Pięciornik krzewiasty to kulisty krzew, który występuje dziko w Europie i w Azji, ale w Polsce spotyka się go wyłącznie jako roślinę uprawną. Jak go pielęgnować, aby kwitł jak najdłużej?
Pięciornik krzewiasty ‒ odmiany
Pięciorniki krzewiaste występują w trzech kolorach: białym, różowym i żółtym. Kwiaty pięciornika krzewiastego są drobne, do 3 cm średnicy. Obficie kwitnie od czerwca do października, a liście są zielone od kwietnia do listopada.
Odmiany pięciornika krzewiastego:
· pięciornik krzewiasty „Red Ace” ‒ niski krzew (0,5 m wysokości i 1 m szerokości) o drobnych listkach i pomarańczowoczerwonych kwiatach,
· pięciornik krzewiasty „Abbotswood” ‒ rozłożysty krzew z białymi kwiatami,
· pięciornik krzewiasty „Beesii” ‒ srebrne liście, żółte kwiaty,
· pięciornik krzewiasty „Goldfinger” ‒ średniej wielkości krzew (1,3 m wysokości i 1,5 m szerokości) o żółtych kwiatach,
· pięciornik krzewiasty „Goldstar” ‒ 0,8 m wysokości i 1 m wysokości, ciemnożółte kwiaty,
· pięciornik krzewiasty „Maanleys” ‒ żółte kwiaty,
· pięciornik krzewiasty „Tangerine” ‒ żółtopomarańczowe kwiaty,
· pięciornik krzewiasty „Blink” ‒ różowe kwiaty,
· pięciornik krzewiasty „Hopley’s Orange”.
Pięciornik krzewiasty ‒ uprawa
Uprawa pięciornika krzewiastego nie jest trudna. Ta roślina jest odporna na mróz, susze, a także na zanieczyszczenie powietrza. Lubi słońce, ale dobrze rośnie też w półcieniu.
Nie potrzebuje bardzo żyznej gleby ‒ może być uboga lub średnio bogata w składniki odżywcze. Najlepiej rośnie na lekkich glebach piaszczystych, ewentualnie piaszczysto-gliniastych. Urośnie też na innych glebach, będzie jednak mniej bujny. Nie ma znaczenia odczyn gleby.
Może rosnąć na skalniaku, rabacie oraz tworzyć żywopłot. Jako roślinę okrywową sadzimy go w odstępach 70-80 cm. Pięciorniki krzewiaste rosną dość powoli, ale mogą zdobić ogród nawet kilkadziesiąt lat.
Pięciornik krzewiasty ‒ podlewanie i pielęgnacja
Pięciornik obficie podlewamy, szczególnie latem. Ale nie dopuszczamy też, by woda „stała” wokół rośliny. Nawożenie pięciornika krzewiastego rozpoczynamy po 3-4 latach od posadzenia, gdyż sadzimy go na żyznej glebie. Kompost możemy wykorzystywać na wiosnę i jesienią, nawozy potasowo-magnezowe między sierpniem a październikiem. Pięciornik krzewiasty nie będzie się dobrze rozwijał przy nadmiernym nawożeniu. Warto nawozić niezbyt często i obserwować roślinę.
Pięciornik krzewiasty ‒ rozmnażanie
Sadzonki przygotowujemy w następujący sposób:
· najpierw moczymy bryłę korzeniową przez 10-20 minut, aż dobrze nasiąknie;
· odcinamy suche i uszkodzone pędy;
· oczyszczamy z chwastów miejsce w ogrodzie, które wybraliśmy dla pięciornika;
· dołek dla pięciornika krzewiastego powinien mieć głębokość 40 cm a średnicę ok. 30 cm;
· wysypujemy trochę świeżej ziemi na dno dołka;
· wkładamy roślinę i obsypujemy świeżą ziemią, od góry możemy wykorzystać już zwykłą ziemię z ogrodu;
· ubijamy ziemię;
· obficie podlewamy;
· warto wyściółkować glebę wokół rośliny, aby ograniczać rośnięcie chwastów.
Przez dwa pierwsze lata po posadzeniu obficie podlewamy pięciornika. Lepiej w tym czasie podlewać go rzadziej, a obficiej, aby korzenie rośliny rozwijały się w głąb ziemi.
Pięciornik krzewiasty ‒ kiedy sadzić?
Nasiona pięciornika krzewiastego wysiewamy jesienią do doniczek z substratem. Przez zimę podlewamy regularnie i trzymamy je w domu. Do ogrodu możemy je przesadzić na wiosnę,
Jeśli mamy sadzonkę pięciornika krzewiastego, możemy zasadzić ją w każdym momencie, gdy tylko gleba nie jest zamarznięta, czyli między marcem a listopadem. Najwygodniej jednak zasadzić pięciornika wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (sierpień-listopad), kiedy nie musimy się zbytnio martwić nawodnieniem. Jak każda świeżo posadzona roślina, pięciornik potrzebuje dużo wilgoci, a o tych porach roku sporo otrzyma od natury w postaci deszczów ‒ wiosennych lub jesiennych. Do tego przy niskich temperaturach woda tak szybko nie paruje jak. w lecie czy wiosną.
Pięciornik krzewiasty ‒ przycinanie
Na wiosnę (między lutym a marcem) pięciornik krzewiasty powinien zostać przycięty, co pobudzi go do wypuszczania nowych pędów. Ucinamy gałęzie na wysokości 20-30 cm, formując krzew w kształt kuli. Nie musimy się obawiać, że utniemy gałęzie w złym miejscu, jak w przypadku wielu innych roślin. Aby odmłodzić krzew, można przyciąć go do wysokości 10 cm.
Pięciornik krzewiasty cięcie znosi bardzo dobrze, a nawet nadaje się do uprawiania jako bonsai.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN