Maciejka kwiat – poradnik dla początkujących ogrodników

Maciejka
Fot: Hana Richterova / gettyimages.com
Maciejka to kwiat posiadający około 30 odmian. Roślina należy do grona ulubionych kwiatów wielu ogrodników, gdyż pięknie pachnie oraz stanowi atrakcyjną ozdobę zarówno balkonu, jak i ogrodu. Poznaj najważniejsze zasady uprawy maciejki.

C: Maciejka jest rośliną, która wymaga konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto poznać te najważniejsze, by cieszyć się ozdobnymi kwiatami i ich niepowtarzalnym zapachem.

Maciejka kwiat – informacje ogólne

Oryginalna nazwa maciejki to lewkonia długopłatkowa. Według niektórych jej jedynym walorem jest zapach, w kwestiach wizualnych ma niewiele do zaoferowania. Zdaniem innych maciejka to kwiat , który nie tylko pięknie pachnie, ale również i wygląda. Druga z wymienionych grup zwolenników maciejki chętnie wykorzystuje ją jako roślinę typowo dekoracyjną.

Lewkonia rośnie szybko, osiąga wysokość 40 cm i jest rośliną jednoroczną. Cechują ją rozgałęzione pędy kwiatostanowe, które porastają drobne, zielone lancetowate listki. Z kolei jej kwiaty mają fioletowo-różowy kolor i słodki zapach, lecz można go poczuć dopiero wieczorem, bo w ciągu dnia kwiat maciejki się nie otwiera. To właśnie dzięki niemu wieczorne spotkania na świeżym powietrzu są jeszcze przyjemniejsze. Co więcej, uprawa maciejki nie jest trudna, więc nawet początkujący ogrodnicy mogą bez problemu wyhodować swoje maciejki na balkonie lub w ogrodzie.

Maciejka w doniczce – uprawa

Uprawa maciejki w doniczce w domu ma wiele zalet. Kwiat można postawić na parapecie i będzie przyjemnie pachniał. Maciejkę wysiewa się w kwietniu lub w maju. Jeżeli zdecydujemy się posadzić ją w doniczce, to nie należy później tego zmieniać, gdyż źle reaguje na przesadzanie.

Aby osiągnąć zadowalający efekt, należy siać ziarna w pewnych odstępach czasu, najlepiej co dwa tygodnie. Warto ustawić donice tam, gdzie najczęściej się przebywa w wieczornych porach, np. w okolicy tarasu lub altany. Maciejkę uprawiać można również w pojemniku, gdyż dzięki temu tworzy się ciekawe kwiatowe kompozycje.

Maciejka nasiona – uprawa i podlewanie

Maciejki kwiat uprawiać można nawet na średnio żyznych glebac h. Jednak roślinie najbardziej odpowiadają te umiarkowanie wilgotne, dobrze spulchnione o lekko zasadowym odczynie. Kwiat można sadzić także na glebach piaszczysto-gliniastych. Co do pozostałych warunków niezbędnych roślinie do wzrostu, to trzeba pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniego nasłonecznienia – dzięki temu rośnie najszybciej.

Sadzonki maciejki można również ulokować w miejscu nieco mniej nasłonecznionym. Roślina i tam wyda kwiaty, choć nie będą one tak dorodne, jak te rosnące w dobrze oświetlonej przestrzeni. Co do nawożenia, to nie należy zbyt intensywnie używać azotu. Jego nadmierna ilość sprawi, że proces kwitnienia będzie o wiele słabszy.

Maciejka w donicy wymaga tyle samo opieki co maciejka rosnąca na rabatach. W tym drugim przypadku warto jednak pamiętać, aby odpowiednio ją podlewać. Warto pamiętać między innymi, by strumień wody nie był zbyt silny, gdyż może położyć pędy kwiatowe.

Maciejka – jak siać?

Maciejka to roślina jednoroczna, więc z każdym rokiem trzeba ją wysiewać od nowa. Idealną proporcją jest sianie od 0,5 do 0,6 g nasion na metr ziemi. W przypadku wysiewania na rabacie trzeba pamiętać o tym, aby pomiędzy rzędami był odstęp około 30 cm.

Maciejka w ogrodzie – jak ją uprawiać?

W warunkach ogrodowych maciejkę do inspektu można wysiać już w marcu. Należy zadbać o to, by jej podłoże nie było nadmiernie wilgotne, gdyż w przeciwnym wypadku siewki mogą zaatakować patogeny. Podłoże nie może być też ciężkie oraz słabo przepuszczające. Poprawny siew maciejki pozwala roślinie na zdrowy wzrost, a jego efekty widać już po dwóch tygodniach – wtedy widać już siewki.

Jeżeli zależy nam, by roślinę przesadzić do gruntu, należy to robić pod koniec maja. A kiedy kwitnie maciejka ? Otóż niektóre z odmian potrzebują 10 tygodni, aby osiągnąć pełny rozwój.

Maciejki – rozmnażanie, gdzie ją sadzić?

Maciejkę ogrodową można rozmnażać, jedynie wysiewając nasiona bezpośrednio w miejsce docelowe. Lewkonia jest dobrym uzupełnieniem rabat, w których znajdują się inne jednoroczne rośliny, byliny czy kwitnące krzewy. Dla niektórych ogrodników posiadanie wyłącznie rabat z maciejką jest mało atrakcyjne, gdyż roślina, jak było wspomniane na początku, nie każdemu się podoba.

Zdaniem ogrodników maciejka uprawiana w doniczkach czy w gruncie pasuje nie do wszystkich rodzajów scenerii. Zdecydowanie najlepiej wygląda w nieco dzikich ogrodach lub ogrodach utrzymanych w stylu wiejskim.

Maciejka na balkonie – uprawa i zagrożenia

Na maciejkę zasadzoną w donicy balkonowej , ale też i na rabacie będzie czyhać kilka niebezpieczeństw. Należą do nich m.in. szkodniki pchełki i mszyce. W przypadku tych drugich może dojść dodatkowo do ich rozmnożenia – w jednym i drugim przypadku należy zwalczać szkodniki od razu. Sprawdzonymi sposobami walki z owadami są opryski, które można stworzyć w domowych warunkach. Są to m.in. opryski z wywaru cebulowego lub czosnkowego. Ponadto do oprysków można użyć wyciągu z mniszka lekarskiego.

Zobacz film: Jakie kwiaty wybierać wiosną? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości