W Polsce istnieje zaledwie kilka zarejestrowanych hodowli kotów rasy nebelung. Ze względu na brak oficjalnego uznania nebelungów za oddzielną rasę przez Międzynarodową Federację Felinologiczną, w większości przypadków są to hodowle zajmujące się reprodukcją oraz sprzedażą niebieskich kotów rosyjskich. To właśnie za odmianę tej rasy uznaje się nebelungi. Co ciekawe, nazwa odmiany nie została nadana przypadkowo – w tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza ona kota „stworzonego z mgły”, co wspaniale oddaje kolor jego futra. Zobacz, czym wyróżniają się nebelungi.
Więcej:
- Obcinanie pazurów u kota – kiedy jest konieczne i w jaki sposób to robić?
- Borelioza u kota – źródła zakażenia, objawy, profilaktyka i leczenie
- Jak podać kotu tabletkę? Jakich błędów nie popełniać?
Jak wygląda nebelung?
Nebelungi to koty średniej wielkości, o umięśnionej sylwetce. Na tle innych ras wyróżniają się kolorem i długością sierści. Ich futro jest srebrzystoszare jak u kotów rosyjskich, jednak znacznie dłuższe. Koty mają szeroko rozstawione oczy w kolorze zielonym lub żółto-zielonym. Kolor oczu kociąt często zmienia się wraz z wiekiem.
Kot nebelung – charakter przedstawicieli rasy
Nebelung to spokojny, zrównoważony i niezwykle towarzyski kot. Świetnie dogaduje się ze wszystkimi członkami rodziny, a także z innymi zwierzętami domowymi. Warto jednak, aby pozostali pupile mieli podobny temperament i usposobienie. Koty rasy nebelung lubią się bawić i nie stronią od aktywności fizycznej, jednak preferują odpoczynek i rutynę. Nie lubią, kiedy ktoś zakłóca ich rytm dnia i przeszkadza im, namawiając je do wspólnej zabawy. Choć nigdy nie reagują agresywnie, dla dobra kotów lepiej zapewnić im towarzystwo o podobnych preferencjach pod względem spędzania czasu. Mimo powolnego trybu życia są silne i sprawne fizycznie, wdrapywanie się na duże meble i skakanie na duże wysokości nie stanowi dla nich problemu. Nie mają jednak skłonności do niszczenia mebli.
Nebelungi z powodzeniem mogą mieszkać zarówno ze starszymi osobami, jak i z całymi rodzinami, w których są dzieci w różnym wieku. Szybko przywiązują się do domowników. Uwielbiają kontakt z człowiekiem. Na nowe osoby reagują raczej z dystansem, choć na ogół są dość ciekawskie i odważne. Zanim zaakceptują nowych ludzi w swoim otoczeniu, potrzebują więcej czasu niż inne rasy kotów. Początkowo są dość oziębłe i nie okazują zbytnio swoich uczuć, jeśli jednak stwierdzą, że nieznajomemu można zaufać, chętnie same wskakują na kolana i proszą o pieszczoty. W stosunku do swoich właścicieli wyróżnia je duża czułość, lubią się przytulać i okazywać swoje uczucia. Rzadko mruczą, raczej nie miauczą. Tęsknią, kiedy zostawia się je w domu na zbyt długo, zwłaszcza jeśli nie mają towarzystwa innych kotów. Przy powitaniach są zawsze bardzo wylewne, jednak nadal ciche.
Nebelungi – żywienie, choroby, pielęgnacja kotów
Nebelungi nie należą do chorowitych ras i raczej nie mają poważnych problemów ze zdrowiem. W dorosłym wieku mogą pojawić się problemy z nerkami, którym można zapobiegać poprzez podawanie kotu odpowiedniego rodzaju pokarmu oraz poprzez suplementację. Ze względu na to, że niewydolność nerek jest zazwyczaj wykrywana dość późno, zaleca się podejmowanie kroków mających na celu profilaktykę choroby. Podobnie jak inne rasy kotów nebelungi mogą chorować na kamicę moczową. Dla zachowania zdrowia zwierzaka warto raz na jakiś czas nakarmić kota pastą lub innym preparatem odkłaczającym, który pomoże w naturalny sposób pozbyć się z układu pokarmowego zlizywanej sierści.
Pokarm kota powinien zapewniać mu odpowiednie ilości składników odżywczych. W miarę możliwości warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj karmy, uwzględniając indywidualne preferencje pupila i jego potrzeby, związane ze stanem zdrowia oraz wiekiem. Podczas karmienia nebelunga warto zwracać uwagę na podawane zwierzęciu porcje. Przedstawiciele tej rasy cieszą się dużym apetytem, chętnie zjadają wszystko, co da im właściciel i nierzadko proszą o dokładkę. Ze względu na spokojny charakter i mało aktywny tryb życia (dotyczy to zwłaszcza kotów niewychodzących) ilość spożywanych posiłków nie powinna przewyższać zapotrzebowania energetycznego kota, w przeciwnym przypadku pupil szybko zyska dodatkowe kilogramy.
Pielęgnacja nebelungów to przede wszystkim regularne wyczesywanie sierści. Należy robić to co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu, w okresie linienia warto zwiększyć częstotliwość, dzięki czemu futro będzie nie tylko ładniej się prezentowało, lecz także można będzie ograniczyć czas poświęcony na odkurzanie zrzuconej sierści. Koty rasy nebelung dość spokojnie reagują na czesanie, zaleca się jednak przyzwyczajanie ich do tej czynności już od młodego wieku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto