Styl etno to mieszanka wzorów afrykańskich, arabskich, orientalnych i azteckich. Urządzone w tym stylu wnętrza to podróż dookoła świata i do innych kultur. Jego podstawą są naturalne kolory, ciekawe wzornictwo i kształty. Materiałem najczęściej dominującym w stylu etno jest drewno.
Etno to styl odkryty przez Europejczyków dosyć późno, bo dopiero w latach 70. XX wieku. Miał być powiewem świeżości w klasycznych i zachowawczych wnętrzach. Inspiracją stały się więc północne kraje Afryki i Azja. Przeniesiony do europejskich wnętrz styl raził jednak sztucznością. Brak spójności z europejską klasyką wynikał jednak z braku umiejętności łączenia ze sobą skrajnych elementów i przesyt w liczbie elementów, które chciano wprowadzić do wnętrz. W rezultacie etno wyszło z mody, by ponownie powrócić kilka lat temu w nowej odsłonie. Tym razem postawiono na drobne elementy, które mają za zadanie uzupełniać klasyczne wnętrza europejskich mieszkań. Styl etno to doskonały pomysł na wprowadzenie urozmaicenia do czterech kątów. Jego charakterystyczną cechą jest różnorodność kolorów, wzorów, zdobień i faktur. To połączenie surowego drewna, sznurka, kamienia i soczyście barwnych, wzorzystych materiałów. Nawet niewielkie elementy stylu etno doskonale wzbogacą salon, sypialnię czy też urozmaicą zachowawczy przedpokój.
Styl etno w salonie i sypialni
Wnętrza w stylu etno nawiązują do podróży do najbardziej odległych zakątków świata. Często porównywalny ze stylem kolonialnym styl etno cechuje większa różnorodność wzorów i kolorów. Styl etno jest mieszanką elementów arabskich, orientalnych, afrykańskich i azteckich, które pięknie wyglądają zarówno samodzielnie, jak i połączone ze sobą. Etno to styl bardzo wyrazisty, dlatego już za pomocą niewielkiej liczby elementów możemy odmienić nasz salon czy sypialnię. To pomieszczenia, które dają się najłatwiej zaaranżować i odmienić, nawet jeśli stylem wyjściowym jest skandynawski. Jak więc wprowadzić do wnętrz etno? Podstawą powinny być neutralne i stonowane kolory ścian, które jeszcze bardziej podkreślą egzotyczność dekoracji. Podczas łączenia wzorów i kolorów należy poruszać się w zbliżonych barwach. Niezbędne do odmiany salonu i sypialni będą więc ozdobne poduszki. To najprostszy element dekoracyjny, dzięki któremu w szybki i jednocześnie ekonomiczny sposób możemy zmienić charakter wnętrza.
Nigdy niewychodzącym z mody jest wzór zwierzęcy. Decydując się na poduchę w zebrę lub wzór panterki, należy połączyć je z gładkimi poduszkami w jednolitych barwach, które będą dla nich tłem. Dodatkowym elementem dekoracyjnym łóżka czy kanapy może być również koc, którego wzór będzie nawiązywał do poduszek. Pięknym akcentem może być lampa etno, której podstawę stanowi drewniany i surowy korzeń. Jej płócienny abażur w kolorach ziemi doda wnętrzu ciepła.
Styl etno opiera się na połączeniach naturalnych materiałów. Dlatego doskonałym pomysłem będzie zestawianie drewna z kamieniem czy też metalem. Nawiązując do bujnej i soczystej roślinności, warto postawić na zasłony z motywem dzikich roślin. To element odważny, ale nadający wnętrzu etnicznego charakteru. Osoby, które chcą postawić na mocny akcent dekoracyjny, powinny sięgnąć po tapetę etno, którą położą na jednej ścianie. Na podłodze warto położyć dywan płócienny lub w kolorach ziemi, który swoją surową formą będzie nawiązywać do naturalnego oblicza stylu etno. Odważni mogą pokusić się o sztuczną skórę zwierzęcą w odcieniach brązu. To element dekoracyjny, który doskonale współgra z drewnianą, surową podłogą. Nie sprawdzi się natomiast na terakocie. Szukając drobnych elementów dekoracyjnych, warto rozejrzeć się za drewnianymi misami, metalowymi małymi stolikami, koszami splecionymi ze sznurka, lustrem w ciężkich i surowych drewnianych ramach, drewnianymi figurkami zwierząt. Ozdobą ściany w stylu etno będą rogi.
Dekorując wnętrze elementami etnicznymi, należy pamiętać, że styl ten pomimo różnorodności wzorów opiera się na barwach ziemi i kolorach natury, takich jak: oliwkowa zieleń, soczysta czerwień, brąz, beż, odcienie żółtego, kamienna szarość. Wybierane materiały powinny być wykonane tylko z naturalnych surowców: drewna, wikliny, bambusa, wełny itd. Ich celem jest wprowadzenie do wnętrz dzikości i wyrazistości. Styl etno jest bardzo wymagający i łatwo jest przekroczyć granicę kiczu.
Styl etno we wnętrzach kuchni
Wzory etno cechują się funkcjonalnością, a ta jest pożądana w kuchni. Odważni mogą sięgnąć po wyraziste elementy etniczne, wymieniając np. fronty szafek, wstawiając orientalny kuchenny stół czy krzesła, w których wykorzystano naturalne sznurki wplecione w siedziska. Zwolennicy stylu etno, ale w minimalistycznym wydaniu, powinni postawić na drobne elementy dekoracyjne i użytkowe. W tym przypadku sprawdzą się więc lampy z kloszami wykonanymi z wikliny lub tkanin, orientalne firanki i zasłony, ozdobne drewniane lub gliniane naczynia nawiązujące do stylu Maroko, taborety pokryte skórą, siedziska w zwierzęce wzory. Oryginalnym pomysłem jest wprowadzenie do kuchni orientalnej roślinności.
Zobacz także:
Jest pierwszą certyfikowaną kobietą bacą na świecie. "To moje życie, moja pasja"'
Ekspert radzi - jak przygotować buty na jesień? Sprawdź jak skutecznie wyczyścić buty
Kwiaty jesienne na balkon i do ogrodu – jakie rośliny kwitną jesienią i które wybrać?
Zobacz wideo: Jakie dekoracyjne poduszki wybrać? Porady Ewy Mierzejewskiej