Co symbolizuje opłatek? Krótka historia i przepis na opłatek domowy

Przepis na domowy opłatek. Jaka jest jego symbolika?
Dlaczego opłatek wigilijny znany jest tylko w Polsce?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Opłatkiem dzielimy się w noc wigilijną. Jest to symbol pojednania i przebaczenia, jednak co jeszcze wyraża opłatek? Czy we wszystkich krajach ludzie dzielą się nim przed Wigilią? O tym w Dzień Dobry TN opowiedział Piotr Kucharski, kucharz.

Krótka historia opłatka

W początkach chrześcijaństwa łamanie się opłatkiem było symbolem komunii duchowej członków we wspólnocie, prawdopodobnie wzięło się to ze zwyczaju błogosławienia chleba, czyli eulogii, która odbywała się podczas pierwszych mszy. W późniejszym czasie rytuał ten został zakazany, aby zachować różnicę między chlebem, który został konsekrowany, a tym, który został pobłogosławiony. Po tym czasie opłatki wypiekane były przy klasztorach lub kościołach. - W Polsce dzielnie się samym opłatkiem, [...], dzielenie się podczas Wigilii jest od XVIII wieku i w ogóle wcześniej zaczęło się od dzielenia chleba - powiedział w Dzień Dobry TVN Piotr Kucharski.

Chociaż dzielenie się opłatkiem jest zwyczajem praktykowanym od wielu lat, to stał się on jedną z liturgicznych przyczyn rozłamu kościoła na zachodni - łaciński i wschodni - grecki, dzisiaj znany jako Prawosławie.

W katolicyzmie opłatek jest cienkim płatkiem chlebowym, który powinien być wypiekany z białej mąki i wody, nie dodaje się do niego zakwasu, soli, ani drożdży. W prawiosławiu tę rolę pełni prosfora, czyli pieczywo, które wypieka się z mąki, wody, soli oraz koniecznie z zakwasu. Jest ona używana podczas mszy świętej, a po nabożeństwie rozdawana jest wierzącym, którzy mogą zabrać ją do domu. Podczas obchodów Wigilii Bożego Narodzenia świętujący dzielą się nią i popijają łykiem święconej wody. 

Symbolika opłatka

Poza Polską, zwyczaj dzielenia się opłatkiem spotykany jest we wschodniej części Europy - na Białorusi, Ukrainie, Litwie, ale też na Słowacji, w Czechach oraz we Włoszech. Dzielenie się nim ma wyrażać chęć bycia razem. Z łaciny oblatum, czyli opłatek, oznacza dar ofiarny, a symbolizować miał chleb. Dawanie i przyjmowanie opłatka, jako chleba, oznacza również, że trzeba być dobrym i podzielnym niczym właśnie chleb. 

- W całych tych wszystkich historiach najciekawsze są te wierzenia, takie ludowe bardziej. Doskonale wiemy, że w noc wigilijną karmi się, daje się zwierzętom różowy albo zmielony (opłatek), [...], liczymy, że one przemówią do nas i powiedzą coś ludzkim głosem - dodał.

Warto dodać, że dzielenie się opłatkiem miało chronić dom przed piorunami. - Przed chorobami, że zwierzęta można było dymem okadzać z palonego opłatka i one wyzdrowieją, tego jest mnóstwo - stwierdziła Piotr Kucharski.

Opłatek - przepis krok po kroku

Składniki:

  • mąka pszenna - 100 g,
  • woda - 80 g,
  • olej - 10 g.

Sposób wykonania:

  1. Mąkę z wodą wymieszać na gładką masę.
  2. Na patelni do naleśników rozetrzeć tłuszcz pędzelkiem i nagrzać.
  3. Na gorącą patelnię wlewać cienką warstwę ciasta, piec z dwóch stron.
  4. Odstawić do wystygnięcia. Opłatek powinien po jakimś czasie stwardnieć.

Opłatki przechowywać w chłodnym, ale suchym miejscu. Im dłużej leżakują, tym bardziej kruche i twarde się staną. Można je zanieść do kościoła i poświęcić.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości