Kot rasy ragdoll wyróżnia się wyjątkowo spokojnym temperamentem. Jest niezwykle łagodny, pogodny i przyjazny. Dzięki temu, że jest zupełnie pozbawiony agresji, świetnie sprawdza się w domach, w których są małe dzieci.
Zobacz też: Hodowla kota somalijskiego – pochodzenie, znaki szczególne i cechy charakteru >>>
Ragdolle, pomimo tego, że są stosunkowo młodą rasą, zdołały podbić serca hodowców na całym świecie. O ich wyjątkowości świadczy nie tylko oryginalny wygląd, ale przede wszystkim niezwykły charakter. Koty rasy ragdoll są na tyle łagodne, że wykorzystuje się je nawet do zajęć felinoterapii. Koci terapeuci pomagają poczuć się lepiej dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną.
Jak powstała hodowla kotów ragdoll?
Ragdolle to bardzo młoda rasa kotów. Jej początki sięgają zaledwie lat 60. XX wieku, kiedy to pierwszy kot rasy ragdoll przyszedł na świat w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz też: #DomDlaFutrzaka. Szukamy rodziny dla słodkich kociaków: Loli i Charliego >>>
Według legendy, Ann Baker, hodowczyni kotów perskich z Riverside w Kalifornii, znalazła na ulicy ciężarną kotkę perską, która została potrącona przez samochód. Kotka w wyniku wypadku doznała poważnego uszkodzenia kręgosłupa. Kiedy na świat przyszły jej kocięta, w wyniku wypadku, jakiego doznała kotka, miały one być odporne ból i bezwładnie zwisać, kiedy brano je na ręce.
Tę historię oraz kilka innych, mniej popularnych (m.in. o tym, że ragdolle posiadają geny szopów praczy, ludzi czy nawet kosmitów), propagowała sama Ann Baker, próbując zdobyć popularność dla stworzonej przez siebie rasy. Oczywiście z punktu widzenia genetyki żadna z nich nie może być prawdziwa. Jak zatem naprawdę powstała hodowla ragdoll?
Zobacz też: Jak dogadać się ze swoim kotem? Co oznacza miauczenie? >>>
Rasa ragdoll powstała w wyniku skrzyżowania trzech ras: kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich. Kreatywna Ann Baker, po stworzeniu idealnej (w swoim mniemaniu) rasy, postanowiła założyć organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA), zastrzec patent do używania nazwy ragdoll i rozpocząć intensywną kampanię reklamową.
Działania hodowczyni przynosiły skutki. Piękne i niezwykle łagodne koty zaczęły cieszyć się ogromną popularnością. W 1975 r. Denny i Laura Daytone rozpoczęli pierwszą hodowlę ragdolli poza IRCA, żeby stworzyć wzorzec rasy i oficjalnie zarejestrować ją w międzynarodowych organizacjach felinologicznych.
Od 2005 r., kiedy to wygasły prawa patentowe uzyskane przez Ann Baker, nazwa ragdoll może być swobodnie używana przez hodowców na całym świecie.
Kot ragdoll – charakter
Na ogromną popularność rasy wpłynęło przede wszystkim niezwykłe usposobienie, jakie posiada każdy ragdoll. Charakter tych kotów opisywany jest słowami: łagodny, potulny, kochający, wyrozumiały, cierpliwy. Ragdolle uwielbiają przytulanie, głaskanie i inne formy czułości. Bez problemu podporządkowują się swoim opiekunom, zawsze chcą im towarzyszyć i często podążają za nimi krok w krok. Są też bardzo inteligentne, lubią zabawę – zarówno z ludźmi, jak i z innymi zwierzętami.
Zobacz też: Jakie są koty angielskie? Charakter, wygląd kotów rasy angielskiej >>>
Każdy, kto poszukuje spokojnego i bezproblemowego pupila do swojego domu, powinien zwrócić uwagę na rasę ragdoll. Kocięta i dorosłe już osobniki są bezkonfliktowe, nie przejawiają agresji w stosunku do ludzi czy innych zwierząt. Uwielbiają zarówno towarzystwo innych kotów, jak i psów.
Ragdoll – rasa z niezwykłą cechą
Tym, co fascynuje ludzi w ragdollach, jest ich niezwykła ufność i stoicki spokój - kot, wzięty na ręce przez opiekuna, będzie bezwładnie zwisał, nie odczuwając niepokoju czy zniecierpliwienia. Skąd dokładnie wzięła się bezwładność ragdolli? Naukowcy niestety nie mają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To właśnie od bezwładnego zwisania kotów wzięła się nazwa rasy – rag doll w języku angielskim oznacza szmacianą lalkę.
Ragdoll – waga, umaszczenie, wygląd
Wbrew delikatnej naturze, ragdolle to bardzo duża i silna rasa. Ragdoll płci męskiej, który osiągnął dorosłość (ma to miejsce w wieku około 3 lat), może ważyć nawet 11 kilogramów. Kotki są zwykle nieco drobniejsze, ich waga nie przekracza 6 kilogramów. Przeciętny ragdoll osiąga długość 1,20 metra – mierząc od czubka nosa do końca ogona.
Sylwetka ragdolla jest silnie umięśniona. Ciało pokryte jest wyjątkowo miękkim, błyszczącym, półdługim futrem. U niektórych przedstawicieli rasy na szyi tworzy się charakterystyczny kołnierz z sierści. Ogon jest bardzo puszysty i długi – ragdolle chętnie noszą go w górze. Łapy są masywne i silne. Pomiędzy palcami znajdują się kępki futra.
Znakiem rozpoznawczym rasy ragdoll są duże, okrągłe oczy o intensywnie niebieskim kolorze.
Ragdolle występują w trzech rodzajach umaszczenia:
- colorpoint – sierść jest ciemniejsza na twarzowej części głowy, uszach, ogonie i łapach;
- mitted – to umaszczenie podobne to colorpoint, jednak końcówki łap są białe, przez co przypominają rękawiczki;
- bicolor – umaszczenie jak w odmianie mitted, z dodatkiem białego oznaczenia na pyszczku, biegnącego między oczami poprzez poduszki z wąsami i brodę.
Znaczenia na futrze ragdolla mogą mieć kolor ciemnobrązowy, niebieski, liliowy lub czekoladowy.
Kocięta rasy ragdoll często przychodzą na świat zupełnie białe. Pełne umaszczenie widoczne jest dopiero, kiedy kot osiągnie pełną dorosłość – zwykle około 36. miesiąca życia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN