Dom

Jaki stół wybrać do mieszkania? Zobacz nasz typ – okrągły stół rozkładany!

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Stół to jeden z najbardziej kluczowych elementów wystroju każdego domu. To przy nim codziennie spożywamy posiłki, rozmawiamy, pracujemy. Najczęściej wybór pada na okrągły stół rozkładany. W artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu do domu. 

Okrągły stół rozkładany to najlepszy z możliwych wyborów! Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jego funkcjonalność. Stół taki zajmuje naprawdę niewiele miejsca w porównaniu do innych kształtów stołów, dzięki czemu sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu czy na niewielkiej powierzchni. Okrągły stół ma wiele zalet. Warto również zastanowić się nad kupnem okrągłego stołu rozkładanego, dzięki czemu przyjęcie przy dużej liczby gości czy zorganizowanie sporej kolacji dla naszej rodziny, nie sprawi nam żadnego problemu.

Okrągły stół rozkładany

Najwięcej miejsca w naszym mieszkaniu zajmują stoły prostokątne. Są duże i kanciaste, a dodatkowo narożniki tego typu stołów powodują, że jesteśmy narażeni na zahaczenie lub uderzenie. Ze stołem okrągłym nie ma tego problemu, ma opływowe kształty, i pasuje niemal do każdego wnętrza. Jednakże należy pamiętać, że o ile stół prostokątny można dostawić do ściany, o tyle stół okrągły musi delikatnie odstawać od niej, aby dobrze się prezentować. Trzeba też zostawić wolną przestrzeń na krzesła, dlatego odległość od ściany powinna wynosić od sześćdziesięciu do stu centymetrów. Warto postawić zwłaszcza na okrągły stol rozkładany, który świetnie sprawdzi się, jeśli mamy dużą rodzinę lub lubimy przyjmować wielu gości. Biały okrągły stół rozkładany to dobre rozwiązanie w pomieszczeniach niewielkich. Biel powoduje, że mebel nie przytłacza pomieszczenia, powierzchnia lokum wydaje się większa, przestronniejsza. Dodatkowo okrągły stół rozkładany biały to rozwiązanie niezwykle modne, gdyż wpasowuje się w popularny ostatnio styl skandynawski, w którym dominują kolory jasne – szarości, beże i biele oraz naturalne materiały, jak drewno, wiklina lub ratan.

Okrągły stół rozkładany do jadalni

Kuchnia lub jadalnia to serce każdego domu. Całą rodziną spotykamy się przy stole, aby porozmawiać, napić się herbaty, zjeść posiłek, pograć w karty czy poczytać książkę. Zatem wybór stołu do takiego pomieszczenia jest niesamowicie istotny. Oczywiście kształt stołu oraz jego wielkość powinniśmy dopasować do wielkości oraz układu pomieszczenia. Okrągły stół rozkładany do jadalni czy kuchni sprawdzi się świetnie. Duży okrągły stół rozkładany będzie wyglądał stylowo, nada przytulnego charakteru, a zarazem stosunkowo mało miejsca.

Okrągły stół rozkładany z krzesłami

Stół okrągły może mieć bardzo wiele rodzajów blatów – może być zarówno drewniany, jak i szklany. Może też posiadać ruchomą część blatu, którą można schować (stół rozkładany). Posiadacze bardzo małych wnętrz mogą zdecydować się na zakup stołu z blatem wiszącym, który podnosimy tylko wtedy, gdy chcemy spożyć posiłek lub posiedzieć przy stole z gazetą. Jest on zamontowany na zawiasach przy ścianie – wystarczy, że uniesiemy blat i wesprzemy do na nogach, które są ulokowane pod płytą. Jeśli jednak marzy nam się stół z prawdziwego zdarzenia, warto mimo wszystko zdecydować się na okrągły stół w wersji rozkładanej. Z jednej strony będziemy mogli cieszyć się tradycyjnym stołem, a z drugiej zaś strony będziemy mieli świadomość, że możemy powiększyć jego powierzchnię. To dobre rozwiązanie dla dużej rodziny lub gdy lubimy organizować przyjęcia dla gości. Najczęściej w asortymencie sklepów mamy do wyboru okrągły stół rozkładany na 12 osób.

Dla osób dysponujących dużym budżetem lub lubiących nowinki designerskie idealny okazać się może okrągły stół rozkładany ruchem obrotowym. Jak sama nazwa wskazuje, stół ten można rozłożyć i złożyć za pomocą kilku ruchów obrotowych. Z naprawdę małego stolika można w szybki, wręcz magiczny, sposób stworzyć wielki stół dla całej rodziny. Jeśli jednak wolimy klasykę lub podobają nam się antyki, na wielu wyprzedażach garażowych czy aukcjach internetowych zakupić możemy stary okrągły stół rozkładany. Taki wybór ucieszy niejednego miłośnika stylu retro.

Gdy zdecydowaliśmy się już na wybór, wielkości, kształtu oraz typu stołu, warto zastanowić się także nad kwestią krzeseł. Krzesła muszą być dopasowane stylem do wybranego przez nas stołu – np. w stylu francuskim, stylu skandynawskim czy rustykalny oraz do liczby członków rodziny. Zazwyczaj wybiera się od czterech do sześciu krzeseł. Jednak warto pamiętać, że dobrze jest mieć większą liczbę krzeseł, np. schowanych w garażu, w wypadku, gdy zechcemy urządzić przyjęcie lub zaprosić wielu gości.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak odnowić drewniany stół kuchenny?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

Pozostałe wiadomości