Ogród

Pnącza - rośliny, które łączą niebo i ziemię. Jakie gatunki sprawdzą się na naszych działkach?

Ogród

Przez ostatnie cztery miesiące wspólnego działkowania przycinaliśmy gałęzie wysoko w koronach drzew i sadziliśmy rośliny przy samym gruncie. Są jednak rośliny, które łączą niebo i ziemię – pnącza. Pod koniec czerwca wspaniale rozkwitają wielokolorowe, pachnące nocą wiciokrzewy, rdestówka Auberta, czy powojniki. Gatunki, które idealnie sprawdzą się na działkach i w ogrodach pod lupę wziął Łukasz Skop.

Ozdabiamy roślinami płoty, bramy i siatki

Niedawno Łukasz Skop zdradził nam, jak zasiać łąkę kwietną. Tym razem ogrodnik postanowił zająć się płotami, a konkretnie siatką ogrodową, którą w piękny sposób można ozdobić roślinnością. Jak przyznał, do tego zadania najlepiej sprawdzi się wilec, jednoroczna roślina pnąca, która szybko zagęszcza się i okrywa wspaniałymi purpurowymi i fioletowymi kwiatami.

Wilca siejemy zazwyczaj wczesną wiosną, ale wciąż można go jeszcze wysiać pod koniec czerwca. Myślę, że teraz wysiany wilec powinien jeszcze bardzo szybko zakryć tę nieatrakcyjną siatkę i zakwitnąć we wrześniu i październiku

– powiedział Łukasz.

Jak zasiać roślinę krok po koku? Pierwszym etapem jest wykopanie wzdłuż ogrodzenia kilku dołków, do których następnie wrzucamy po kilka dość dużych nasion wilca. Wykopane wgłębienia zasypujemy ziemią i podlewamy.

Rośliny wieloletnie

Na wielu działkach często spotykamy się z roślinami wieloletnimi, o które należy stale dbać i pielęgnować. Do takich gatunków zalicza się winorośl. Roślina pozostawiona na długie lata, zaczyna żyć własnym życiem i rozrasta się niekoniecznie w pożądanym przez nas kierunku. Łukasz zdradził, że można temu zaradzić.

Starą winorośl można radykalnie przyciąć i odmłodzić. Najlepiej to zrobić w lutym. W tym roku przegapiłem termin, ale przycinaniem mogę zapewnić sobie lepsze zbiory owoców jesienią

– powiedział.

W tym celu należy pozbyć się wszystkich suchych gałązek i pędów niepotrzebnie zagęszczających koronę, a następnie wszystkie jednoroczne pędy, na których widać rozwijające się kwiatostany przyciąć na trzy do pięciu liści.

Szklarnia

Czas nowalijek w szklarniach dobiegł już końca. Teraz zostały tam już tylko pomidory, koperek i trochę cebuli. Łukasz Skop zaproponował, by puste miejsca zapełnić tropikalnym pnączem zwanym passiflora.

Passiflory nie lubią mrozu, więc jesienią trzeba będzie je z powrotem wnieść do domu. Jeśli chcecie uprawiać je w szklarni przez cały sezon, to można je bezpośrednio sadzić do ziemi

- powiedział.

Rodzaje pnączy

Każda roślina pnąca w charakterystyczny sposób czepia się podpór. Passiflora, winorośl, groszek i dynia, wytwarzają wąsy czepne. Najłatwiej czepiają się tymi wąsami podpór ze sznurka albo patyków wielkości ołówka. Inny sposób ma fasola, która owija się wokół tyczek prawoskrętnie, albo chmiel, który wspina się po tyczkach, owijając się w lewą stronę.

W jeszcze inny sposób wspinają się pnącza takie jak tropikalna monstera albo nasz pospolity bluszcz. Wytwarzają one korzenie przybyszowe, które przylegają do gładkich powierzchni. Mogą wspinać się na przykład po ścianie albo po drzewie

– dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości