Aby ogród cieszył pięknem kolorowych tulipanów, trzeba o te kwiaty zadbać. Najlepiej posadzić je w miejscu słonecznym, w żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Tulipany sadzimy jesienią, we wrześniu i w październiku. Przed zimą należy je zabezpieczyć, przykrywając korą, słomą, torfem lub stroiszem. Glebę pod tulipany powinno się natomiast nawozić.
Zobacz też:
- Rośliny cebulowe kwitnące wiosną i latem. Jakie gatunki sadzić i jak je uprawiać?
- Gdzie i kiedy najlepiej sadzić tulipany? Porady i wskazówki
Sadzenie tulipanów – jak i kiedy należy to robić?
Tulipany są jednymi z popularniejszych ogrodowych kwiatów, zapewne ze względu na ogromną różnorodność odmian. Występują w różnych kolorach oraz kształtach, dlatego każdy miłośnik kwiatów z pewnością znajdzie swój ulubiony rodzaj tulipana. Aby cieszyć oko widokiem kwiatowych rabatek, najpierw musimy tulipany posadzić.
Jak wygląda sadzenie tulipanów? Jakie kroki przedsięwziąć, by wiosną wstawić do wazonu bukiet tulipanów? Zaczynamy od wyboru cebulek tulipanów. Należy zwrócić uwagę, aby były sporej wielkości. Dobrze, jeśli są jędrne, raczej wystrzegajmy się tych rozmiękłych i przebarwionych. Warto też sadzić cebulki tulipanów w koszyczkach, co zapobiega zjadaniu ich przez gryzonie, a także ułatwia późniejsze wykopanie.
Kiedy sadzić tulipany, by zdążyły ukorzenić się do zimy? Najlepszym terminem jest koniec sierpnia lub początek września, ale możemy także zasadzić je w październiku. Zanim jednak to zrobimy, warto glebę użyźnić nawozem. Najlepiej sprawdzi się wolnodziałający nawóz mineralny.
Warto też dowiedzieć się, jak sadzić tulipany, aby rozwijały się prawidłowo. Należy więc wybrać odpowiednie miejsce dla kwiatów. Tulipany dobrze czują się w tych nasłonecznionych, z żyzną i wilgotną glebą o obojętnym odczynie. Możemy je posadzić nie tylko w ogrodzie, ale także w dużej donicy, którą ustawimy na balkonie lub tarasie. Rośliny sadzimy na odpowiednią głębokość, a więc około 11–13 cm lub na głębokość równą 2–3 wysokościom cebulki. Przed zimą cebulki tulipanów musimy zabezpieczyć torfem, korą lub gałązkami iglaków.
Czy tulipany można sadzić wiosną? Nie powinno się tego robić. Dzięki posadzeniu ich jesienią mają szansę ukorzenić się do zimy, przetrwać ją i zakwitnąć wiosną. Jeśli w okolicach wiosny/lata zdarzyło nam się nabyć cebulki tulipanów, należy przechować je do jesieni w chłodnym i suchym miejscu. Od czasu do czasu trzeba też wszystkie przejrzeć, aby usunąć te psujące się. Sadzenie tulipanów wiosną jest więc niewskazane.
Tulipany – uprawa kwiatów
Najważniejszym zabiegiem, który musimy przeprowadzać, troszcząc się o tulipany, jest usunięcie przekwitłych kwiatów, czyli tzw. ogłowienie . Nie należy jednak usuwać liści. W tym przypadku czekamy, aż całkiem zaschną. Tulipany po przekwitnięciu należy nadal podlewać, aż do momentu, gdy zacznie się obsychanie liści.
Musimy też wiedzieć, kiedy wykopać tulipany . Jest to bowiem zabieg niezbędny do przeprowadzenia w przypadku tych kwiatów. Robimy to, kiedy wszystkie liście zwiędną, a więc najczęściej w lipcu. Gdy już wykopiemy cebule, trzeba je dobrze oczyścić, a potem przechować w suchym miejscu, aż do jesieni. Cały proces wykopywania cebulek powtarzamy co roku, w przeciwnym razie kwiaty mogą nie zakwitnąć lub zakwitnąć znacznie słabiej. Uprawa tulipanów w gruncie nie jest skomplikowana i w zasadzie ogranicza się do zabezpieczania cebulek na zimę i wykopania ich latem.
Jeśli z roku na rok chcemy mieć więcej tulipanów, wcale nie musimy kupować nowych cebulek, wystarczy, że dowiemy się, jak rozmnażać tulipany . I choć proces rozmnażania kwiatów może się nam wydawać skomplikowany, robimy to często, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Rozmnażanie tulipanów może przebiegać na dwa sposoby: poprzez nasiona i poprzez cebulki przybyszowe. Pierwszy sposób jest jednak bardziej skomplikowany i raczej nie jest praktykowany w przydomowych ogródkach. Rozmnażanie przez cebulki przybyszowe jest banalnie proste. Wykopując roślinę latem, zauważamy, że od macierzystej cebuli odchodzą malutkie, świeże cebulki, zazwyczaj w liczbie 3–4. Musimy delikatnie je wyjąć, oddzielić od cebulki macierzystej, oczyścić i przechować do jesieni, by następnie wsadzić je do gruntu.
Jak dbać o cięte tulipany?
Tulipany nie tylko zdobią nasze ogródki, doskonale wyglądają również wstawione do wazonu . Co zrobić, by jak najdłużej zachowały świeżość i cieszyły oko bogactwem barw? Wystarczy stosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim przycinamy łodygi, najlepiej pod kątem 45 stopni. Łodygę możemy też delikatnie nakłuć szpilką. Zabiegi te umożliwiają roślinie pobieranie większej ilości wody. Dodatkowo musimy pamiętać o usuwaniu dolnych liści, by nie gniły, a także o codziennym wymienianiu wody w wazonie. Co jeszcze możemy zrobić, aby bukiet tulipanów pozostał świeży na dłużej ? Łodygi możemy podcinać regularnie co kilka dni, a na noc wynosić kwiaty do chłodniejszego pomieszczenia. Warto też pamiętać, że cięte kwiaty nie lubią stać w przeciągach ani w zbyt nasłonecznionych miejscach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN