Pelargonia angielska. Uprawa, pielęgnacja, odmiany

GettyImages-979292316.jpg
GettyImages-979292316.jpg
Pelargonia angielska, inaczej nazywana pelargonią wielkokwiatową lub królewską, to dość wymagający i delikatny kwiat doniczkowy. Uprawia się ją zwykle na domowych parapetach i jest mniej odporna niż gatunki pelargonii hodowanych na balkonach. Można ją także trzymać na balkonie, ale trzeba spełnić kilka warunków. Jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować pelargonię angielską?

Pelargonie angielskie pochodzą z Afryki. Jednak to w XVIII w. w Anglii (skąd pochodzi nazwa) zaczęto je hodować na większą skalę i tworzyć nowe odmiany. Niestety, im piękniejsza odmiana, tym trudniejsza jest jej pielęgnacja.

Pelargonia angielska ‒ odmiany

Pelargonie angielskie to grupa pelargonii pochodząca od pelargonii domowej. Mają większe kwiatostany niż bardziej znane, balkonowe odmiany pelargonii. Kwiaty pelargonii angielskiej mają 6-8 cm średnicy (najczęściej jednak nie przekraczają 5 cm). Wysokość rośliny wynosi, w zależności od odmiany, od 20 do 40 cm.

Odmiany pelargonii angielskiej:

· „Angeleyes” (inaczej pelargonia anielska) ‒ ma niższy, zwarty pokrój,

· „Gandiflora Aristo Burgundy” (kwiaty w kolorze burgunda),

· „Gandiflora Aristo Candy” (kwiaty w kolorze burgunda z różowymi brzegami),

· „Gandiflora Fabiola” (kwiaty różowe z ciemniejszymi przebarwieniami),

· „Gandiflora Burghi” (kwiaty purpurowe z ciemnymi środkami),

· „Gandiflora Aristo Salmon” (kwiaty różowe z łososiowymi środkami),

· „Gandiflora Aristo White With Eye” (kwiaty białe z fioletowymi przebarwieniami)

· „Gandiflora Mandarin” (kwiaty pomarańczowoczerwone z białymi brzegami).

Pelargonie angielskie ‒ uprawa na balkonie

Ze względu na wymagania pelargonii angielskiej, można ją wystawiać na balkon czy taras tylko w lecie. Lubi dużo światła i ciepła, chociaż trzeba uważać, by jej nie przesuszyć i w tym celu podlewać codziennie. Niewielkie wysuszenie nie powinno zaszkodzić roślinie.

Pelargonia angielska na balkonie przetrwa także pod warunkiem, że ochronimy ją przed obfitymi deszczami czy gwałtownymi burzami.

Pelargonia angielska ‒ uprawa

Pelargonie angielskie kwitną od maja do października. Kiedy przekwitną, można je postawić na chłodnym parapecie, aby przezimowały, gdyż są to rośliny wieloletnie.

Pelargonie sadzimy w żyznej, przepuszczalnej glebie. Może mieć lekko kwaśny odczyn.

Miejsce dla pelargonii angielskiej na parapecie powinno być słoneczne, np. przy południowych oknach. Przesadzanie planujemy co roku przy młodych sztukach. Rośliny te lubią mieć dobrze dobraną donicę ‒ ani za dużą, ani za małą. Po kilku latach nie trzeba ich już tak często przesadzać.

Pelargonia angielska ‒ pielęgnacja

Podczas upałów roślinę podlewamy codziennie. Kiedy jest nieco chłodniej, czekamy, aż ziemia w doniczce będzie sucha. Podlewamy zawsze ziemię, nie liście (nigdy nie zraszamy pelargonii angielskiej!), aby nie pojawiła się szara pleśń. Staramy się utrzymywać stale wilgotne podłoże ‒ ani nie wysuszać go zbyt długo, ani nie podlewać zbyt obficie.

Nie możemy zapominać o nawożeniu rośliny raz na dwa tygodnie, a nawet raz w tygodniu. Wybieramy nawóz przeznaczony dla pelargonii, bogaty w potas, wapń i fosfor, a ubogi w azot.

Kiedy nawozimy pelargonię angielską? Zaczynamy jeszcze przed kwitnieniem, a kończymy jesienią ‒ między marcem a wrześniem. Kiedy pojawią się przekwitnięte kwiaty, odcinamy je. Dzięki temu roślina lepiej wygląda i dłużej kwitnie. Jeśli prawidłowo się nią zajmiemy, będzie kwitła od maja do jesieni. Przycinamy pelargonię angielską na wiosnę, aby pobudzić ją do rozwoju i kwitnienia i nie dopuścić do nadmiernego rozrostu.

Pelargonia angielska ‒ zimowanie

Pelargonie angielskie zimę muszą spędzić w domu, na chłodnym parapecie (najlepiej w temperaturze 10-12 stopni). Zabieramy je z balkonu czy tarasu już w październiku, aby nie dotknęły ich przymrozki. Po zimowaniu pelargonie trzeba powoli przyzwyczajać do słońca. Postawienie ich od razu na nasłonecznionym parapecie może skutkować przypaleniem liści.

Pelargonia angielska ‒ rozmnażanie

Rozmnażanie pelargonii angielskiej rozpoczynamy pod koniec zimy i wykorzystujemy do tego sadzonki pędowe. Najpierw przenosimy kwiaty do jasnego i ciepłego pomieszczenia. Zaczną wypuszczać pędy, które możemy odciąć i wykorzystać do rozmnożenia. Już w 2 tygodnie powinny się ukorzenić, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki ‒ temperaturę 20-22 stopni i wilgotne podłoże. Najlepiej wstawić gałązkę do wody i przykryć folią. Jeśli przy przycinaniu odetniemy pęd o długości ok. 10 cm z parą lub dwiema parami liści, także możemy go ukorzenić.

Pelargonia angielska ‒ nasiona

Pelargonię można też rozmnażać z nasion, wysiewanych na początku roku. Przed zasianiem moczymy je w wodzie przez dobę. Potem siejemy po jednym w doniczce z torfem o średnicy 10 cm, przysypujemy ziemią, podlewamy i zasłaniamy folią. Kiedy roślina zacznie kiełkować, zdejmujemy folię i regularnie podlewamy. Po zasianiu nasion pelargonii angielskiej kwiatów możemy się spodziewać najwcześniej po pół roku. Zaletą tego sposobu rozmnażania pelargonii angielskiej jest to, że rośliny wyhodowane w ten sposób będą odporniejsze i bardziej zwarte niż te z sadzonek.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!