Zwierzęta

Adopcja niepełnosprawnego psa. Czy to problem?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Niepełnosprawność zwierząt nadal jest tematem tabu. Osoby decydujące się na adopcję psa lub kota szukają zazwyczaj tych młodych i zdrowych. Dlaczego tak się dzieje? Jak niepełnosprawne zwierzęta radzą sobie ze swoim upośledzeniem? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: weterynarz Agnieszka Leżańska i Helena Grzyb. Ta ostatnia przyszła do studia ze Sparkim - niepełnosprawnym pieskiem, któremu stworzyła dom tymczasowym.

Adopcja psa ze schroniska lub domu tymczasowego daje zwierzęciu szansę na nowe życie. To również duża zmiana dla jego przyszłych właścicieli, którzy muszą się do tego odpowiednio przygotować. Dlatego należy wcześniej zasięgnąć informacji, na czym polegają zasady adopcji psa.

Jak wygląda adopcja psa ze schroniska?

W Polsce problem bezdomności zwierząt jest bardzo duży i niestety stale rośnie. Dotyczy to głównie psów i kotów, które są skazane na głód i samotność. Część z nich trafia do schronisk, ale wiele czworonogów nadal błąka się po ulicach. Warto otworzyć serce dla pokrzywdzonych zwierzaków i przygarnąć jednego z nich. Według statystyk, w polskich schroniskach żyje około 115 tysięcy psów.

Chcąc im pomóc, należy mieć na uwadze, że decyzja o adopcji pieska powinna być dobrze przemyślana. Przyszli właściciele powinni zapewnić im odpowiednie warunki mieszkaniowe, aby zwierzęta czuły się bezpieczne i kochane. Najpierw jednak muszą spełnić szereg innych wymogów, które określają warunki adopcji psa ze schroniska.

Błędny jest pogląd, że przez adopcję psa rozwiąże się wiele jego problemów. Przed przygarnięciem zwierzaka pod swój dach, najpierw należy z nim się zapoznać. Dlatego pracownicy schronisk zalecają, aby przed podjęciem decyzji kilka razy odwiedzić placówkę i wybrać najodpowiedniejszego pupila. Należy liczyć się z tym, że wiele czworonogów może być agresywnych i mieć niespokojną naturę, co z pewnością będzie utrudniało opiekę.

Nie każdy pies będzie również pasował do prowadzonego stylu życia i warunków mieszkalnych przyszłego opiekuna. Dla jednych dobrym rozwiązaniem będzie adopcja mopsa, dla innych husky. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy pracujących w schronisku wolontariuszy, którzy znają podopiecznych i pomogą w dokonaniu wyboru.

Jakie warunki należy spełnić, aby adoptować psa?

Chcąc dowiedzieć się, jak adoptować psa ze schroniska, warto sprawdzić, w jaki sposób zwierzę trafiło do placówki. Trzeba tutaj podkreślić, że adopcja psa rasowego nie różni się niczym od adopcji kundelka. Należy zapytać o to, czy piesek był maltretowany, czy miał przeprowadzony zabieg sterylizacji lub kastracji, czy posiada niezbędne szczepienia, jak zachowuje się wobec ludzi oraz innych zwierząt.

Bardzo ważne są również informacje na temat zdrowia czworonoga, ponieważ każda choroba będzie związana z leczeniem, które może się okazać kosztowne i długotrwałe. Jeśli chodzi o koszt samej adopcji, to jest on uzależniony od indywidualnej decyzji dyrektora schroniska i wynosi od 20 do 150 zł.

Warunki adopcji psa pozornie nie są rygorystyczne, ale wprowadzają pewne ograniczenia. Najważniejszym kryterium formalnym jest wiek przyszłego opiekuna, który powinien być pełnoletni. W schronisku należy pojawić się osobiście, ponieważ zwierzęta nie są wydawane pośrednikom.

Kiedy piesek zostanie wybrany, właściciel podpisuje umowę adopcyjną, zobowiązując się nie tylko do godnego traktowania pupila i stworzenia odpowiednich warunków, ale również do zapewnienia opieki weterynarza, informowania schroniska w przypadku zaginięcia czworonoga oraz oddania go z powrotem, gdy nie będzie mógł się dalej nim opiekować. Opiekun musi również zadeklarować, że nie porzuci zwierzęcia w przyszłości oraz zadba o to, aby pies został wysterylizowany lub wykastrowany (choć co do zasady schroniska przekazują zwierzęta do adopcji już po przeprowadzonym zabiegu sterylizacji bądź kastracji).

Adopcja dorosłego psa czy szczeniaka?

Przyszli opiekunowie, którzy zdecydowali, że zaadoptują pieska, powinni wcześniej ustalić, czy chcą przygarnąć szczeniaka czy zwierzę dorosłe. To poważna decyzja, ponieważ młodego psa można wychować od podstaw, dzięki czemu pupil szybko podporządkuje się do narzuconych mu zasad. Natomiast opieka nad dorosłym osobnikiem, który był bezdomny, a potem trafił do schroniska, wymaga odwagi i wiąże się z większą odpowiedzialnością. Decydując się na szczeniaka, warto się sprawdzić, czy w schronisku przebywają jego rodzice. To pomoże przyszłym właścicielom dowiedzieć się, jak piesek będzie wyglądał w przyszłości, co dla wielu osób nie jest bez znaczenia.

Adopcja niepełnosprawnego psa?

Amputowanie jakiejkolwiek kończyny dla człowieka to prawdziwy dramat, zawsze. Tymczasem dla psa to prawie żaden problem. Po chwili, gdy się przyzwyczai do niepełnosprawności, zupełnie normalnie sobie radzi.

Niewidome zwierzęta także radzą sobie całkiem nieźle. Niewidomy pies uczy się swojego otoczenia i potrafi ocenić, gdzie co jest.

Oczywiście lepiej wtedy nie przekładać niczego w pokoju, ponieważ niewidomy pies może na coś wpaść i zrobić sobie krzywdę.

- radzi weterynarz Agnieszka Leżańska.

Niepełnosprawne zwierzaki nie są jednak dla każdego. Osoby, które chciałyby adoptować niepełnosprawnego psa, muszą mieć świadomość, że będzie trzeba poświęcić im więcej czasu.

Co to jest wirtualna adopcja psa i na czym polega?

Osoby, które marzą o adopcji psa, ale ze względu na brak warunków lub inne ograniczenia nie są w stanie opiekować się zwierzęciem, mogą skorzystać z adopcji wirtualnej. Polega to na finansowym wsparciu schroniska, w którym przebywa wybrany do opieki piesek. W ten sposób można pomóc zwierzęciu, nie wychodząc z domu. Ceny uzależnione są najczęściej od wielkości podopiecznego i średnio wynoszą od 30 do 60 zł. Każdy sam może zdecydować, czy to będzie adopcja kundelka czy psa rasowego. Należy jednak liczyć się z faktem, że taka forma pomocy nie oznacza, że zwierzę na zawsze pozostanie pod opieką sponsora. Jeśli znajdą się osoby, które fizycznie zechcą przygarnąć wybranego pieska, schronisko powiadomi o tym wirtualnego opiekuna, po czym pupil trafi do nowego domu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości