Jak wygląda świerk? Gatunki i odmiany świerków

Świerk
Jak wygląda świerk? Gatunki i odmiany świerków
Źródło: Sergi Escribano/Getty Images
Świerk należy do drzew wiecznie zielonych o dużym, regularnym pokroju. Świerk pospolity rośnie naturalnie w górzystych obszarach naszego kraju. Drzewo może być uprawiane jako roślina ozdobna. Wystarczy wybrać odpowiedni gatunek, taki jak świerk serbski, świerk srebrny (kłujący), świerk biały czy świerk syberyjski.

Sadzonki świerka rosną bardzo szybko, dlatego często wykorzystuje się je do wykończenia ogrodów (również w formie żywopłotu) czy jako choinki na Boże Narodzenie. Sadzenie świerków wymaga dużej ilości miejsca, ponieważ drzewa osiągają zwykle bardzo rozłożysty pokrój.

Zobacz wideo: Jaką choinkę wybrać?

Jaką choinkę wybrać?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Świerk – idealne drzewo do ogrodu

Świerk to jedno z najpopularniejszych drzew, które można spotkać w ogrodach. Należy do rodziny sosnowatych. jest typem iglastym – ma wiecznie zieloną koronę, pięknie prezentującą się na tle zimowego krajobrazu. Świerk występuje w Europie, Ameryce i Azji. W Polsce gatunek pospolity rośnie naturalnie na obszarze północno-wschodnim. Świerk ze względu na swój atrakcyjny wygląd jest uznawany za roślinę ozdobną. Można zasadzić go w ogrodzie pod warunkiem, że ma odpowiednią ilość miejsca do wzrostu. Świetnie sprawdza się jako żywopłot. Świerki uprawiane są również na specjalnych plantacjach. Zakupione w takim miejscu pełnią funkcję drzewka bożonarodzeniowego. Jak wygląda świerk? Drzewo jest wysokie, ma dość rozłożysty, stożkowaty pokrój z kłującymi szpilkami. System korzeniowy świerka, szczególnie gatunku pospolitego, jest płytki, przez co przy mocnych wiatrach i odosobnionym stanowisku jest mocno narażony na wywroty. Szyszki świerka są długie i zwisają do dołu.

Popularne gatunki świerków

Gatunki świerków różnią się od siebie w zależności od miejsca występowania i samego wyglądu. Do tych najpopularniejszych zalicza się:

  • świerk serbski – gatunek, który szybko rośnie i osiąga do 30 m wysokości. Naturalnie występuje na Bałkanach. Ma stożkowaty pokrój i krótkie, ostre igliwie, które od dołu przybiera jasną barwę. Drzewo jest odporne na mróz i zanieczyszczenia, dlatego jest jednym z najchętniej uprawianych gatunków. Preferuje glebę o odczynie zasadowym.
    • świerk pospolity – w środowisku naturalnym występuje w północno-wschodniej Polsce, na terenie Europy i Ameryki. Osiąga do 50 m wysokości. Ma regularny, stożkowaty kształt korony i gładką korę, która z czasem staje się łuskowata. Ten gatunek nie jest odporny na mróz, suszę i wiatr. Najlepiej rośnie na glebach gliniastych i wilgotnych.
      • świerk kłujący – inna nazwa to świerk srebrny lub świerk srebrzysty . Naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Jego pokrój jest gęsty i stożkowaty. W uprawie osiąga do 20 m wysokości. Jego nazwa pochodzi od koloru igieł, które są krótkie, sztywne i mienią się w odcieniach szarości. Gatunek jest odporny na mróz i zanieczyszczenia, a głębszy system korzeniowy zapewnia lepszą ochronę przed wiatrem. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie gleby, choć słabo rośnie w cieniu.
        • świerk biały – pochodzi z Ameryki Północnej. Osiąga do 30 m wysokości, a w uprawie do 12 m wysokości. Drzewo posiada krótkie, lekko kłujące igliwie, często w niebieskozielonym odcieniu. Preferuje gleby przepuszczalne, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym.
          • świerk syberyjski – naturalnie występuje w Azji. Jest wysokim gatunkiem – osiąga do 60 m wysokości. W uprawie jest niższy i maksymalnie może mieć 20 m wysokości. Ma dość wąski pokrój, więc nie zajmuje dużo miejsca. Sadzonki świerka syberyjskiego rosną bardzo szybko. Jego płytki system korzeniowy sprawia, że podczas silnego wiatru jest bardziej narażony na wywracanie, za to cechuje się odpornością na mróz i zanieczyszczenia.

            Najciekawsze odmiany świerków 

            Wśród odmian świerków można wyróżnić świerka kłującego "Glauca Globosa". To odmiana karłowata – osiąga maksymalnie 3 m wysokości, ma gęsty i stożkowaty pokrój, rośnie wolno. Bardzo popularny jest też świerk biały "Conica". Młode drzewka są niskie (do 1 m wysokości), starsze okazy mogą mieć ponad 3 m wysokości. Ma bardzo gęsty, oryginalny pokój. Świerki ozdobne "Conica" są uprawiane w ogrodach, parkach, rabatach czy pojemnikach. Warto wyróżnić też świerk serbski "Aurea" o wąskim, stożkowatym pokroju. Cechuje go szybki wzrost i oryginalna barwa – igły przybierają żółty odcień.

            Sadzenie świerków

            Wybierając świerk do ogrodu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego odmianę. Takie, które osiągają dużą wysokość, potrzebują sporej ilości miejsca, by mogły się swobodnie rozrastać. W mniejszych ogrodach sprawdzą się najlepiej odmiany karłowate. Sadzenie świerków najlepiej wykonać na przełomie wiosny i lata, aby młode sadzonki nie zostały osłabione przez mróz. Ze względu na podatność młodych okazów na niskie temperatury, w okresie jesiennym trzeba je przed nimi zabezpieczyć. Gleba dla tych iglaków powinna być gliniasto-piaszczysta, ponadto wzbogacona kompostem. Drzewko należy systematycznie podlewać, a na wiosnę można także przycinać, formując jego pokrój lub tworząc gęsty żywopłot. 

            Zobacz też:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Sergi Escribano/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości