Strzałka wodna – opis, rodzaje liści i uprawa. Jakie odmiany i gatunki strzałek występują w Polsce?

Autor:
Adrian
Adamczyk
strzałka wodna

Osoby, które szukają prostego sposobu na udekorowanie swojego oczka wodnego, powinny zainteresować się strzałką wodną. To gatunek, który najlepiej rośnie na głębokości do 1 metra, dzięki czemu nadaje się do większości sztucznych zbiorników wodnych. Czym charakteryzuje się strzałka wodna i jakie rodzaje liści wytwarza?

Strzałka wodna jest rośliną atrakcyjną i łatwą w uprawie. To podstawowy gatunek, który wykorzystuje się do obsadzania przydomowych oczek wodnych. Strzałka wodna wytwarza trzy rodzaje liści, które nieco różnią się od siebie wyglądem, jednak każdy z nich jest niezwykle dekoracyjny. Chcesz wykorzystać roślinę także u siebie? Poznaj zasady jej uprawy oraz popularne mieszańce (gatunki i odmiany).

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Od czego zależy kształt liści strzałki wodnej?

Strzałka wodna to idealny przykład rośliny, u której występuje heterofilia, czyli różnolistność. Oznacza to, że w obrębie jednego egzemplarza danego gatunku nie można wyróżnić tylko jednego rodzaju liści. Kształt liści strzałki wodnej zależy od fazy rozwoju rośliny. U strzałek wodnych wyróżnia się następujące trzy rodzaje liści:

  • liście podwodne, półprzezroczyste i wstęgowate o podłużnym kształcie – rozwijają się jako pierwsze;
  • liście nawodne, czyli pływające po powierzchni o kształcie jajowatym (występują głównie u gatunków, które zostały posadzone na dostatecznie płytkiej wodzie);
  • liście znajdujące się nad powierzchnią wody, o typowym kształcie strzałkowatym.

Strzałka wodna – opis byliny wodnej

Strzałka wodna należy do roślin bulwiastych, których cebule zimują w podłożu zbiorników wodnych. Zakorzenia się na dnie oczka wodnego, w którym została posadzona. W zależności od etapu rozwoju, w ciągu roku na jednym gatunku rośliny mogą pojawić się trzy różne rodzaje liści strzałki wodnej, co czyni roślinę niezwykle dekoracyjną i nieoczywistą.

Strzałka wodna rozpoczyna kwitnienie latem. Jeśli jest zasadzona na odpowiedniej głębokości, roślina pełni funkcję natleniającą cały zbiornik.

Strzałka wodna – popularne gatunki i odmiany

W polskim klimacie najczęściej spotyka się trzy różne mieszańce czystego gatunku strzałki wodnej. Każdy z nich nadaje się do uprawy w sztucznych zbiornikach wodnych, czasem pojawiają się również dziko rosnące rośliny. Istnieją pewne trudności w wyodrębnieniu, które z mieszańców można zaliczyć do oddzielnych gatunków, które zaś do odmian. W bliskim pokrewieństwie do strzałki wodnej bez wątpienia należą:

  • Strzałka szerokolistna – roślina pochodzi z Ameryki Północnej. Kwitnie w podobnym terminie co strzałka wodna. Wyróżnia się kwiatami o żółtych pręcikach oraz większymi, szerszymi i bardziej zaokrąglonymi liśćmi. Cechują się mniejszą mrozoodpornością niż rodzime strzałki wodne, choć znacznie częściej spotyka się w oczkach wodnych na terenie całej Polski, głównie ze względu na większe walory dekoracyjne i oryginalność rośliny. Strzałki szerokolistne słoneczne stanowisko i żyzne podłoże.
  • Strzałka japońska – roślina o niezwykle ozdobnych, pełnych kwiatach. Początek kwitnienia przypada na lipiec, choć może zdarzyć się tak, że pierwsze nadwodne części zaczną pojawiać się już na początku wiosny. Dobrze znosi zimowanie, preferuje słoneczne stanowisko i żyzną glebę. Liście strzałki wodnej japońskiej są nieco bardziej wydłużone niż u podstawowego gatunku. Roślinę sadzi się na płytkich wodach, najczęściej w specjalnych koszach.
  • Strzałka australijska – roślina wyróżnia się szybkim tempem wzrostu oraz oryginalnym, ciemnopurpurowym kolorem liści, na których nierzadko pojawiają się jasnozielone, kontrastujące żyłki. Tak jak pozostałe strzałki, warto sadzić ją w miejscach odpowiednio nasłonecznionych oraz żyznych.

Strzałka wodna – uprawa i sadzenie krok po kroku

Strzałka wodna może być sadzona bezpośrednio w podłożu lub w specjalnie zakupionych koszach, przeznaczonych do uprawy roślin w zbiornikach wodnych. Lepiej unikać umieszczania ich w bezpośrednim towarzystwie fontann i innych strumieni wody. Strzałki wodne źle znoszą nadmiar wilgoci na nadwodnych liściach, a całe rośliny o wiele lepiej czują się w stojącej wodzie, choć czasem, w naturalnym środowisku, można spotkać je także na wodach płynących. Młode rośliny w koszach najpierw umieszcza się dość płytko, tak, aby woda zakrywała tylko ich korzenie, następnie wraz z rozwojem przenosić je na większe głębokości.

Najlepszym podłożem dla strzałek wodnych jest mieszanka gliny oraz piasku. Do całości można dodać również żyzną ziemię ogrodową lub odpowiednio dobrane nawozy.

Zastosowanie strzałki wodnej

Strzałka wodna występuje na płytkich wodach stojących, do głębokości około 1 metra. Wykorzystywana jest głównie w oczkach wodnych jako roślina ozdobna. Co ciekawe, bulwy strzałki wodnej, znajdując się pod ziemią, na dnie zbiornika, są całkowicie jadalne. Po poddaniu ich obróbce cieplnej – gotowaniu bądź pieczeniu – oraz obraniu ze skórki, stają się pokarmem bogatym w skrobię i białko. Najczęściej przyrządza się je w krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia, gdzie bulwy korzeniowe traktuje się również odpowiednim nawozem dla zwiększenia ich rozmiaru. Smakiem przypominają polskie ziemniaki. Zmielone cebule rośliny bywają wykorzystywane także jako zamiennik mąki lub są z nią po prostu mieszane.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Steppeland/Lutgarde De Brouwer/500px/Getty Images

Pozostałe wiadomości