Ogród

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? "Nie możemy doprowadzić do przechłodzenia tej rośliny"

Ogród

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Rodzina gwiazd… betlejemskich

Hecznarowice to niewielka miejscowość w województwie śląskim. Na jej terenie znajduje się wyjątkowe gospodarstwo ogrodnicze, którego właściciele od lat z największą dbałością doglądają gwiazd betlejemskich. W Dzień Dobry TVN Ada i Piotr Babiuch opowiedzieli o uprawie popularnej rośliny, która często gości w polskich domach w okresie świątecznym.

Gwiazdy betlejemskie - pasja małżeństwa z Hecznarowic

W imponującej kolekcji gwiazd betlejemskich Ady i Piotra Babiuchów znajduje się ponad 30 tys. okazów w różnych odcieniach. Małżeństwo z dwudziestosześcioletnim stażem od lat zajmuje się uprawą wyjątkowych roślin, które stanowią ważny symbol Bożego Narodzenia.

- Połączyła nas szkoła ogrodnicza z Bielska-Białej, do której razem uczęszczaliśmy. Tam się poznaliśmy na studniówce - zdradził Piotr Babiuch. Dodał też, że pierwszym kwiatem, który wręczył żonie, wcale nie była gwiazda betlejemska. Na początku znajomości obdarował ukochaną różą pochodzącą z innego gospodarstwa.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Uprawa gwiazdy betlejemskiej nie jest trudna, jednak niesie za sobą konieczność stosowania się do kilku wskazówek. Zdaniem właścicieli okazałego gospodarstwa ogrodniczego, najważniejsza jest w tym wypadku troska o odpowiednie warunki przechowywania doniczki z poisencją.

- Podstawa to jest transport. Nie możemy doprowadzić do przechłodzenia tej rośliny. Z miejsca, w którym kupujemy, postarajmy się ją zapakować w worek foliowy albo najlepiej w papier i przetransportować od razu do domu - zauważyła Ada Babiuch.

Co ciekawe, wrażliwej na chłód roślinie może zaszkodzić także regularne wietrzenie domowych pomieszczeń, dlatego warto zatroszczyć się o to, by nie miała ona kontaktu z mroźnym zimowym powietrzem. Małżonkowie z Hecznarowic wspomnieli również o innym, równie istotnym aspekcie uprawy.

- Druga bardzo ważna rzecz to jest podlewanie - ocenił Piotr Babiuch. Zgodnie z jego instrukcją, gwiazdę betlejemską powinniśmy nawadniać za pomocą spodka o wysokości 1,5 cm. Płytkie naczynie wypełnione wodą powinniśmy zostawić na około 10 minut. Po upływie tego czasu, należy pozbyć się nadmiaru płynu po to, by nie doprowadzić do wspomnianego już wcześniej wychłodzenia rośliny.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości