Wojowniczki, heroiny, magiczne dziewczyny. Jakie role odgrywają kobiety w filmach?

Autor:
Berenika
Olesińska
Kobiety w filmie
Kobiety w filmie Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

16 grudnia do polskich kin wchodzi druga część kultowego filmu "Avatar", na którą reżyser James Cameron kazał nam czekać aż trzynaście lat. Premiera hitu science-fiction skłoniła krytyczkę Kaję Klimek do tego, by przeanalizować, jaką pozycję w filmach zajmują kobiety. Ekspertka wyróżniła kilka ważnych schematów powielanych przez reżyserów.

Premiera filmu "Avatar: Istota wody"

Polscy widzowie już od 16 grudnia będą mogli oglądać w kinach drugą część kultowego filmu science-fiction "Avatar". Krytyczka filmowa Kaja Klimek miała już okazję, by zobaczyć dzieło Jamesa Camerona przedpremierowo, dlatego w Dzień Dobry TVN mogła podzielić się swoimi wrażeniami z seansu. Oceniła film przez pryzmat ról kobiet-wojowniczek, które zrobiły na niej duże wrażenie.

- Jeżeli mowa o "Avatarze", to jest ciekawa sprawa, bo w pierwszej części Neytiri wprowadzała niejako naszego bohatera w świat Na'vi. Tutaj [w drugiej części - przyp. red.] już jesteśmy zadomowieni na trzy godziny dwadzieścia minut. (...) Mocną stroną są właśnie bohaterki. Neytiri jest matką, jest ostoją rodziny. Potrzebujemy takich bohaterek, dla których to jest bardzo istotne. Ale dla mnie taką bohaterką przyciągającą uwagę jest Kiri. To bohaterka, która bardzo mocno współodczuwa z tym światem - zaznaczyła ekspertka.

Pozycje kobiet w filmach - schematyczne role

Kaja Klimek zwróciła uwagę widzów Dzień Dobry TVN na schematy, którymi posługują się producenci i reżyserzy, tworząc kobiece postacie. Ekspertka wyróżnia kilka typów bohaterek filmów, w tym magiczną dziewczynę oraz heroinę, która oddaje swoją moc mężczyźnie.

- Są takie tropy, za którymi nie przepadam. Jednym z nich jest tzw. magiczna dziewczyna, która jest spełnieniem marzeń bohatera. Takie dziewczyny nie istnieją w prawdziwym świecie, ale bohater w filmie może się w takiej dziewczynie zakochać. Klasycznym przykładem jest "Powrót do Garden State", gdzie wspaniała Natalie Portman wciela się w taką dziewczynę, która jest trochę dziwna, słucha fajnej muzyki, ze wszystkimi się zaprzyjaźnia w kręgu bohatera, ale nie ma swojej prawdziwej osobowości - oceniła krytyczka.

Ekspertka wspomniała również o tzw. syndromie Trinity, który swoje źródło ma w filmie "Matrix". - Gdy mowa też o tych heroinach, czyli bohaterkach kina akcji, są takie które kochamy, które są z nami już bardzo długo, ale jak się zaczniemy zastanawiać, to bywa coś nie tak. Trinity - mówi się nawet o czymś takim jak syndrom Trinity - to jest bohaterka, która na samym początku historii jest o wiele ciekawsza niż bohater, a potem oddaje mu pole, zaczyna go wspierać - dodała Klimek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości