Dom

Magiczna “variegata”. Różowe i białe rośliny kosztują więcej, niż niejeden samochód

Dom

Urban Jungle to popularny trend w urządzaniu wnętrz. Monstery, strelicje, czy palmy pojawiają się w domach coraz częściej. Kolekcjonerzy prześcigają się w poszukiwaniu coraz bardziej interesujących roślin - a do takich z pewnością należą takie, które są wybarwione w ciekawy sposób. Liście z białymi, różowymi, czy nawet srebrnymi plamami to aktualnie największy hit.

Wariegacja - co to znaczy?

Wspomniane już przebarwienia w strukturze całej rośliny to właśnie wariegacja, czyli mutacja, która polega na pozbawieniu części liścia chlorofilu - dzięki temu pojawiają się na nich różnobarwne plamki czy smugi. Co ciekawe, mimo, że z wnętrzarskiego punktu widzenia jest to fantastyczna cecha, z punktu widzenia botaniki i biologii jest raczej niepożądana. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przebarwienia, ograniczając powierzchnię rośliny z chlorofilem, sprawiają, że roślina gorzej asymiluje składniki pokarmowe, a jednocześnie musi je dostarczyć także do tych białych części. Z tego powodu kwiaty rosną wolniej. Potrzebują one także więcej światła od swoich pozbawionych wariegacji odpowiedników, jednak wystawienie jej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne może skutkować poparzeniami i brązowymi przebarwieniami.

Najpiękniejsze rośliny z wariegacją

Monstera Variegata Thai Constellation

Połowa liścia zielona, a połowa biała. To prawdziwy święty Graal wśród monster. Absolutnie wyjątkowe rozłożenie kolorów i zniewalający efekt. Unikatowa, bardzo cenna i poszukiwana. Potrzebuje więcej światła niż klasyczna monstera by utrzymać białe wybarwienia. Pozyskiwanie odmiany “variegata” u monstery jest trudno osiągalne i dlatego jest taka droga. Cena pojedynczego liścia do samodzielnego ukorzenienia w wodzie wynosi około 150 złotych, cała sadzonka to koszt od 1000 złotych wzwyż.

Venus Kaewyoo/ Getty Images

Filodendnron Pink Princess

"Różowa księżniczka" to prawdziwy skarb. Posiada trwałą wariegację o bordowym lub różowym wybarwieniu. To jedna z bardziej zdumiewających roślin kolekcjonerskich. Nawet gdy sadzonka może być określona, że idzie w regres i traci wybarwienia, niespodziewanie może wypuścić różowe liście. Powinna stać w jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Im jaśniejsze stanowisko tym bardziej różnorodna wariegacja. Koszt takiej sadzonki to 500 złotych wzwyż. Często przy zakupie obowiązuje zasada: jedna sadzonka dla jednego klienta gdyż ilości są bardzo ograniczone.

Monstera Adansonii Variegata

Bardzo, bardzo rzadko spotykana. Posiada wyraźną wariegację o mocnym białym kolorze. Wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża, nie zniesie ciemnego zakątka w mieszkaniu. To piękne pnącze może stworzyć efekt białej kaskady liści. Zdarza się, że białe części zasychają przez brak dostatecznego światła słonecznego. Bardzo ciężko dostępna w Polsce. Koszt najmniejszych sadzonek zaczyna się od 7 tysięcy złotych wzwyż.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rośliny domowe łatwe w pielęgnacji

Autor: Karolina Kubicka

Pozostałe wiadomości