Wrzosy to królowie jesieni – już od początku września można je spotkać w ofercie sklepów ogrodniczych i supermarketów. Doskonale ożywią każde wnętrze i dodadzą koloru ogrodowi. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, jak właściwie o nie zadbać – pielęgnacja wrzosów w ogrodzie różni się bowiem od uprawy tych roślin w warunkach domowych.
Jak pielęgnować wrzosy w domu?
Wrzosy doskonale nadają się do uprawy w warunkach domowych, jednak przed zakupem warto zastanowić się nad wyborem właściwej odmiany. Do uprawy w doniczce najlepiej wybrać wrzos o wzniesionym pokroju i intensywnej barwie. Aby mieć pewność, że roślina jest zdrowa, warto skorzystać ze sprawdzonego źródła – lepiej zapłacić więcej w specjalistycznej szkółce lub u małego dostawcy, niż kupić przesuszony i chory wrzos w supermarkecie.
Jak pielęgnować wrzosy w doniczce? Przede wszystkim trzeba zapewnić im odpowiednie podłoże – najlepiej sprawdzi się ziemia kwaśna i torfowa (w sprzedaży dostępne są także gotowe podłoża dla tych roślin). Istotne jest także właściwe podlewanie – wrzosy w doniczce bardzo łatwo jest przelać! Woda nie powinna też zalegać na podstawce, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej podlewać roślinę dopiero wtedy, gdy podłoże w pojemniku będzie delikatnie przesuszone.
Jeśli doniczka, w której rośnie wrzos, jest niewielka, warto tuż po zakupie umieścić go w większym pojemniku. Pomoże mu to przezimować i przetrwać w dobrej formie do wiosny. W przetrwaniu pomoże także odpowiednie przycinanie – nie należy jednak robić tego jesienią, a dopiero na wiosnę. Przycinanie wrzosu jesienią osłabia roślinę i zwiększa ryzyko przemarznięcia.
Odpowiednia pielęgnacja to również wybór właściwego stanowiska. Najważniejsze jest zapewnienie roślinie bardzo dobrego oświetlenia. Wrzos lubi także świeże powietrze – można więc śmiało postawić go na parapecie balkonowym. Jeśli roślina ma rosnąć w domu lub mieszkaniu, powinno się ustawić ją z dala od źródeł ogrzewania, w przeciwnym razie wrzos szybko uschnie i straci walory dekoracyjne.
Pielęgnacja wrzosów w ogrodzie
Dziko rosnące wrzosy mają bardzo niskie wymagania glebowe – można je spotkać nawet na nieużytkach i piaszczystych wydmach. Dostępne w sprzedaży odmiany ogrodowe wymagają jednak lepszego podłoża – najlepiej wybrać glebę próchniczną, żyzną i przepuszczalną, o kwaśnym odczynie (pH 3,5–5,5). Wrzosy lubią gleby lekkie i przepuszczalne, do ich uprawy nie nadaje się więc ciężka ziemia gliniasta. Bardzo ważny jest także właściwy wybór stanowiska – rośliny te kochają bezpośrednie słońce, nie przepadają zaś za mocnym wiatrem (który wysusza je zimą). Niewskazane do ich uprawy są także miejsca podmokłe, w których jesienią gromadzi się woda, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.
Wrzosy najlepiej sadzić w dużych grupach – najefektowniej wyglądają wrzosowiska składające się z różnokolorowych roślin tworzących barwny dywan. Można sadzić je na skarpach, w ogrodach skalnych i pojemnikach, w towarzystwie jałowców i brzóz – a więc roślin, których w sąsiedztwie rosną w środowisku naturalnym. Po posadzeniu rabatę warto podsypać korą drzewną. Ponieważ zapobiega ona parowaniu wilgoci, chroni płytkie korzenie wrzosów przed wysychaniem. Stanowi także doskonałą izolację przed zimnem, a po rozłożeniu dostarcza roślinom żyznej próchnicy.
Jak pielęgnować wrzosy na wiosnę?
Właściwa pielęgnacja wrzosów na wiosnę pozwoli im zachować zdrowie i bujnie zakwitnąć wraz z nadejściem jesieni. Przede wszystkim należy zasilić je wieloskładnikowym nawozem mineralnym przeznaczonym do wrzosów. Warto zdecydować się na najwyższą zalecaną przez producenta dawkę – wiosną rośliny do szybkiego wzrostu potrzebują jak najwięcej substancji odżywczych. Nawóz należy rozrzucić na powierzchni wrzosowiska, a następnie spłukać dużą ilością wody.
Wiosenna pielęgnacja wrzosów to także przycinanie. Bardzo ważne jest, aby nie robić tego jesienią – warstwa suchych liści stanowi dla roślin swoistą izolację i chroni je przed przemarznięciem. Właściwie przycinane wrzosy mają ładny, zwarty pokrój i obficie kwitną. Zabieg należy wykonać w kwietniu, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim sezonie wyrastały kwiaty.
Warto także pamiętać o regularnym podlewaniu. Szczególnie ważne jest to wiosną, gdyż ma pobudzać wegetację. Wrzosy są bardzo wrażliwe na przelanie, dlatego powinno się podlewać je często i regularnie, lecz niewielką ilością wody.
Zobacz także:
- Jadalne kwiaty, które można sadzić w ogródku. "Aksamitki świetnie zastąpią kurkumę"
- Jak stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim? Maja Popielarska zdradza sprawdzone sposoby aranżacyjne
- Magiczna "variegata". Różowe i białe rośliny kosztują więcej, niż niejeden samochód
Zobacz wideo: Jak dbać o wrzosy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: svetikd/Getty Images