Rafał Zawierucha na tropie popularnych filmowych lokacji. "Niejeden amerykański reżyser przyjeżdża do Łodzi"

Miasta niejednokrotnie stają się pełnoprawnymi bohaterami filmów, których akcja toczy się na ich terenie. Rafał Zawierucha stworzył wyjątkowe zestawienie niezwykłych lokacji. W rozmowie z Dorotą Wellman i Damianem Michałowskim wyjawił również, jakie miasto zagrało Paryż w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego.

Miasta, które grają w filmach

Nie od dziś wiadomo, że filmowcy wykorzystują realne miejsca jako dekoracje do opowiadanych przez nich historii. Wiele z nich zyskuje miano kultowych i przez długie lata są odwiedzane przez tłumy turystów. Oczywiste jest, że w Paryżu czy Nowym Jorku w zasadzie na każdym kroku można rozpoznać fragmenty scenografii filmowych hitów. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba wyjeżdżać z Polski, aby odnaleźć legendarne miejscówki.
Jednym z ulubionych miast polskich filmowców jest Sopot. To tutaj nakręcono "Tylko mnie kochaj" Ryszarda Zatorskiego, "Wniebowziętych" Andrzeja Kondratiuka czy "Ciało" Tomasza Koneckiego. Szczególne miejsce na kinowej mapie Polski zajmuje również Łódź i to nie tylko z uwagi na słynną szkołę filmową.
To właśnie w tym mieście nakręcono zdjęcia do słynnej "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. W tym przypadku wybór był dość oczywisty, ponieważ właśnie tam toczy się akcja powieści, która stała się kanwą do mistrzowskiej produkcji. Okazuje się jednak, że Łódź jest na tyle plastyczna, że może wcielić się w jedno z najpiękniejszych europejskich miast.
- Łódź to "Zimna wojna", nasz piękny oscarowy obraz z Asią Kulig, Tomkiem Kotem, moim serdecznym przyjacielem, zdobywcy pięknych nagród. Ulica Traugutta grała Paryż - zdradził gospodarz programu "Europa filmowa". - Niejeden amerykański reżyser przyjeżdża do Łodzi, stawia kamerę i kręci - dodał.

Dubrownik, Warszawa, Paryż - oscarowe role miast świata

Gdzie zatem udać się w poszukiwaniu filmowych emocji? Miłośnicy "Gry o Tron" powinni bukować bilety do Dubrownika. Rzym warto odwiedzić po obejrzeniu filmu "Anioły i Demony", w Warszawie można poszukać śladów "Pianisty", a na Malcie podążyć śladami "Gladiatora".
Najciekawsze europejskie lokacje można też zobaczyć bez wychodzenia z domu. Zabierze w nie Rafał Zawierucha wraz z ekipą programu "Europa filmowa", który jest dostępny w serwisie Player.pl.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz wideo: Filmowe kadry Sopotu
Zobacz także:
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Paweł Kiliański
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości