Gwiazdy

Mężczyzna na okładce polskiego Vogue'a. To pierwszy taki przypadek w historii

Gwiazdy

Aktualizacja:
Autor:
Oskar
Netkowski
Newsy ze świata show-biznesu
Newsy ze świata show-biznesu Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Raper Mata jako pierwszy mężczyzna pojawił się na okładce polskiego Vogue'a. Ci jednak, którzy nie są fanami rapera, mają alternatywę. Magazyn opublikował drugą wersję październikowego wydania, na którym zobaczymy Dorotę Masłowską.

Mata - raper i fundator

Michał Matczak, znany pod pseudonimem Mata, wpadł niedawno w niemałe problemy prawne. Na początku tego roku podczas rutynowej kontroli w Warszawie znaleziono u niego środki prawnie zabronione. Za to wykroczenie grozi mu do 3 lat więzienia. To jednak nie koniec kłopotów muzyka. Pod koniec maja młody Matczak zorganizował na "warszawskich schodkach" nad Wisłą plenerowy koncert. Za organizację "imprezy masowej bez wymaganego zezwolenia" w Warszawie raper mógłby pójść do więzienia nawet na 8 lat. Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie spontanicznego koncertu na barce.

#BezCukru z Oskarem Netkowskim

#BezCukru 11. Touska Gholami Khaljiri, irańska aktywistka
#BezCukru 11. Touska Gholami Khaljiri, irańska aktywistka
wideo 2/11

Na fali tych zdarzeń muzyk postanowił zaangażować się w politykę i walkę na rzecz depenalizacji marihuany. Matczak założył fundację "420" (symbol slangowy w kulturze związanej z konopiami, pierwotnie zapisywany jako 4:20, oznaczający czas na konsumpcję marihuany - przyp. red.). Jednym z założeń działalności jest szerzenie edukacji na temat tego, kto w naszym kraju jest dzisiaj konsumentem konopi. Teraz artysta poszedł o krok dalej. Stwierdził że przeznaczy milion złotych na startupy, 420 tys. zł na Fundację 420 oraz taką samą kwotę na organizację MONAR. - Chcę zdepenalizować marihuanę, a Andrzej Duda ułaskawia mefedroniarzy - mówił. Kilka miesięcy temu ogłosił także, że w 2040 roku zamierza wystartować w wyborach na urząd prezydenta RP.

Mata w polskim Vogue

Mata to 21-letni raper i syn znanego prawnika Marcina Matczaka oraz współprowadzącej szkołę języka angielskiego Arletty Śliwińskiej-Matczak. Chłopak zyskał popularność utworem "Patointeligencja", wydanym w 2020 roku. Szybko rozwijająca się kariera wywindowała jego pozycję do jednego z najbardziej rozchwytywanych gwiazd młodego pokolenia. Jako pierwszy mężczyzna w historii polskiego Vogue'a, zagości na okładce pisma.

- Niespodzianka dla fanów Maty. (...) Jak można było się domyślać, budzi ta okładka nie lada kontrowersje, gdyż jedni twierdzą: "Jak to? Raper? Młody człowiek, który nie ma nic wspólnego ze światem mody? A to przecież biblia mody". Z kolei inni twierdzą, że to chłopak, który jest pewnego rodzaju symbolem popkultury w Polsce dzisiaj, a przecież moda z popkultury bardzo mocno czerpie - tłumaczy w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk-Popińska.

Mata nie zdecydował się na taki klasyczny wywiad okładkowy. On postanowił napisać manifest skierowany do czytelników, w którym czytamy: "Czasami patrzę na moje wersy jak na zaklęcia magiczne, a na piosenki jak na duchowe rytuały"

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości