Gwiazdy

Magda Gessler o nowym sezonie "Kuchennych rewolucji". "Ludzie wyciągają do mnie rękę, żeby im pomóc"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Magda Gessler – najsłynniejsza rewolucjonistka
Magda Gessler – najsłynniejsza rewolucjonistkaDzień Dobry TVN
wideo 2/8

"Kuchenne rewolucje" bez wątpienia zmieniły oblicze polskiej gastronomii. Widzowie pokochali ten program, nic więc dziwnego, że lada moment ruszy już 24. sezon. Magda Gessler w Dzień Dobry TVN opowiedziała, jakie tym razem restauracje odwiedziła i co najbardziej ją zaskoczyło.

"Kuchenne rewolucje" 24. sezon programu

Przed nami kolejny sezon programu najsłynniejszej polskiej restauratorki Magdy Gessler. Premiera pierwszego odcinka "Kuchennych rewolucji" w czwartek 3 marca o godz. 21:35 na antenie TVN. W 24. sezonie prowadząca po raz kolejny pomogła restauratorom, którzy nie tylko borykają się z brakiem klientów, ale również prowadzą swoje biznesy w trudnym czasie pandemii.

- Zaczyna być bardzo poważnie, bo ta pomoc jest autentyczna. Ci, którzy przetrwali, są ogromnie wrażliwymi i mądrymi ludźmi, dlatego że wiedzą, że dla nich to jest ostatnia szansa w tym bardzo trudnym czasie. Jedzenie dalej jest ważne, ludzie dalej muszą gdzieś jeść. Koszt tego jedzenia musi być niższy, jakość wyższa. Trochę się zmienił czas, ale ludzie wyciągają do mnie rękę, żeby im pomóc. Ta pomoc jest udzielana i jest bardzo skuteczna, skuteczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej - przyznała Magda Gessler.

"Kuchenne rewolucje" - co zobaczymy w programie?

Czego możemy spodziewać się w najnowszych odcinkach?

- Początki są straszne, a kończy się bardzo dobrze. W tym świecie, kiedy nie widzimy perspektyw, żeby na koniec coś było bardzo dobrze, to jest program, którzy pokazuje filozofię, że zła sytuacja może się zakończyć dobrze, kiedy wygrywamy i mamy pieniądze. Restauracje są niesamowite, bo "Zielony nosorożec" z Białegostoku, okazuje się być inną, zieloną restauracją, która naprawdę ma rację bytu i jest fantastyczna. Zmiany będą drastyczne, lokale są nieprawdopodobnie małe, byle jakie. Nie było takich lokali, w których mogę się wyżyć. Byliśmy też w górach i okazało się, że tam wszyscy chcą jeść po góralsku - opowiedziała restauratorka.

Mogłoby się wydawać, że Magda Gessler przeprowadziła już tyle rewolucji i była już w tylu punktach gastronomicznych, że nic nie będzie w stanie jej zadziwić. Okazuje się, że jeszcze są restauracje, które potrafią zszokować.

- Największym zaskoczeniem była restauracja w Sosnowcu. Tam była tak dobra dekoracja, za którą właściciele zapłacili dużo pieniędzy, był dobry pomysł, a spalił na panewce. Kuchnia była zła. Pan, który tym zarządza, jest młody, chce wszystko i myśli, że można zarządzać czymś, czego nie zna. A musi się na tym bardzo dobrze poznać i bardzo mocno się zaangażować. Restauracja to nie może być osierocone dziecko, musi mieć matkę i ojca, żeby wyszło do przodu - podkreśliła Gessler.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości