Zwierzęta

Jak długo żyje świnka morska? Co wpływa na długość życia gryzonia?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Świnka morska.

Chcesz trzymać w domu świnkę morską, ale zastanawiasz się, jak długo będzie żyła? Jeśli jesteś zdecydowany na hodowlę, dowiedz się, co wpływa na długość życia świnki morskiej i co jako właściciel możesz zrobić, aby jak najlepiej się nią opiekować.

Świnki morskie to urocze małe gryzonie, chętnie trzymane w domu jako towarzysze człowieka. Są dobrymi kompanami do zabawy i każdemu przysporzą dużo radości. Warto wiedzieć, ile żyją świnki morskie, aby odpowiednio ukierunkować ich pielęgnację.

Jak długo żyją świnki morskie?

Świnka morska to pochodzący z Ameryki Południowej gryzoń, który na tamtych obszarach jest po prostu kulinarnym przysmakiem. W Polsce to zwierzę jest popularne głównie jako domowy pupil. Przed decyzją o hodowli warto wiedzieć, jak długo świnka morska, aby właściwie się nią zajmować.

Świnki morskie jak na gryzonie, które nie należą do zwierząt długowiecznych, żyją dość długo. Długość życia świnki morskiej wynosi średnio 5-8 lat i zależy głównie od warunków życia, czyli w przypadku hodowli od opieki, jaka jest jej zapewniana, jak również rasy. Znana jest świnka morska, która dożyła ponad 14 lat. Świnka Snowball z Anglii została dzięki temu wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Warto również wiedzieć, że świnki morskie jako zwierzęta stadne będą się chować w lepszym zdrowiu, jeśli zostanie im zapewnione towarzystwo. Właściciel jednak nie będzie tutaj wystarczający. Świnka morska dla lepszego samopoczucia potrzebuje drugiego osobnika tej samej lub innej płci. Gryzoń będzie najlepszym towarzyszem do zabawy, a opiekun może liczyć, że obie świnki będą żyły dłużej.

Świnka morska - długość życia a rasa

Istnieje kilka ras świnki morskiej i to, jak długo żyją świnki morskie, zależy w dużej mierze właśnie od nich. Najczęściej spotykane są świnki morskie długowłose proste i kręcone, krótkowłose oraz bezwłose. Świnka morska rozetka odznacza się krótkim włosem, który układa się w charakterystyczne rozety. Jak długo żyje świnka morska rozetka? Świnka tej odmiany powinna dożyć około 6-7 lat. Zazwyczaj krócej, bo do wieku 5-6 lat żyją świnki morskie bezwłose, takie jak skinny. Natomiast jak długo żyje świnka morska długowłosa? Zwierzęta tej rasy zaliczane są już niemal do długowiecznych, bo osiągają często wiek 8 lat. Długowłosa świnka morska peruwianka to jedna z najpopularniejszych odmian tego domowego pupila.

Świnka morska - długość życia a warunki bytowe

Gryzonie są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. A to, jak długo żyją świnki morskie , w dużej mierze zależy właśnie od ich właścicieli. Czego właściwie potrzebują ci domowi pupile? Przede wszystkim przestronnego miejsca do wypoczynku i zabawy.

Podstawowym akcesorium dla świnki morskiej będzie klatka. Dla jednego osobnika nie powinna być mniejsza niż taka o wymiarach 80 × 50 cm. Klatka nie musi być wysoka i wyposażona w półki czy inne elementy do wspinania, gdyż świnka morska należy do zwierząt naziemnych, które się nie wspinają i nie wskakują na podwyższenia. Klatka ze szczebelkami gwarantuje lepszą cyrkulację powietrza, dlatego będzie najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla gryzonia. Terrarium czy akwarium nie jest zalecane, ponieważ śwince będzie w nich zwyczajnie zbyt duszno. Dobrym podłożem do klatki dla świnki morskiej są trociny lub specjalny granulat, siano mogłoby szybko zgnić w klatce.

Niezbędnym wyposażeniem pojemnika dla gryzonia są miski, najlepiej ceramiczne lub metalowe, których świnka nie pogryzie, poidło oraz domek do chowania się. Nie można zapomnieć również o paśniku na siano. Dla urozmaicenia czasu spędzonego w klatce warto wyposażyć ją we wszelkiego rodzaju zabawki przeznaczone dla świnek morskich. Należy pamiętać, że zapewniając gryzoniom optymalne warunki bytowe, realnie wpływa się na to, jak długo żyją świnki morskie, a każdemu właścicielowi z pewnością zależy, żeby jego pupil był z nim jak najdłużej.

Świnka morska - długość życia a dieta

Dieta zwierzęcia to jeden z głównym czynników, który wpływa na to, jak długo żyje świnka morska. Gryzoń ten jest roślinożerny, więc jego jadłospis opiera się przede wszystkim na sianie i warzywach. Siano to ważny składnik codziennej diety świnki morskiej, gdyż podczas jego przeżuwania gryzoń ściera stale rosnące zęby. Zwierzę powinno każdego dnia otrzymać również porcję warzyw, takich jak marchew, pietruszka, papryka, mniszek, burak, rzodkiewka, szpinak, ogórek, kapusta, brukiew czy seler. Dodatkiem mogą być owoce, takie jak jabłka i winogrona, należy jednak podawać je sporadycznie. Karmiąc świnkę morską, należy uważać na jedzenie, które zawiera duże ilości wapnia, ponieważ jej szkodzi, a często podawać produkty, które zawierają duże ilości witaminy C, czyli witaminy bardzo istotnej dla zdrowia świnki. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Heike Kelm/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości