Oszustwo na kuriera - mężczyzna chciał dopłacić złotówkę, stracił 18 tys. zł

Aż 18 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu legnickiego wysyłając tylko jeden sms. Wiadomość tekstowa miała go kosztować tylko złotówkę. Okazało się jednak, że mężczyzna padł ofiarą przestępców, którzy podszywali się pod firmę kurierską. Jak się uchronić przed takim oszustwem?

Oszuści wciąż szukają nowych sposobów wyłudzania pieniędzy. Jakiś czas temu zaczęli podszywać się pod firmy kurierskie i wysyłać sms-y z powiadomieniem o konieczności dopłaty do przesyłki. Ofiarą takiego właśnie procederu padł mieszkaniec powiatu legnickiego. Otrzymał wiadomość, że jeśli nie wpłaci złotówki, jego paczka zostanie zwrócona do nadawcy. W sms-ie podany był link prowadzący do strony, na której można było zrealizować transakcję. Mężczyzna kliknął w niego i wykonał przelew "brakującej kwoty". Niestety, okazało się, że z jego konta nie zniknęła złotówka, ale 18 tys. zł!

Jak nie paść ofiarą takiego oszustwa?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że banki, firmy kurierskie, komornicy i inne urzędy nie wysyłają smsów z wezwaniem do zapłaty.

Nie tą drogą się to odbywa - albo odbywa się to drogą pocztową, albo w ogóle

- powiedział adwokat, Przemysław Ligęzowski.

W razie otrzymywania takich powiadomień, powinniśmy zażądać od operatora całkowitej blokady sms-ów premium lub ograniczenia ich do pewnej kwoty.

Jeżeli wiadomość tekstowa przekierowuje nas na jakieś konto, warto sprawdzić, czy rzeczywiście jest to strona banku, a nie witryna sfałszowana w celu wyłudzenia pieniędzy.

Co zrobić, gdy daliśmy się nabrać?

Kiedy zauważymy, że staliśmy się ofiarą oszustwa, to od razu idziemy na policję i zgłaszamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

- poradził nasz gość.

Chodzi o przestępstwo phishingu (art. 287 kodeksu karnego), czyli wyłudzania poufnych danych i wykorzystania ich w celach wzbogacenia się lub wprowadzenia fałszywych danych informatycznych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości