Gwiazdy

Tim Roth o aktorstwie. "Nauczyłem się tego zawodu podczas pracy"

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Charakterystyczny i charyzmatyczny Tim Roth

Tim Roth to brytyjski artysta, któremu sławę przyniosły role w filmach Quentina Tarantino, takich jak "Wściekłe psy" oraz "Pulp Fiction". Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedział on o pracy z popularnym reżyserem, a także o swojej aktorskiej pasji.

Kariera Tima Rotha

Tim Roth już we wczesnym dzieciństwie wykazywał talent artystyczny. Przez to matka zapisała go na Wydział Rzeźby londyńskiej Camberwell School of Art. Wiadomo, że swoją przygodę z aktorstwem zaczął w teatrze, a jako 21-latek zadebiutował na małym ekranie. Trzy lata później po raz pierwszy pojawił się w filmie pt. "Wykonać wyrok", za co został nominowany do nagrody BAFTA. Następnie nawiązał współpracę z popularnymi twórcami filmowymi, m.in. z Quentinem Tarantino.

- Kino, które tworzyłem np. z Tarantino, daje nam niezwykłą możliwość przeżywania przygód, podróży w czasie, oglądania miejsc, do których nie mamy dostępu i przeżywania emocji, których nie mamy na co dzień. To jest coś bardzo unikalnego. Teraz to się zmienia nie tylko przez pandemię. Te zmiany zaczęły się wcześniej dzięki platformom streamingowym i ich masowej produkcji filmowej. Z jednej strony to jest fascynujące, bo otwiera wiele drzwi przed twórcami filmów. Z drugiej strony jest to zagrożenie dla filmów, które tworzyłem w przeszłości. Bardzo się martwię o ich przyszłość - powiedział Tim Roth w Dzień Dobry TVN.

Filmy z Timem Rothem

Ten brytyjski aktor znany jest z tego, że przedkłada udział w niskobudżetowych, ambitnych filmach nad występy w drogich, lecz mało interesujących artystycznie widowiskach. Ostatnio wziął udział w 78. festiwalu w Wenecji, gdzie występował w roli wykładowcy, a także promował nowy film. Tym razem nie Quentina Tarantino, a drugiego z jego ulubionych reżyserów, Michela Franco. "Sundown" opowiada historię zamożnego mężczyzny próbującego porzucić własną rodzinę na wakacjach. To było dla niego kolejne artystyczne wyzwanie.

- Jeśli chodzi o mnie, to ja nauczyłem się tego zawodu podczas pracy. To jest moja szkoła i ona ciągle trwa. To się nie zmieniło - cały czas uczę się czegoś nowego. Jedną rzeczą, którą nauczyłem się bardzo późno, to jest cierpliwość podczas tworzenia filmów. Staram się nadal nad tym pracować - zdradził Tim Roth.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości