Systemy alarmowe – jakie nadają się do samodzielnego montażu?

Kobieta sprawdzająca system alarmowy. Centrala.
Fot. Hero Images / Getty Images

Dzięki systemom alarmowym możemy się poczuć bezpiecznie we własnym domu i bez obaw wyjechać na wakacje. Nasz dom i dobytek w każdym momencie będą pilnowane, a w razie wtargnięcia niepowołanej osoby system zaalarmuje nas o tym zdarzeniu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o systemach alarmowych i czy można zamontować je samodzielnie?

Systemy alarmowe do domu jednorodzinnego są coraz prostsze w programowaniu i użytkowaniu, a także montażu. Choć wiele osób decyduje się zlecić montaż specjalistycznej firmie, to z instalacją nieskomplikowanego systemu poradzimy sobie sami.

Systemy alarmowe – nowoczesne rozwiązania

Systemy alarmowe połączone z dobrymi zamkami, oknami i roletami antywłamaniowymi gwarantują domownikom najskuteczniejszą ochronę. Uruchomiony alarm odstraszy włamywaczy, a także przekaże informacje o włamaniu bezpośrednio do właściciela lub firmy zewnętrznej zajmującej się monitoringiem danego terenu. Nowoczesne systemy alarmowe do domu to zazwyczaj rozwiązania bezprzewodowe, oparte na technologii Wi-Fi. Dają możliwość zdalnego sterowania za pośrednictwem smartfonu czy komputera z każdego miejsca na ziemi. Ciekawą opcją tego typu systemów jest możliwość wydzielenia stref alarmowych. Dzięki temu nocą można włączyć jedynie czuwanie wokół posesji, tak by osoby niepowołane nie zdążyły nawet dotrzeć do domu. Coraz częściej systemy alarmowe do domu jednorodzinnego pozwalają na rozbudowę instalacji, w rezultacie czego otrzymujemy niemalże systemy inteligentnego domu, w których za pomocą central alarmowych sterujemy również oświetleniem czy ogrzewaniem.

Systemy alarmowe do domu – z czego się składają?

Domowe systemy alarmowe składają się z urządzeń, które mają za zadanie wykrycie włamania i zasygnalizowanie go za pomocą sygnałów dźwiękowych lub świetlnych. System powinien automatycznie reagować np. na otwieranie drzwi i okien, rozbijanie szyb, ruch niepowołanych osób, niszczenie drzwi. W razie takich zdarzeń system powinien skutecznie powiadomić właściciela lub ochronę obiektu, zazwyczaj przez telefon lub internet. W skład systemów alarmowych wchodzi centrala alarmowa, manipulator, sygnalizatory i czujki.

Najważniejszym elementem systemu alarmowego jest centrala alarmowa , którą umieszcza się w centralnej części domu. Warto wiedzieć, że lepiej nie montować tego urządzenia przy drzwiach wejściowych, gdyż istnieje ryzyko jego uszkodzenia, zanim uruchomi się alarm. Centrali nie należy też montować w miejscach, gdzie będzie narażona na wilgoć czy pyły, np. w kotłowni, łazience lub garażu.

Kolejnym elementem systemu alarmowego jest manipulator , który zazwyczaj montuje się w pobliżu drzwi, aby móc szybko włączyć lub wyłączyć alarm. Manipulatory służą do programowania i zarządzania działaniem systemu. Spotykamy głównie manipulatory z wyświetlaczem LCD lub LED.

O włamaniu poinformują nas z kolei sygnalizatory , które emitują dźwięk o niskiej częstotliwości. Powinny być zamontowane w różnych częściach domu i w jego otoczeniu.

Intruza wykryją zaś czujki rozmieszczone w wielu miejscach domu i na posesji. Należy wybrać czujki różnego rodzaju, które różnią się sposobem działania. Czujki ruchu PIR analizują temperaturę na danym obszarze i reagują wtedy, kiedy temperatura się zmienia. Czujki mikrofalowe wykorzystują emisję fal radiowych odbijających się od przedmiotów czy ludzi. Jeśli fala odebrana ma inną częstotliwość niż wysłana, zostaje włączony alarm. Czujki zbicia szkła uruchomią alarm w razie wybicia szyby okiennej przez włamywacza.

Zobacz film: Dom inteligenty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bezprzewodowe systemy alarmowe do samodzielnego montażu

Bezprzewodowe systemy alarmowe są zdecydowanie łatwiejsze do własnoręcznego montażu niż systemy przewodowe. Przewodowe systemy wymagają kucia w ścianach, w których ukrywa się przewody, a następnie maskuje pod warstwą tynku. Nie każdy potrafi to zrobić, a przede wszystkim nie każdy może sobie pozwolić na generalny remont, który może być bardzo kosztowny. Montaż systemu alarmowego, który nie wymaga okablowania, a poszczególne jego elementy komunikują się ze sobą bezprzewodowo, to rozwiązanie proste, a do tego pozwala zaoszczędzić czas i obniżyć koszty instalacji.

Jednak wcale nie oznacza to, że bezprzewodowe systemy alarmowe do samodzielnego montażu to systemy o ograniczonych funkcjach. Większość z nich daje możliwość podłączenia wielu rodzajów czujek, takich jak czujki ruchu, dymu, gazu, tłuczonego szkła, dzięki czemu dobrze spełniają swoje zadanie w kwestii bezpieczeństwa ludzi i mienia. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy bezprzewodowych systemów alarmowych, które idealnie nadają się do samodzielnej instalacji i konfiguracji. Większość elementów w tego typu systemach jest zasilana bateriami – jedynie centrala powinna być zasilana energią elektryczną. Przy montażu urządzeń należy pamiętać, by nie instalować ich od razu w danym miejscu, najpierw warto sprawdzić łączność wszystkich urządzeń z centralą. Zazwyczaj mocuje się je dość wysoko, bo to gwarantuje lepszy zasięg. Jeśli elementy systemu komunikują się ze sobą bez zakłóceń, można zamocować je na stałe w danym miejscu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie