Ogród

Jak pielęgnować wrzosy w domu i w ogrodzie? Jak sprawić, by przetrwały zimę?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk

Właściwa pielęgnacja wrzosów pozwoli cieszyć się ich pięknymi kwiatami od końca września aż do pierwszych przymrozków. Ich uprawa nie jest trudna, wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. Jak właściwie dbać o te piękne rośliny?

Wrzosy to królowie jesieni – już od początku września można je spotkać w ofercie sklepów ogrodniczych i supermarketów. Doskonale ożywią każde wnętrze i dodadzą koloru ogrodowi. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, jak właściwie o nie zadbać – pielęgnacja wrzosów w ogrodzie różni się bowiem od uprawy tych roślin w warunkach domowych.

Jak pielęgnować wrzosy w domu?

Wrzosy doskonale nadają się do uprawy w warunkach domowych, jednak przed zakupem warto zastanowić się nad wyborem właściwej odmiany. Do uprawy w doniczce najlepiej wybrać wrzos o wzniesionym pokroju i intensywnej barwie. Aby mieć pewność, że roślina jest zdrowa, warto skorzystać ze sprawdzonego źródła – lepiej zapłacić więcej w specjalistycznej szkółce lub u małego dostawcy, niż kupić przesuszony i chory wrzos w supermarkecie. 

Jak pielęgnować wrzosy w doniczce? Przede wszystkim trzeba zapewnić im odpowiednie podłoże – najlepiej sprawdzi się ziemia kwaśna i torfowa (w sprzedaży dostępne są także gotowe podłoża dla tych roślin). Istotne jest także właściwe podlewanie – wrzosy w doniczce bardzo łatwo jest przelać! Woda nie powinna też zalegać na podstawce, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej podlewać roślinę dopiero wtedy, gdy podłoże w pojemniku będzie delikatnie przesuszone.

Jeśli doniczka, w której rośnie wrzos, jest niewielka, warto tuż po zakupie umieścić go w większym pojemniku. Pomoże mu to przezimować i przetrwać w dobrej formie do wiosny. W przetrwaniu pomoże także odpowiednie przycinanie – nie należy jednak robić tego jesienią, a dopiero na wiosnę. Przycinanie wrzosu jesienią osłabia roślinę i zwiększa ryzyko przemarznięcia.

Odpowiednia pielęgnacja to również wybór właściwego stanowiska. Najważniejsze jest zapewnienie roślinie bardzo dobrego oświetlenia. Wrzos lubi także świeże powietrze – można więc śmiało postawić go na parapecie balkonowym. Jeśli roślina ma rosnąć w domu lub mieszkaniu, powinno się ustawić ją z dala od źródeł ogrzewania, w przeciwnym razie wrzos szybko uschnie i straci walory dekoracyjne. 

Pielęgnacja wrzosów w ogrodzie

Dziko rosnące wrzosy mają bardzo niskie wymagania glebowe – można je spotkać nawet na nieużytkach i piaszczystych wydmach. Dostępne w sprzedaży odmiany ogrodowe wymagają jednak lepszego podłoża – najlepiej wybrać glebę próchniczną, żyzną i przepuszczalną, o kwaśnym odczynie (pH 3,5–5,5). Wrzosy lubią gleby lekkie i przepuszczalne, do ich uprawy nie nadaje się więc ciężka ziemia gliniasta. Bardzo ważny jest także właściwy wybór stanowiska – rośliny te kochają bezpośrednie słońce, nie przepadają zaś za mocnym wiatrem (który wysusza je zimą). Niewskazane do ich uprawy są także miejsca podmokłe, w których jesienią gromadzi się woda, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.

Wrzosy najlepiej sadzić w dużych grupach – najefektowniej wyglądają wrzosowiska składające się z różnokolorowych roślin tworzących barwny dywan. Można sadzić je na skarpach, w ogrodach skalnych i pojemnikach, w towarzystwie jałowców i brzóz – a więc roślin, których w sąsiedztwie rosną w środowisku naturalnym. Po posadzeniu rabatę warto podsypać korą drzewną. Ponieważ zapobiega ona parowaniu wilgoci, chroni płytkie korzenie wrzosów przed wysychaniem. Stanowi także doskonałą izolację przed zimnem, a po rozłożeniu dostarcza roślinom żyznej próchnicy.

Jak pielęgnować wrzosy na wiosnę?

Właściwa pielęgnacja wrzosów na wiosnę pozwoli im zachować zdrowie i bujnie zakwitnąć wraz z nadejściem jesieni. Przede wszystkim należy zasilić je wieloskładnikowym nawozem mineralnym przeznaczonym do wrzosów. Warto zdecydować się na najwyższą zalecaną przez producenta dawkę – wiosną rośliny do szybkiego wzrostu potrzebują jak najwięcej substancji odżywczych. Nawóz należy rozrzucić na powierzchni wrzosowiska, a następnie spłukać dużą ilością wody. 

Wiosenna pielęgnacja wrzosów to także przycinanie. Bardzo ważne jest, aby nie robić tego jesienią – warstwa suchych liści stanowi dla roślin swoistą izolację i chroni je przed przemarznięciem. Właściwie przycinane wrzosy mają ładny, zwarty pokrój i obficie kwitną. Zabieg należy wykonać w kwietniu, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim sezonie wyrastały kwiaty.

Warto także pamiętać o regularnym podlewaniu. Szczególnie ważne jest to wiosną, gdyż ma pobudzać wegetację. Wrzosy są bardzo wrażliwe na przelanie, dlatego powinno się podlewać je często i regularnie, lecz niewielką ilością wody.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak dbać o wrzosy?

Wrzosy
Wrzosy Jak pielęgnować wrzosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: svetikd/Getty Images

Pozostałe wiadomości