryle to buty zaprojektowane z kawałka tkaniny mającego trzymać stopę, oraz podeszwy wykonanej z plecionego sznurka. Główne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami dotyczą rodzaju tkaniny, z jakiej została wykonana część przytrzymująca oraz wysokości podeszwy. Dla wygody i higieny stóp istotne jest również to, czy wkładki klapków wykonane są z naturalnej skóry, ekoskóry czy z materiału. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza, jeśli mamy wymagające i skłonne do odparzeń stopy.
Materiał w klapkach espadrylach
Część przytrzymująca stopę w klapkach może być wykonana zarówno z różnego rodzaju naturalnych materiałów jak i sztucznych tworzyw. Można znaleźć buty wykonane z licowej skóry naturalnej, zamszu, sztucznej skóry, weluru, a także materiału bawełnianego. Przód klapków wykonany jest najczęściej z jednego wszytego prostopadle do podeszwy pasa materiału bądź dwóch skrzyżowanych pasków.
Porady stylistki
Porady stylistki
Można również znaleźć klapki espadryle w formie japonek, z dodatkowym paskiem materiału pomiędzy paluchem a drugim palcem stopy. Tradycyjne modele klapków są otwarte, czyli palce stopy są w nich na zewnątrz. Można jednak kupić również klapki espadryle z całkowicie zakrytym przodem, przypominające wizualnie dawne drewniane chodaki.
Klapki najczęściej są wsuwane, więc nie występuje w nich zapięcie, jednak producenci obuwia coraz częściej tworzą modele, które zawierają dodatkowy pasek materiału wszyty po to, by stopa była lepiej przytrzymana. Taki pomysł sprawdza się w wielkomiejskim trybie życia. Najczęściej umieszcza się go z tyłu klapka, tworząc pętlę, którą zahacza się o tył pięty.
Podeszwa w klapkach espadrylach
Najprostszy model klapków espadryli zbudowany jest na płaskiej podeszwie o grubości około 1 centymetra. Można również znaleźć klapki na grubszej, 5-centymetrowej podeszwie lub na koturnie. Koturn, czyli podwyższenie z tyłu buta, które stopniowo zmniejsza się w kierunku palców, w klapkach w najwyższym punkcie może mierzyć nawet kilkanaście centymetrów. Podeszwa najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego, jednak jej brzegi oplecione są plecionką ze sznurka lub naturalnej trzciny. W większości modeli zachowuje się naturalny kolor plecionki, jednak można znaleźć również klapki z fantazyjnym kolorowym zabarwieniem sznurka lub spryskane złotą albo srebrną farbą.
Kupując klapki espadryle, warto przyjrzeć się właśnie brzegom podeszwy, ponieważ z czasem plecionka może się przecierać i strzępić. Warto już w sklepie obejrzeć ją i sprawdzić, czy jej włókna nie są nadmiernie uszkodzone. Wybierając klapki espadryle, należy także zwrócić uwagę na spód podeszwy i tworzywo, z jakiego została wykonana. Podeszwy drewniane i plastikowe najczęściej są dużo bardziej śliskie niż te gumowe. W lecie na zewnątrz nie jest to odczuwalne, jednak wystarczy wejść do sklepu ze śliskimi kaflami lub na dwór w deszczową pogodę, żeby boleśnie się o tym przekonać.
Ozdoby w klapkach
Oprócz względów praktycznych, jakimi kierujemy się przy wyborze letniego obuwia, warto również zwrócić uwagę na aspekt wizualny i ozdoby, jakie posiadają wybierane przez nas trampki, sandały czy espadryle. Klapki, a dokładniej część trzymająca stopę, mogą być gładkie, haftowane, zdobione koralikami czy metalowymi ćwiekami, ale również wykonane ze sztucznego futra czy ozdobione wielką kokardą. To właśnie te ostatnie w minionych sezonach były modne i z tego powodu chętnie wybierane przez panie w różnym wieku.
Decydując się na buty wyszywane koralikami czy sztucznymi perełkami, warto zwrócić uwagę na trwałość nici, którymi zostały przyszyte dodatkowe elementy, a także na to, jak duży fragment został przymocowany jedną nicią. Buty ozdobione drobnymi świecidełkami dosyć łatwo można uszkodzić, nawet zahaczając jedną stopą o drugą. Jeśli wiele ozdób zostało przyszytych jedną nicią, oderwanie jednej z nich może niestety skutkować rozsypaniem się reszty. W przypadku obuwia lepiej zatem sprawdzą się płaskie ozdoby klejone klejem na gorąco, które w łatwy sposób można samodzielnie dosztukować, niż okrągłe duże koraliki przyszywane nicią.
Zobacz także:
- Chodaki – kultowe buty, które warto mieć. Jakie są rodzaje chodaków i który model wybrać?
- Jaki organizer na buty wybrać? Wiszący, stojący czy systemowy?
- Wszystko o butach podwyższających – funkcje i rodzaje
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images