Stanowisko paleontologiczne
Prowadzone w Krasiejowie wykopaliska paleontologiczne wykazały masowe nagromadzenia dużych fragmentów szkieletów jeziornych i lądowych kręgowców sprzed około 230 milionów lat. W tamtejszym pawilonie paleontologicznym można podziwiać efekty pracy wykopaliskowej naukowców, w tym studentów. Jednym z najnowszych okazów są pozostałości po metopozaurze – żyjącym w wodzie drapieżniku, który osiągał około dwóch metrów długości.
Mamy tu do czynienia z kopalnym płazem sprzed niecałych 230 milionów lat, więc zwierzęciem, które na pewno potrzebowało tlenu atmosferycznego do oddychania, więc on musiał się wynurzać i ten tlen pobierać
– wyjaśnił dr Andrzej Boczarowski, paleontolog, geolog.
Polska – raj dla paleontologów
Polska należy do jednych z niewielu miejsc na świecie, w których znajduje się cmentarzysko dinozaurów. Wyjątkowość obiektów w Krasiejowie przyciąga specjalistów z całego globu.
Polska jest kapitalnym krajem, jeżeli chodzi o badania
– stwierdził dr Boczarowski.
Raz, że mamy wszystko świeże, nowe. Dwa, że my się tym dzielimy, czyli materiały są udostępniane każdemu, kto ma oczywiście referencje odpowiednie, czyli może to robić zawodowo i nie stawiamy tutaj żadnych barier
– dodał.
Na terenie wykopalisk znajduje się czynne muzeum, w którym można obejrzeć ponad 240 rekonstrukcji odnalezionych w Krasiejowie gatunków, w tym odkrytego niedawno latającego gada.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Pomóż swojemu dziecku spełnić marzenie – dowiedz się, jak narysować dinozaura w łatwy sposób!
Dinozaury. Czy wskrzeszenie ich jest możliwe?
Autor: Agata Polak