Gorące tematy

Czym zaskoczy nas XVIII Konkurs Chopinowski? Ile osób się zgłosiło? "Druga co do liczebności jest ekipa polska"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Czym nas zaskoczy XVIII konkurs chopinowski?
Dzień Dobry TVNCzym nas zaskoczy XVIII konkurs chopinowski?

Właśnie trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie związane z muzyką klasyczną w Polsce, a także jedno z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Jakie emocje towarzyszą uczestnikom i widzom?

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Od 2 do 23 października w Warszawie odbywa się XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego. Biorą w nim udział wybitnie utalentowani pianiści z całego świata, którzy prezentują swoje niebywałe umiejętności, a także muzyczną wrażliwość.

- To jest gigantyczne, wspaniałe igrzysko o światowym zasięgu. Można je porównać do Igrzysk Olimpijskich, tylko że w graniu na fortepianie. Ocenia się to, kto jest najpiękniejszym człowiekiem i najbardziej przekonująco zagra muzykę Fryderyka Chopina - powiedział w Dzień Dobry TVN Aleksander Laskowski, rzecznik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Ludzie z Polski i z zagranicy śledzą przebieg muzycznego wydarzenia i trzymają kciuki za swoich ulubionych pianistów. XVII edycję zwyciężył Koreańczyk Seong-Jin Cho, choć miał dużą konkurencję, a widzowie mieli innych faworytów.

- Ten konkurs śledzi cały świat, jesteśmy bardzo obecni online. Są widzowie, którzy mają swoich faworytów, więc może wiązać się to z furią, kiedy ten faworyt nie przechodzi do następnego etapu, bo to jest wielkie rozczarowanie. Trzymając się metafory sportowej, to tak jakby najukochańszy biegacz dobiegł ostatni w finale na bieg na 100 metrów. Ludzie kibicują, co jest wspaniałe, a czasem się rozczarowują, bo nie zawsze są zgodni z jurorami - stwierdził Aleksander Laskowski.

Konkurs Chopinowski to wydarzenie na skalę światową

Firma Emitel została partnerem XVIII Konkursu Chopinowskiego. - Szukamy projektów, które są trwałe, dotyczą kultury kraju. Szukamy wydarzeń, które mają charakter i lokalny, i międzynarodowy. Nazwisko Chopina, jego muzyka, osobowość, to gwarant funkcjonowania lokalnie i globalnie. Mamy uczestników z całego świata, którzy tę muzykę będą grali po konkursie, którzy w swoim życiu estradowym będą aktywni. Chcieliśmy też wesprzeć instytucję kultury, która funkcjonuje od dłuższego czasu i świetnie wykonuje swoją robotę - powiedział Jarosław Niechcielski z Emitelu.

Ile osób zgłosiło się do konkursu? Okazuje się, że wysłano ponad pół tysiąca zgłoszeń. - Komisja kwalifikacyjna wybrała z tego ponad 160 uczestników eliminacji, którzy w lipcu ubiegali się o tytuł uczestnika konkursu. Teraz mamy 87 uczestników. Najliczniejsza jest ekipa chińska. Druga co do liczebności jest ekipa polska, 16 osób - zauważył Aleksander Laskowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości