Gwiazdy

Reżyserka Kinga Dębska uhonorowana wyjątkowym wyróżnieniem. Kiedy zostanie odsłonięta jej gwiazda w Łodzi?

Gwiazdy

Kinga Dębska

Kinga Dębska to jedna z najbardziej cenionych oraz najczęściej nagradzanych polskich reżyserek i scenarzystek. Teraz artystka zostanie uhonorowana wyróżnieniem w Łódzkiej Alei Gwiazd. Kiedy zostanie odsłonięta gwiazda z jej nazwiskiem?

Kinga Dębska będzie miała swoją gwiazdę

O kolejnej artystce dołączającej do grona światowych sław kina i sztuki w Alei Gwiazd na najpopularniejszym łódzkim deptaku poinformowało EC1 Łódź - Miasto Kultury. W ramach EC1 działa m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF), które opiekuje się pomnikiem wzorowanym na hollywoodzkiej Walk of Fame.

Jak przypominają fundatorzy gwiazdy, debiutem fabularnym Dębskiej był film "Hel" z 2009 roku, który znalazł się w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sukces i wiele nagród przyniósł jej kolejna pełnometrażowa produkcja "Moje córki krowy" z 2015 r. Została wyróżniona m.in. Orłem za najlepszy scenariusz oraz nagrodą od publiczności i dziennikarzy na najważniejszych polskich festiwalach.

W tym samym roku do kin wszedł dokument "Aktorka" poświęcony aktorce Elżbiecie Czyżewskiej. Był to kolejny sukces artystyczny reżyserki, za który została ponownie nagrodzona Orłem. Od tej pory kariera Dębskiej nabrała rozpędu. W 2018 roku pojawiły się aż dwa filmy fabularne w jej reżyserii. Zarówno "Plan B", jak i "Zabawa zabawa" zostały dobrze przyjęte przez krytyków i widzów oraz przyniosły kolejne nominacje do Orłów.

Na koniec sierpnia tego roku zaplanowana jest premiera jej kolejnego filmu "Zupa nic". Obraz znalazł się w Konkursie Głównym tegorocznego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film ma nawiązywać do wcześniejszych losów bohaterów hitu "Moje córki krowy".

Kto został uhonorowany gwiazdą w Alei Gwiazd?

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda, Andrzeja Seweryna, została wmurowana dwa lata później.

Dotąd odsłonięto ponad 70 gwiazd, którymi uhonorowano zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów - Agnieszkę Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Stanisława Bareję, Jerzego Antczaka, Wojciecha Jerzego Hasa, Krzysztofa Zanussiego; aktorów i aktorki - Tadeusza Łomnickiego, Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Gustawa Holoubka, Maję Komorowską, Cezarego Pazurę, Jana Machulskiego, Wojciecha Pszoniaka, Zbigniewa Cybulskiego, Stefana Jaracza, Leona Niemczyka; twórców muzyki filmowej - Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera, Henryka Kuźniaka oraz operatorów m.in. Pawła Edelmana i Jerzego Lipmana, a także producentów - m.in twórców filmu "Ida", czy autora filmów animowanych Tomasza Bagińskiego.

Gwiazda Kingi Dębskiej została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Zostanie ona wmurowana w okolicach numeru 80. Jej odsłonięcie nastąpi w sobotę 14 sierpnia o godz. 12. Po uroczystości zaplanowano otwarte spotkanie z reżyserką w Clubie 77.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kinga Preis zagrała w kolejnym filmie Kingi Dębskiej. Co aktorka myśli o znanej reżyserce?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości