Ogród

Rzeźby 3D z kwiatów. Jak wykonać i pielęgnować figury z żywych roślin?

Ogród

Aktualizacja:

Tomasz Zubilewicz wybrał się do miejscowości Jazowsko, gdzie powiedział rzeźby kwiatowe. Jak wygląda proces przygotowywanie figur 3D z żywych roślin?

Kwiatowe rzeźby

Monumentalne rzeźby z żywych kwiatów coraz częściej zdobią rynki miast oraz prywatne ogrody. Ich wykonanie nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się nam wydawać. Tomasz Zubilewicz odwiedził więc pana Grzegorza Kapłona, który na co dzień pracuje z roślinami, by dowiedzieć się, jak krok po kroku zrobić kwiatowe figury.

Trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną i artystyczną. W przypadku rzeźb trójwymiarowych musimy dobierać je tak, aby miały racje bytu

-powiedział pan Grzegorz Kapłona.

Pan Grzegorz dodał także, że podstawą rzeźby zawsze jest mieszkanka torfu wysokiego, ziemi ogrodowej i nawozu wymieszanego w odpowiednich proporcjach z hydrożelem. To tworzy całość, której deszcz nie jest w stanie wypłukać.

Pasja międzypokoleniowa

Pan Grzegorz przyznał również, że prowadzi rodzinny biznes. Dawniej tata uczył go pielęgnacji i pracy z kwiatami. Z biegiem lat rośliny pochłaniały go coraz bardziej, a zdobyte doświadczenie motywowało do dalszych eksperymentów. Obecnie ogrodem zainteresowana jest także córeczka właściciela.

- Przeciętniej wielkości figura waży nawet do 6- 8 ton. W całości wypełniona jest podłożem. Stworzyłem już motyla, wiewiórkę oraz słonia -dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Kwitnące i jadalne kwiaty w twoim ogrodzie lub na balkonie. Porady ogrodnika

Szukała zajęcia po urodzeniu dziecka. Dziś jej wyroby sprzedawane są na całym świecie. "Wszystkie kwiaty zbieram sama"

Czy warto kupować kwiaty w dyskontach? "Taką roślinę trzeba poddać kwarantannie"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości