Zofia Szawernowska. Kim jest mistrzyni świata w grapplingu?

Mistrzyni świata, sześciokrotna medalistka mistrzostw Europy i 12-krotna mistrzyni Polski, właścicielka brązowego pasa w brazylijskim jiu jitsu. Zofia Szawernowska "dźwiga" wiele tytułów. Oprócz imponującej kariery sportowej jest też psychologiem sportu i trenerem personalnym, a także młodą mamą. Mieliśmy przyjemność gościć Zofię w studiu Dzień Dobry TVN.
Nie zastanawiam się, czy mam szansę. Dobrze się przygotowałam, więc chcę pokazać na co mnie stać.

- mówiła Zofia Szawernowska w Dzień Dobry TVN w przeddzień swojego wyjazdu do Kazachstanu, gdzie będzie bronić mistrzowskiego tytułu w grapplingu.

Kim jest Zofia Szawernowska

Zofia Szawernowska jest aktualną mistrzynią świata w grapplingu i multimedalistką krajowych i zagranicznych turniejów. Zaledwie kilka miesięcy po urodzeniu córki zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrza Świata Grapplingu.

Zosia zaczęła swoją przygodę z brazylijskim jiu jitsu w 2013 roku od uniwersyteckich zajęć WF-u. Wcześniej nie miała wiele wspólnego ze sportem, nawet rekreacyjnym, a co dopiero wyczynowym!

Od tego czasu sześć razy stawała na podiach mistrzostw Europy, zdobyła też tytuł mistrzyni świata. W 2016 roku została sklasyfikowana jako najlepsza krajowa zawodniczka w Rankingu BJJFanatics.

Co to jest grappling?

Grappling jest połączeniem kilku stylów walki, m.in. brazylijskiego jiu-jitsu ,judo, luta livre, sambo i zapasów. Stąd właśnie pochodzą techniki chwytów, tj. dźwignie, rzuty (obalenia), duszenia.

Słowo "grappling:” pochodzi z języka angielskiego (ang. "grab" - złapać, schwytać). W Polsce grappling określa się jako styl chwytany, zaś osobę walczącą za pomocą chwytów określa się jako grapplera, bądź chwytacza.

Nowoczesną formą walki na chwyty, otwartej dla przedstawicieli dowolnego stylu tego typu są zawody submission fighting. Przeciwieństwem walki na chwyty jest uderzanie (ang. striking). Poszczególne style walki na chwyty znacząco różnią się sposobem walki i wykorzystywanymi technikami. Najskuteczniejsze okazują się połączenia stylów, które się uzupełniają w poszczególnych strefach walki (np. judo w walce stojąc i brazylijskie jiu-jitsu w parterze).

Formuła walki została stworzona, aby umożliwić zawodnikom różnych stylów opartych na chwytach rywalizację na prostych i jednoznacznych zasadach. Startują w niej przede wszystkim zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu, lecz także luta livre, judo, zapasów i sambo. Trening submission fightingu często stanowi też składnik przygotowań zawodników mieszanych sztuk walki (MMA) oraz uczestników walk vale tudo.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!