Zwierzęta

Chomik Roborowskiego – oswajanie, natura i wymagania pupila domowego

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Chomik Roborowskiego

Łagodna natura, niewielkie rozmiary i piękne umaszczenie z pewnością mają duży wpływ na popularność chomika Roborowskiego. Cena, jaką trzeba zapłacić za zwierzątko, również nie jest wysoka, co sprawia, że gatunek tego chomika często wybierany jest do hodowli domowej. Przed zdecydowaniem się na chomika Roborowskiego warto wiedzieć, jakie ma wymaganie i w jaki sposób go oswoić.

Oswajanie chomika Roborowskiego nie jest zadaniem łatwym, warto się jednak postarać, gdyż przywiązanie do siebie i zabawa z tym małym zwierzątkiem daje dużo przyjemności.

Pochodzenie i wygląd chomika Roborowskiego

Chomiki Roborowskiego w naturalnych warunkach można spotkać w Azji, zamieszkują tereny Mongolii i Chin. Ich naturalnym środowiskiem są tereny piaszczyste, półpustynne. Chomik Roborowskiego jest najmniejszym przedstawicielem chomikowatych, należy do chomików karłowatych, co odzwierciedlają jego rozmiary – może urosnąć do 5–9 cm długości i ważyć 10–25 g. Budową ciała wyróżnia się spośród reszty chomików. Charakterystyczna jest dla niego większa od reszty ciała głowa, krótki i szeroki tułów, a także dość krótkie nogi i ogon. Umaszczenie chomika jest w większości piaskowe, na brzuchu białe, latem o nieco czerwonym odcieniu, a zimą szarym. To charakterystyczne umaszczenie z pewnością wpływa na dużą popularność chomika Roborowskiego. Cena zwierzątka w sklepach zoologicznych wynosząca około 10-20 zł również zachęca do hodowli.

Ryszard - pies do zadań specjalnych
Ryszard - pies do zadań specjalnych Źródło: Dzień Dobry TVN

Natura i zachowania chomika Roborowskiego

W naturalnych warunkach chomiki Roborowskiego żyją w wykopanych przez siebie lub inne zwierzęta norach. Hodowane mają łagodną naturę, nie powinny ugryźć człowieka, aczkolwiek raczej nie przepadają za pieszczotami. Trzymane w dłoniach, próbują jak najszybciej się z nich uwolnić. Nie są najlepszym pupilem dla małych dzieci, gdyż chomiki tego gatunku są bardziej wdzięczne do obserwowania niż nawiązywania głębszego kontaktu. Chomiki Roborowskiego są małe, szybkie i zwinne, kiedy uciekną z klatki, trudno je złapać. Ich nieśmiałość i żądza ucieczki nie wykluczają jednak możliwości oswojenia.

Ile żyje chomik Roborowskiego w warunkach hodowli? Jeśli spełnimy jego wymagania, będziemy właściwie pielęgnować i zwierzątko nie będzie chorować, może dożyć do dwóch lat.

Wymagania chomika Roborowskiego

Decydując się na hodowlę chomika Roborowskiego, powinniśmy zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Warto wiedzieć, że chomik Roborowskiego klatki potrzebuje jak największej. Nie musi być wysoka, ale dość obszerna w podstawie, gdyż chomiki tego gatunku są bardzo ruchliwe. Odległość między prętami w klatce dla chomika Roborowskiego nie może być większa niż 0,5 cm, gdyż w przeciwnym razie zwierzątko może nam z niej uciec. Akwarium dla tak małego chomika mogłoby być dobrym rozwiązaniem, gdyby nie to, że odznacza się gorszą od klatki wentylacją. Dno klatki wypełniamy ściółką, najlepiej drobnym pelletem lub trocinami. Obowiązkowym wyposażeniem dla każdego chomika są również miseczka, poidełko i domek. Dla rozrywki pupila warto w klatce umieścić kołowrotek dopasowany do jego wielkości.

W naturalnych warunkach gryzonie tego gatunku odżywiają się nasionami i roślinami oraz owadami. W domowych warunkach chomiki warto karmić ziołami, ziarnami zbóż, owocami, warzywami, owadami, które będą mogły same upolować, np. świerszczami, a także gotowymi mieszankami dla chomików z dodatkiem białka zwierzęcego.

Chomik Roborowskiego – oswajanie

Oswajanie chomika Roborowskiego nie jest zadaniem łatwym. Należy jednak podjąć wysiłek przyzwyczajenia go do naszego towarzystwa, gdyż w wielu sytuacjach będziemy musieli wziąć pupila na ręce. Z oswajaniem nowego chomika należy poczekać kilka dni, aż zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Musi poznać zapachy i odgłosy panujące w naszym mieszkaniu. Najlepiej oswajać jak najmłodsze osobniki – nawet trzytygodniowe. Pamiętajmy, by w pobliżu klatki zwierzęcia zawsze zachowywać się z opanowaniem. Powinniśmy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów, by nie straszyć zwierzątka. Nie zaczynamy od chwytania chomika w ręce. Należy przez kilka tygodni ograniczyć się do podawania smakołyków na dłoni. Możemy przy tym mówić do chomika, żeby oswajał się nie tylko z naszym zapachem, ale też z naszym głosem. Kiedy chomik zacznie coraz bardziej ufnie podchodzić do dłoni i zjadać smakołyk, możemy spróbować go pogłaskać. Takie ćwiczenia najlepiej przeprowadzać wieczorem lub rankiem, gdyż w ciągu dnia zwierzę zazwyczaj śpi i nie będzie skore do współpracy. Podejmując próby chwytania chomika w ręce, należy bardzo uważać, by zwinne i szybkie zwierzątko nam nie uciekło. Wypuszczonego z klatki chomika Roborowskiego bardzo trudno złapać, może też schować się w niewielkich szczelinach. Warto okolice klatki na czas oswajania zabezpieczyć przed upadkiem chomika z dużej wysokości. Oswajanie chomika to proces długotrwały, który uczy cierpliwości i pokory. Przywiązywanie do siebie zwierzątka trwa tygodniami, a niekiedy rezultat wcale nie jest zadowalający dla hodowcy. Ważna jest nie tylko cierpliwość, ale również konsekwencja i regularność w ćwiczeniach. Oswajanie należy praktykować o stałych porach i zawsze nagradzać zwierzaka ulubionym smakołykiem.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: MariClick Photography / Getty Images

Pozostałe wiadomości