Gorące tematy

Czym zaskoczy nas XVIII Konkurs Chopinowski? Ile osób się zgłosiło? "Druga co do liczebności jest ekipa polska"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Czym nas zaskoczy XVIII konkurs chopinowski?

Właśnie trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie związane z muzyką klasyczną w Polsce, a także jedno z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Jakie emocje towarzyszą uczestnikom i widzom?

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Od 2 do 23 października w Warszawie odbywa się XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego. Biorą w nim udział wybitnie utalentowani pianiści z całego świata, którzy prezentują swoje niebywałe umiejętności, a także muzyczną wrażliwość.

- To jest gigantyczne, wspaniałe igrzysko o światowym zasięgu. Można je porównać do Igrzysk Olimpijskich, tylko że w graniu na fortepianie. Ocenia się to, kto jest najpiękniejszym człowiekiem i najbardziej przekonująco zagra muzykę Fryderyka Chopina - powiedział w Dzień Dobry TVN Aleksander Laskowski, rzecznik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Ludzie z Polski i z zagranicy śledzą przebieg muzycznego wydarzenia i trzymają kciuki za swoich ulubionych pianistów. XVII edycję zwyciężył Koreańczyk Seong-Jin Cho, choć miał dużą konkurencję, a widzowie mieli innych faworytów.

- Ten konkurs śledzi cały świat, jesteśmy bardzo obecni online. Są widzowie, którzy mają swoich faworytów, więc może wiązać się to z furią, kiedy ten faworyt nie przechodzi do następnego etapu, bo to jest wielkie rozczarowanie. Trzymając się metafory sportowej, to tak jakby najukochańszy biegacz dobiegł ostatni w finale na bieg na 100 metrów. Ludzie kibicują, co jest wspaniałe, a czasem się rozczarowują, bo nie zawsze są zgodni z jurorami - stwierdził Aleksander Laskowski.

Konkurs Chopinowski to wydarzenie na skalę światową

Firma Emitel została partnerem XVIII Konkursu Chopinowskiego. - Szukamy projektów, które są trwałe, dotyczą kultury kraju. Szukamy wydarzeń, które mają charakter i lokalny, i międzynarodowy. Nazwisko Chopina, jego muzyka, osobowość, to gwarant funkcjonowania lokalnie i globalnie. Mamy uczestników z całego świata, którzy tę muzykę będą grali po konkursie, którzy w swoim życiu estradowym będą aktywni. Chcieliśmy też wesprzeć instytucję kultury, która funkcjonuje od dłuższego czasu i świetnie wykonuje swoją robotę - powiedział Jarosław Niechcielski z Emitelu.

Ile osób zgłosiło się do konkursu? Okazuje się, że wysłano ponad pół tysiąca zgłoszeń. - Komisja kwalifikacyjna wybrała z tego ponad 160 uczestników eliminacji, którzy w lipcu ubiegali się o tytuł uczestnika konkursu. Teraz mamy 87 uczestników. Najliczniejsza jest ekipa chińska. Druga co do liczebności jest ekipa polska, 16 osób - zauważył Aleksander Laskowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości