Zwierzęta

Jak i czym dokarmiać ptaki zimą?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Zima to czas, w którym znalezienie pokarmu jest dla ptaków zdecydowanie trudniejsze niż w innych porach roku. Często więc decydujemy się je dokarmiać. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie powszechnie wykładane do karmników produkty są dla ptaków bezpieczne. Jak zatem dokarmiać ptaki, by rzeczywiście im pomóc, a nie zaszkodzić? By dać Wam tę podpowiedź, odwiedziliśmy Maję Popielarską w jej ogrodzie i sprawdziliśmy, w jaki sposób ona sama karmi swoich ptasich podopiecznych.

Czy należy dokarmiać ptaki zimą?

Wśród specjalistów od ptaków i ich zwyczajów zdania na temat dokarmiania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że dawanie im pokarmu tłumi ich naturalny instynkt i oducza je samodzielnego poszukiwania pożywienia. Maja potwierdziła, że ptaki potrafią zdobywać dla siebie jedzenie również zimą. Zwróciła jednak uwagę na nieco odmienną sytuację ptaków miejskich, które nie mają dostępu do tak dużej liczby roślin jak ich leśni i polni koledzy.

W związku z tym w miastach warto nieco wspomóc naszych opierzonych gości, szczególnie tych najmniejszych – jak zauważyła Maja, ptaki duże i wszystkożerne, na przykład wrony, poradzą sobie lepiej niż te mniejsze. Pamiętajmy przy tym, by dokarmiać je regularnie – gdy już raz zaczniemy wystawiać dla nich karmniki, systematycznie je uzupełniajmy.

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Stare doniczki sprawdzą się jako karmniki

Czym zatem możemy poczęstować odwiedzające nas ptaki, nie obawiając się, że im zaszkodzimy? Jednym z pomysłów podsuniętych przez Maję są bardzo proste karmniki wypełnione smalcem z ziarenkami. Aby je przygotować, wystarczy wziąć stare, nieużywane donice, przewlec przez nie grubsze sznurki, który będzie stanowiły uchwyty, a następnie wypełnić je przygotowanym wcześniej smalcem i zawiesić na gałęzi drzewa.

Do masy ze smalcu można dodać także pestek czy pokruszonych orzechów, na przykład ziemnych – pamiętajmy jednak, by nie były to orzechy solone, gdyż sól szkodzi ptakom. Masy tej możemy użyć również w karmnikach skonstruowanych w inny sposób. Wystarczy wziąć pieniek i, przy pomocy wyrzynarki do płyt kartonowo-gipsowych, wyciąć w nich otwory o głębokości 1 – 2 cm. Następnie otwory te wypełniamy smalcem z ptasimi przysmakami – i gotowe!

Karmniki dla kosów – najlepszy sposób na podanie owoców

Ptaki uwielbiają również owoce. Dobrym sposobem na ich podanie są specjalnie przygotowane karmniki z pręcikiem, na który z łatwością nadziejemy na przykład jabłko. By znaleźć taki właśnie karmnik, szukajmy go pod hasłem „karmnik dla kosa”. Innym pomysłem na zaserwowanie ptakom owoców może być zawieszenie smakołyku na sznureczku – w podobny sposób postępujemy również ze słoniną, ulubioną przekąską sikorek. Pamiętajmy, by wybierać słoninę jak najmniej przetworzoną i pochodzącą od zaufanego sprzedawcy. Jak zauważyła Maja, gdy podany przez nas kawałek słoniny pochodzi ze zwierzęcia niewłaściwie karmionego, ptaki nie będą chciały go jeść.

Klasyczny karmnik – jaki wybrać?

Najpowszechniejszym sposobem podawania ptakom pożywienia jest wystawienie im klasycznego, drewnianego karmnika z daszkiem. Zadbajmy zawsze o to, by karmnik ten był zaopatrzony w daszek chroniący pokarm przed zamoknięciem i gniciem. Ważne jest również to, by daszek uniemożliwiał dostęp do karmnika ptakom największym – jak zwróciła uwagę Maja, powinien on służyć przede wszystkim naszym najmniejszym gościom.

A co powinniśmy wsypywać do naszych karmników? Tu najlepiej sprawdzą się ziarenka, pestki i niesolone orzechy. Unikajmy chleba, szczególnie tego kupnego, ponieważ zawiera on zbyt wiele sztucznych ulepszaczy i soli, przez co może być szkodliwy dla naszych opierzonych podopiecznych.

Kiedy założymy już przydomową „ptasią stołówkę”, nie pozostaje nam nic innego, jak obserwacja wpadających do nas na posiłek ptaków. Pamiętajmy, by nie płoszyć gości i po prostu cieszyć się ich widokiem.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Oksana Sutyrina/Getty Images

Pozostałe wiadomości