Aksolotl meksykański – domowy smok. Jak go hodować i co warto o nim wiedzieć?

Aksolotl meksykański
Aksolotl meksykański
Źródło: Paul Starosta / Getty Images
Termin aksolotl ma poniekąd ma dwa znaczenia, które mogą mogą powodować konsternację. Co to jest aksolotl? W ścisłym znaczeniu pojęcie to oznacza stan rozwoju osobniczego i dotyczy gatunków płazów. Najczęściej jednak jest przypisywany ambystomie meksykańskiej – popularnemu zarówno w hodowlach amatorskich i profesjonalnych płazowi, przypominającemu małego smoka.

Z racji połączenia ze sobą tych definicji, płaz ten często jest zamiennie nazywany aksolotlem meksykańskim lub salamandrą meksykańską. Na czym dokładnie polega stan rozwoju opisany terminem aksolotl? Jest to zdolność do pozostawania przez całe życie w stadium larwalnym, bez przekształcania się w osobnika dorosłego. Przy czym organizm w odpowiednim momencie uzyskuje dojrzałość płciową. Zjawisko to nazywane jest przez naukę biologii neotenią.

Aksolotl – mały smok w akwarium

Płaz wyróżnia się ciekawym i bardzo nietypowym wyglądem. W świecie zwierząt wodnych jest prawdziwą osobliwością, która wzbudza zainteresowanie, dlatego jest tak bardzo pożądana przez właścicieli akwariów. W Europie pojawił się w XIX wieku i szybko zyskał popularność.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

To płaz sporych rozmiarów, bo osiągający długość do 30, a czasem nawet do 40 cm. Ciało aksolotla meksykańskiego jest masywne i krępe. Może sprawiać wrażenie nieproporcjonalnie zbudowanego, bowiem długi i wąski tułów z ogonem połączony jest z dużą i spłaszczoną głową. Okrągłe oczy salamandry pozbawione są powiek i umieszczone z przodu. Najbardziej interesujące i nietypowe są jednak jego okazałe skrzela zewnętrzne. Pierzaste, w formie rogów, rozstawione po bokach po trzy pary. Aksolotl często nimi porusza, co jeszcze bardziej nadaje mu osobliwego uroku. Najczęściej występuje w ciemnych odcieniach popielu, brązu lub czerni. Często na jego ciele widoczne są kolorowego plamki. W wyniku badań laboratoryjnych uzyskano rzadko występujące salamandry w kolorze białym, potocznie zwane albinosami.

Nietypowe zdolności aksolotla meksykańskiego

Płaz posiada zdolność do całkowitej odbudowy utraconych części ciała. W momencie powstania braków, np. ogona, odnóży lub skrzeli, ciało rozpoczyna proces regeneracji i ponownego ich wzrostu. Co ciekawe, dotyczy to również organów wewnętrznych: serca, wątroby, mózgu. Powoduje to, że płazy od lat są obiektem badań laboratoryjnych pod kątem transplantologii i odnawialności tkanek.

Aksolotl hodowla

Aksolotl to z reguły długo żyjący i wytrzymały płaz. W korzystnych warunkach i z dobrym zdrowiem powinien żyć do 15 lat, chociaż znane są przypadki życia ponad 20 lat. Jest płazem odpornym na choroby. Jego nietypowa zdolność regeneracji pozwala mu na szybki powrót do zdrowia.

Aksolotl wymagania

Aksolotl meksykański żyje w słodkiej i zimnej wodzie, bogatej w tlen. Temperatura wody powinna oscylować wokół 10, nawet do 20 stopni. Niższe lub wyższe temperatury niekorzystnie wpływają na jego organizm, co płaz demonstruje zdenerwowaniem. Woda w akwarium powinna być twarda i mieć wysokie pH (powyżej 7). Może być ono podnoszone poprzez dodawanie do wody sody lub wapnia. Dno akwarium powinno być wysypane drobnoziarnistym i miękkim piaskiem. Aksolotl i kamienie to nie jest dobry duet, gdyż płaz może je połknąć i przez to doprowadzić do własnej śmierci. W akwarium niezbędny jest filtr, który zapewni bogate utlenianie wody, niezbędne do życia salamandry.

Akwarium dla aksolotla

Akwarium powinno być na tyle duże, by umożliwić swobodne poruszanie się aksolotla. Jeden płaz powinien mieć do swojej dyspozycji przestrzeń o minimalnych wymiarach 80 × 40 × 40 cm. To akwarium, w którym powinno zmieścić się 100 l wody. Analogicznie, decydując się na 2, 3 lub 4 salamandry, należy te wartości mnożyć o kolejnego osobnika. Wystrój akwarium powinien imitować naturalne warunki, w których żyje płaz. To gatunek, który z natury lubi pozostawać ukryty w głębinach, dlatego należy zaaranżować mu podobną przestrzeń. Najlepsze będą korzenie i małe konary, które stworzą coś w rodzaju jaskini, w której aksolotl będzie mógł się schować. Dodatkowo akwarium warto wzbogacić o mech i rośliny pływające, które zapewnią mu cień.

Aksolotl rozmnażanie

Zdolność płciową płaz osiąga po ukończeniu 1. roku życia, jednak najlepszym momentem na rozmnażanie jest wiek około 3 lat. Po umieszczeniu pary w jednym akwarium, zwykle nie ma ona problemów z aktem zapłodnienia. Proces jednak można stymulować od zewnątrz, poprzez podniesienie temperatury wody o 2 stopnie C lub zmianę wody na świeżą. Zapłodniona samica przez kilka dni pośród roślin składa jaja, które z wyglądu przypominają skrzek żab. Należy je przenieść do osobnego akwarium z ciepłą wodą o temperaturze od 20 do 23 stopni C. Woda powinna być nieustannie zaopatrywana w tlen. Pierwsze larwy wylęgają się po upływie tygodnia. W początkowym stadium są bardzo żarłoczne, dlatego jeśli nie mają dostępu do odpowiedniej ilości pokarmu, zjadają siebie nawzajem.

Aksolotl – co je i czym go karmić?

Z natury jest drapieżnikiem z ukrycia polującym na skorupiaki, które są podstawą jego żywienia. Swój jadłospis uzupełnia o bezkręgowce, ikrę innych płazów i małe rybki. W hodowli domowej je larwy, komary, dżdżownice i muchy. W pierwszym okresie życia powinien być karmiony codziennie, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc staniu się osobnikiem dorosłym, jego karmienie należy ograniczyć do maksimum dwóch razy w tygodniu. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Paul Starosta / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości