Wiśnia należy do rodziny roślin różowatych. Spotkać ją można przede wszystkim na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Głównie jednak we wschodniej Azji , ponieważ w Polsce występują jedynie dwa gatunki wiśni w przeciwieństwie do Azji, gdzie mamy do czynienia z ponad pięćdziesięcioma. W naszym kraju naturalnie występuje wiśnia karłowata oraz ptasia. Pozostałe gatunki są zwykle udomowione.
Zastosowanie wiśni w polskiej gospodarce
Wiśnie w Polsce uprawia się przede wszystkim w ponad trzydziestu różnych odmianach . Według Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych wartych uprawiania w Polsce jest piętnaście gatunków wiśni. Owoce wykorzystuje się przede wszystkim w przetwórstwie spożywczym. Popularnymi produktami są soki, dżemy, nalewki i wina . Dopiero śladową część produkcji wykorzystuje się do sprzedaży w formie nieprzetworzonej i do spożycia.
Drewno wiśni wykorzystywane jest między innymi do produkcji mebli oraz instrumentów muzycznych ze względu na swoją wytrzymałość i twardość oraz stosunkowo łatwe poddawanie się obróbce. Łóżka z drewna wiśni są szczególnie cenione wśród konsumentów, na równi z dębem i orzechem.
Występowanie w Polsce i charakterystyka
Wiśnia w Polsce w stanie dzikim dość często występuje w niższych częściach gór , także na południu i zachodzie . Spotkać ją można przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych. Najczęściej na glebach świeżych i umiarkowanie lub mocno żyznych o odczynie obojętnym.
Wiśnia posiada również właściwości trujące , jednak w stopniu nieszkodliwym dla człowieka, tym bardziej, że ludzie jedzą jedynie owoce wiśni, a właściwości trujące wykazują jedynie niedojrzałe wiśnie lub pozostałe części drzewa.
Większość odmian wiśni zaczyna kwitnąć w okolicach kwietnia i maja, owoce natomiast zbierać można na przełomie lipca i sierpnia.
Uprawa wiśni w Polsce
Przed rozpoczęciem uprawy wiśni należy zastanowić się nad wyborem dobrego dla nich miejsca . Powinno być ono dobrze nasłonecznione i raczej osłonięte od wiatru . Drzewko potrzebuje około 13 m2 powierzchni, aby prawidłowo się rozwijać. Najlepszą glebą będzie gliniasto-piaszczysta. Należy również pamiętać, aby nie sadzić wiśni w zagłębieniach terenu, najlepiej będzie rosła nasłonecznionych stokach, lekkich wzniesieniach. Wiśnia najlepiej będzie rosła na terenie umiarkowanie suchym , nie lubi gleby mokrej i wymaga podlewania jedynie w okresach nasilonej suszy.
Wiśnia wytrzymuje mrozy do -25 stopni, jednak wystarczą już lekkie przymrozki wiosenne, żeby zniszczyć kwiaty wiśni. Podczas uprawy należy spodziewać się problemów z trzema podstawowymi chorobami, na które wiśnie są narażone. Są to między innymi: rak bakteryjny, drobna plamistość liści oraz brunatna zgnilizna , która dotyka przede wszystkim owoce drobnych drzew pestkowych (czyli właśnie takich jak wiśnia).
Nawożenie i cięcie wiśni
Przed posadzeniem i uprawą wiśni należy użyźnić glebę przy użyciu nawozu w formie obornika, kompostu lub nawozu mineralnego . Następnie rok po posadzeniu używa się nawozu dwa razy w roku. Najpierw w marcu, następnie w czerwcu. W kolejnych latach czynność powtarza się już jedynie wiosną. W jednostkowych przypadkach może się jednak zdarzyć, że gleba będzie potrzebowała wsparcia z naszej strony częściej.
Drzewka wiśniowe podcina się w pierwszym roku, dbając o to, aby nie obciąć więcej z bocznych pędów niż do granicy dwóch, trzech oczek. Nie należy naruszać głównych pędów drzewka. W kolejnych latach wiśnie nie wymagają dużych cięć – jedynie należy pilnować, aby usuwać pędy martwe, krzyżujące się lub rosnące do środka korony wiśni.
Zabezpieczenie wiśni na zimę i szczepienie
Zabezpieczenia na zimę wymagają najczęściej głównie młode drzewka, świeżo posadzone. Do typowych zabiegów chroniących drzewko wiśni należy usypanie z kompostu małego kopczyka u podstawy pnia . Chroni to przede wszystkim miejsce szczepienia drzewka oraz zabezpiecza przed zmarznięciem. Często również bieli się drzewka wapnem w ochronie przed mrozem.
Praktyką najpowszechniejszą w obronie przeciwko szkodnikom jest osłanianie pni drzewek siatkami lub smarowanie repelentami, czyli środkami zapachowymi, które odstraszają zwierzęta i nie obgryzają kory.
Praktyką dość ważną w uprawie wiśni i wartą rozważenia jest zaszczepienie drzewka wiśni . Powinno się to praktykować na wiosnę jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji lub latem po owocowaniu. Szczepienia wykonuje się w celu przede wszystkim uodpornieniu wiśni na choroby charakterystyczne dla drzewek owocowych, ale również aby uzyskać obfitszy plon albo większe, bardziej soczyste owoce. Szczepienie stosuje się raczej w większych gospodarstwach a nie przydomowych ogródkach, jednak doświadczeni sadownicy zarówno profesjonaliści jak i hobbiści twierdzą, że daje ta czynność wiele satysfakcji ze względu na długofalowe korzyści.