Gwiazdy

Danuta Stenka świętuje 60. urodziny. Pamiętacie, w których popularnych produkcjach wystąpiła?

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
filmweb.pl
Danuta Stenka w Dzień Dobry TVN

Danuta Stenka, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek, kończy 60 lat. Większość widzów kojarzy ją z roli zwariowanej Judyty z komedii "Nigdy w życiu!", ale artystka ma na swoim koncie dziesiątki kreacji. Oto produkcje, w których wystąpiła i zapisała się w historii kina, teatru i telewizji.

Danuta Stenka kończy 60 lat

Danuta Stenka urodziła się 10 października 1961 w Sierakowicach. Już w 1984 roku zadebiutowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Jej talent szybko dostrzeżono, a kariera nabrała zawrotnego tempa. Grała w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz warszawskich teatrach: Dramatycznym, Rozmaitości i Narodowym. Natomiast na wielkim ekranie zadebiutowała w 1995 roku w filmie Krzysztofa Langa "Prowokator".

Później pojawiły się kolejne angaże i role. Z okazji 60. urodzin aktorki przypominamy te najbardziej znane. Które z nich szczególnie zapisały w historii kina?

Najbardziej znane role filmowe Danuty Stenki to:

  •  rola George Sand w filmie "Chopin. Pragnienie miłości",
  • Róży, żony generała w filmie "Katyń",
  • jako Teresa Wodzień oraz Maria Chmurska w "Idealny facet dla mojej dziewczyny",
  • "Nad życie" jako dr Ewa Bielecka,
  • "Uwikłanie" jako  Jadwiga Telakowa,
  • "Quo vadis" jako Pomponia Grecyna, opiekunka Ligii.

Aktorka wystąpiła również w wielu komediach romantycznych. Zaliczają się do nich m.in. "Nigdy w życiu!", "Jeszcze raz", w trzech częściach "Planety singli" czy "Listy do M. 3" oraz "Listy do M. 4".

Przypomnijmy, że Danuta Stenka jest też aktorką dubbingową. Jej głos można usłyszeć m.in. w serii filmów animowanych "Opowieści z Narnii". Trudno byłoby nie wspomnieć także o serialach telewizyjnych, w których wystąpiła. Na antenie TVN artystkę mogliśmy podziwiać jako Elżbietę Bosak w "Lekarzach", a także w "Diagnozie" oraz przy produkcji Player Original "Nieobecni".

- Tak interesujący był to dla mnie materiał, tak świetnie napisany, że nie zastanawiałam się ani sekundy, żeby wziąć w tym udział – podkreśliła aktorka w Dzień Dobry TVN.

Talent Danuty Stenki doceniany jest przez wielu krytyków i osób ze świata filmu. 60-letnia aktorka ma na swoim koncie liczne nagrody m.in.: Złotą Kaczkę, Orła, Złoty Mikrofon, Srebrny Medal oraz Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jej fotografie zdobiły czołowe magazyny w Polsce oraz kampanie reklamowe. Ochoczo angażuje się także w działalność społeczną. Prywatnie związana jest z byłym aktorem Januszem Grzelakiem, z którym ma dwie córki.

W dniu 60. urodzin aktorki życzymy kolejnych wspaniałych ról!

Zobacz też:

Zobacz wideo: Aktorzy "Papierów na szczęście"

Aktorzy "Papierów na szczęście"
Aktorzy "Papierów na szczęście"

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: filmweb.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News

Pozostałe wiadomości