Polski chirurg nagrodzony
Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej nagrodziło prof. Adama Maciejewskiego za całokształt dokonań i za najlepszą operację 2019 roku, czyli pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyjnych u dziecka. Specjalista z Gliwic jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tym prestiżowym wyróżnieniem.
Nagroda Godina - Słoweńca uznawanego za ojca chirurgii rekonstrukcyjnej - to grant, który pozwala laureatowi na zwiedzenie w ciągu roku dwunastu przez niego wybranych, najlepszych na świecie klinik. Prof. Maciejewski ma już wybrane ośrodki. Zacznie od tych w USA, potem odwiedzi Azję, ponownie Stany Zjednoczone oraz Europę. Będzie tam prowadził wykłady, a także zarówno podpatrywał, jak i uczył kolegów - lekarzy.
Nagrodzona operacja 6-letniego Tymka
Prof. Adam Maciejewski jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii. W 2019 roku przeprowadził operację u 6-letniego Tymka. Chłopczyk, gdy miał 13 miesięcy, połknął granulki środka do udrażniania rur, tzw. „kreta”. Substancja wypaliła mu nasadę języka, krtań, gardło, tchawicę i przełyk do połowy żołądka. Dzięki operacji rekonstrukcyjnej narządów szyi z jednoczesnym przeszczepem szpiku Tymek po raz pierwszy od lat powiedział słowo "mama".
Operacja Tymka została wybrana za najważniejszą dla rozwoju medycyny spośród kilkuset ocenianych . Niezwykle istotne było w niej połączenie przeszczepu i rekonstrukcji narządów z przeszczepem szpiku. Pozwala to na niestosowanie leków przeciwodrzutowych, które mają poważne skutki uboczne i w klasycznych przeszczepach trzeba je zażywać do końca życia.
Jak teraz czuje się chłopiec? Zdaniem profesora Adama Maciejewskiego, rokowania są dobre.
Dosyć szybko Tymek pokonał barierę, zaczął mówić. A trzeba mieć świadomość, że ta nauka wygląda tak, jak u dziecka poniżej 2. roku życia, nie wygląda adekwatnie do jego wieku biologicznego, ale do momentu, kiedy zdarzył się wypadek. Krok po kroku, ja i cały zespół mamy nadzieję, że rehabilitacja doprowadzi do tego, że w stosunkowo krótkim czasie Tymek zacznie normalnie funkcjonować, mówić i jeść tak, jak każdy z jego rówieśników
Ile jest w Polsce takich dzieci w Polsce jak Tymek? Prof. Maciejewski szacuje, że kilkanaście. W poniedziałek wraz z zespołem operował 10- letnie dziecko, które mając rok uległo podobnemu wypadkowi. Kolejne jest w trakcie diagnostyki, też najprawdopodobniej będzie potrzebowało operacji z rekonstrukcją.
Nagrodzona przez amerykańskie Towarzystwo operacja Tymka była wyczynem całego zespołu - podkreśla prof. Maciejewski.
Staję się ambasadorem tego Towarzystwa (...). To ogromne wyróżnienie. Wiąże się nie tylko z zaszczytami i przyjemnością, ale również z obowiązkami, chęcią nawiązania czy rozszerzenia kontaktów i współpracy pomiędzy naszym instytutem a najlepszymi ośrodkami na świecie
Sukcesy prof. Adama Maciejewskiego
Operacja przeprowadzona w Gliwicach została doceniona na świecie już trzeci raz z rzędu. Pierwszy raz zespół prof. Maciejewskiego wyróżniono za przeszczep twarzy ratujący życie u Grzegorza, który uległ wypadkowi, gdy zraniła go maszyna do cięcia kamieni. Drugi raz - za rozległą rekonstrukcję narządów szyi u pacjenta chorego na nowotwór. Teraz nagrodę zdobył za operację Tymka.
Prof. Adam Maciejewski za swoje osiągnięcia otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014) oraz Krzyż Oficerski tego orderu (2019).
W materiale wideo zobaczycie, jak przebiega rehabilitacja Tymka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
>>> Zobacz także:
- Marcel urodził się bez mięśni brzucha. Polscy lekarze przeszczepili mu je z ud. Są pionierami
- Życie po przeszczepie twarzy
- Przeszczep szyi. Polski lekarz dostał za niego medycznego Oscara
Autor: Luiza Bebłot