Gościem w studiu „Dzień Dobry TVN” była Anna Zoll, której film „Heart Therapy” zdobył drugie miejsce w konkursie Nespresso Talents. Wyniki ogłoszono 11 maja podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jak doszło do tego, że Anna Zoll, na co dzień zajmująca się prowadzeniem firmy konsultingowej, zdecydowała się zostać scenarzystką i wzięła udział w konkursie?
Tytuł tegorocznej edycji konkursu Nespresso Talents brzmiał „The Difference She Makes”. Do konkursu można było zgłosić trzyminutowe filmy nagrane w formacie wertykalnym 9:16. Film Anny Zoll „Heart Therapy”, który zdobył drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3 tysięcy Euro, opowiada o kobiecie, która swój wolny czas spędza w szpitalu z noworodkami porzuconymi lub odebranymi biologicznym rodzicom. Tytułowa „Terapia sercem”, którą zajmuje się główna bohaterka, polega na dawaniu ciepła porzuconym dzieciom – przytulaniu, kojeniu samotności, a co za tym idzie pomaganiu w rozwoju słuchu, lepszym krążeniu krwi, wyrównywaniu oddechu.
„Heart Therapy” – o czym opowiada film Anny Zoll?
Jaki był główny zamysł filmu „Heart Therapy”? Anna Zoll chciała poprzez swój film pokazać, że małe bezbronne, a zwłaszcza te odrzucone dzieci potrzebują najwięcej ciepła i miłości. A my możemy im coś podarować – to coś nie kosztuje nic – a nazywa się czułość i miłość. Są to najważniejsze w pierwszych dniach życia emocjonalne potrzeby nowo narodzonych dzieci.
Terapia sercem jest ważnym tematem, ale tak bardzo niezauważanym. Kilkanaście lat temu sama zaadoptowałam dzieci. Na początku dowiedziałam się, że moje córki były w szpitalu przez pierwszy miesiąc. Miały specjalny pokój – nazywam to strefą ciszy. A w filmie pokazuję przez wyciszenie wszystkich dźwięków, muzyki jak pielęgniarka wchodzi do tego pokoju – powiedziała Anna Zoll w „Dzień Dobry TVN”.
Co się działo w późniejszych latach życia jej adoptowanych córek?
W szkole wykryto, że coś z moimi córkami jest coś nie tak. Dziewczynki miały problemy z nauką. Jak wracały do domu, mówiły mi, że coś je denerwowało – ktoś stukał linijką, pani miała obcasy… Inaczej odbierały dźwięki. Zabrałam dziewczynki na terapię słuchową, nie powiedziałam, że moje córeczki są adoptowane. Tam po badaniach okazało się, że dziewczynki w pierwszym miesiącu życia były w strefie ciszy. Czego im brakowało w tym pierwszym miesiącu? Brakowało im dźwięków listonosza, szczekania psa, spadającego krzesła, rozmowy znajomych… Brakowało im bliskości serca, bicia serca matki. – opowiadała o tym jak narodził się w jej głowie pomysł stworzenia filmu „Heart Therapy”.
Anna Zoll z filmem „Heart Therapy” zajęła drugie miejsce ex aequo z Mansem Berthasem ze Szwecji z filmem „Isle of Capri”. Zwycięzcą okazał się Kiran Pokharel z Nepalu, który za swój film „Wings” otrzymał nagrodę w wysokości 5 tysięcy Euro.
Kim jest Anna Zoll? Jak została scenarzystką?
Anna Zoll pochodzi z Puszczykowa – niewielkiej miejscowości pod Poznaniem. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem własnej firmy konsultingowej. Pracę łączy z próbowaniem swoich sił w innej dziedzinie – jest początkującą scenarzystką. Pierwszy krótkometrażowy film „Heart Therapy” już został uznany na arenie międzynarodowej. Jej drugi pełnometrażowy film „Black Pearl”, nad którym właśnie pracuje, również może okazać się hitem.
Kto może zostać wolontariuszem w terapii serca?
Jeśli chciałbyś zostać wolontariuszem w terapii serca, musisz mieć minimum 16 lat. Tak naprawdę każdy może pomóc niechcianym dzieciom. Anna Zoll dodaje, że zostanie takim wolontariuszem może być świetnym pomysłem dla ludzi, którzy zastanawiają się nad adopcją dziecka i nie są pewni swojej decyzji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN