Gwiazdy

Wiesław Gołas we wspomnieniach przyjaciół. Magdalena Zawadzka: "Był przede wszystkim czarującym człowiekiem"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Bianka Zalewska
Wiesław Gołas - wspomnienie

Wiesław Gołas zmarł 9 września, w czwartek nad ranem w wieku 90 lat. Był wybitnym aktorem, który na swoim koncie miał około 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Razem z aktorami: Magdaleną Zawadzką oraz Jackiem Fedorowiczem powróciliśmy wspomnieniami do wybitnych kreacji artysty.

Wiesław Gołas - wybitny aktor

Wiesław Gołas nie żyje - ta informacja poruszyła całą Polską. Aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W ubiegłym roku przeszedł udar.

Był jednym z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych polskich artystów starszego pokolenia. Widzowie doskonale pamiętają go z roli Tomka Czereśniaka w serialu "Czterej pancerni i pies". Publiczność kojarzy go także z takich produkcji jak: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Poszukiwany, poszukiwana", "Brunet wieczorową porą" i "Alternatywy 4". Znany był jako doskonały twórca kreacji komediowych. Należał do Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek.

Artysta bawił i wzruszał również w piosence aktorskiej. Jego wykonanie utworu "W Polskę idziemy" przeszło do historii.

Wiesław Gołas we wspomnieniach przyjaciół

Wiesław Gołas był ceniony w środowisku artystycznym. A jakim był przyjacielem?

Miałam to wielkie szczęście, że od pierwszych kroków zawodowych w Teatrze Dramatycznym i Kabarecie Dudek zetknęłam się z mistrzem sceny, kabaretu, filmu, telewizji, jakim był Wiesław Gołas. Obdarzył mnie swoją przyjaźnią od początku mojego zawodowego życia. Był przede wszystkim czarującym człowiekiem. Niebywale inteligentnym, nieprawdopodobnie utalentowanym i dla mnie on był autorytetem, i zapewne dla wielu osób, aktorów i ludzi, ale on o tym nie wiedział i zapewne śmiałby się z tego (...). Dlatego, że był człowiekiem niesłychanej skromności. (…) W prywatnych spotkaniach był niebywale czarujący, dowcipny i zabawny w naturalny sposób, bez popisywania się

- mówiła Magdalena Zawadzka w Dzień Dobry TVN.

Z kolei Jacek Fedorowicz powrócił wspomnieniami do pierwszych występów Wiesława Gołasa. – Absolutnie wybijał się w kabarecie swoją niesamowitą techniką, którą musiał mieć sam z siebie. On się cieszył, tym, co robi - zapewnił.

Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo:

Wspominamy Wiesława Gołasa
Wspominamy Wiesława GołasaŹródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości