Gorące tematy

Jak zadbać o bezpieczne płatności w sieci? "Warto, żebyśmy byli świadomymi użytkownikami"

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Bezpieczne płatności w sieci
Bezpieczne płatności w sieciDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Polacy coraz częściej i chętniej robią zakupy w sieci, płacąc kartą. Nie zawsze jednak wirtualna przestrzeń okazuje się bezpiecznym miejscem do wydawania pieniędzy. Daria Auguścik, dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Polskim Oddziale Mastercard radzi, o co powinniśmy zadbać, by takie płatności nie narażały nas na niebezpieczeństwo czy wyciek danych.

Bezpieczne płatności w sieci

Pewną i wygodną formą płatności w sklepach e-commerce jest płatność kartą. Dzięki kilkustopniowemu systemowi autoryzacji płatności kartą w sieci mamy pewność, że są one bezpieczne. Dodatkowo, właścicielowi karty przysługuje prawo zareklamowania transakcji kartowej.

- Mamy wiele dostępnych metod płatności - karta, Blik itd. Karta płatnicza ma taką unikalną wartość, że jeśli robimy zakupy i mamy spór ze sprzedawcą, bo towar nie został dostarczony albo jest zniszczony, zgłaszamy do swojego banku i możemy uzyskać utracone środki. Bank za pośrednictwem organizacji płatniczych dochodzi później praw swojego klienta - powiedziała Daria Auguścik.

- Każda transakcja kartą płatniczą - w sieci i w świecie rzeczywistym, objęta jest takim "dodatkowym ubezpieczeniem" - dodała.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwem?

Jak przestrzega ekspertka, w Internecie najlepiej korzystać z wiarygodnych serwisów – można je poznać m.in. po zielonej kłódce przed adresem strony. Ta zielona kłódka to certyfikat SSL. Oprócz tego warto zatroszczyć się o swoje finanse i w tym celu ustalić limity bankowe.

- Warto, żebyśmy byli świadomymi użytkownikami. Warto ustalić w swoim banku limit dzienny albo tygodniowy, dotyczący ilości transakcji albo wartości, na jakie chcemy go wykonywać - podsumowała Daria Auguścik.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości